World Stress Photo

[· 31.8.2006 · autor: greenpeace · ilustrace: greenpeace ·]

ŽRALOCI VELRYBÍ

Aktivisté Greenpeace vznášejí požadavek na okamžité ukončení operací, které způsobují znečištění u ostrova Rapu Rapu, Albay. Demonstrace se uskutečnila na základně DENR (Department of Environment and Natural Resources) ve městě Quezon a její účastníci na sobě měli masky připomínající zbarvení žraloka velrybího (butanding) na znamení toho, jak pestrý je podmořský život, který nadále zůstane ohrožen, pakliže společnost nepřestane s těžbou.

Žralok velrybí se při své migraci ocitá v blízkosti břehů ostrova Rapu-Rapu, kde moře vykazuje silné znečištění, což je zaviněno těžbou a další činností prováděnými společnosti Lafayette. Ostrov Rapu Rapu je součástí filipínské provincie Albay.

Dobrovolníci hnutí Greenpeace pozorují žraloka velrybího nedaleko donsolského pobřeží. (Donsol je filipínská provincie sousedící s provincií Albay.)

_____________­________________________­__

ŽELVY

Tisíce karet zelenavých (lat. Lepidochelys olivacea) vylézají každoročně na pláž Orissa, kde se páří a posléze kladou vejce. Jejich dokonalá arribada (hromadné hnízdění) bere dech.

Mrtvá kareta na pláži.

_____________­________________________­__

VELRYBY

17. leden 2006, Auckland, Nový Zéland: Aktivisté Greenpeace vytvářejí symbolický hřbitov velryb z jejich papírových ocasních ploutví na protest proti nelegálnímu výlovu velryb, který v jižních mořích provádějí Japonci.

Odpočívejte v pokoji!

20. červen 2006, Bassterre Saint Kitts a Nevis: Během jednání IWC (Mezinárodního velrybího výboru) se aktivisté hnutí Greenpeace pokusili na pláži St. Kitts uspořádat demonstraci a při ní vytvořit symbolický velrybí hřbitov z papírových ocasních ploutví, jenže jim v tom zabránila policie!

Velrybářská loď Yushin Maru, jedna z japonské velrybářské flotily, zraňuje velrybu prvním zásahem harpunou. Než zvíře zemře, utrpí podobné zásahy ještě tři. Přesto savce nakonec velrybáři utopí.

Zabíjení velryb v Jižním polárním oceánu, které měly na svědomí lodě Yushin Maru a Kyo Maru No.1 z japonské velrybářské flotily a kterého se stala svědkem Esperanza, loď hnutí Greenpeace.

Zabíjení velryb v Jižním polárním oceánu, které měly na svědomí lodě Yushin Maru a Kyo Maru No.1 z japonské velrybářské flotily a kterého se stala svědkem Esperanza, loď hnutí Greenpeace. Velrybáři na své plavidlo záměrně umístili ceduli s nápisem Greenpeace misleads you!, což znamená něco jako „Greenpeace vás dezinformuje!“

1. duben 2000, Japonsko, Tokyo: Velryby vylovené pro vědecké účely – v konzervě!

_____________­________________________­__

DUGONG INDICKÝ

Dugong indický, jak se pase na dně Rudého moře. Dugongové žijí na různých místech světa a jde o býložravé mořské savce, blízké příbuzné amerických kapustňáků. Hrozí jim vyhynutí kvůli znečištění oceánů.

_____________­________________________­__

TUŇÁCI

Aktivisté Greenpeace vytvářejí uprostřed tuňáčí farmy v Kartageně v jihovýchodním Španělsku symbolický hřbitov tuňáků z plovoucích křížků.

_____________­________________________­__

PRALESY

Port Moresby Papua New Guinea: Sam Moko, vedoucí kampaně Greenpeace za záchranu deštných pralesů, hovoří s ochrankou společnosti Rimbunan Hijau, které přišel předat cenu „Zlatá motorová pila“.

_____________­________________________­__

BIOHAZARD

Aktivisté hnutí Greenpeace vnikli na pole geneticky modifikované (GE) kukuřice a vysekali v něm velký kruh s „X“ uprostřed, kterým se označuje kontaminovaná zóna. Udělali to v reakci na usnesení francouzského soudu, který rozhodl, aby Greenpeace ve Francii stáhl ze svého webu mapy, na nichž bylo poznačeno, kde přesně se ve Francii pěstuje GE kukuřice. Greenpeace volá po spravedlnosti a žádá, aby se francouzská vláda konečně začala chovat zodpovědně a uveřejnila seznam GE polí, aby volně jej zpřístupnila por občany.

26. květen 2006, Hilo, Spojené státy: Dobrovolníci hnutí Greenpeace odstraňují geneticky modifikované ovoce na farmě Puna na Big Islandu na Havaji.

Tímto děkuji GREENPEACE za poskytnutí materiálu. Fotografie jsem převzala z Greenpeace International a též popisky pocházejí ze stejného zdroje. Byly původně v angličtině, pročež jsem je přeložila. Kromě toho GREENPEACE děkuji za to, co dělá!!!!

jenom čára
 1. driv sem na ne pohlizel trochu jako na fanatiky, ale ted se priklanim k tomu, ze to co delaj, nekdo delat musi… respect greenpeace!


  regenerator    zář 3, 18:51    #
 2. souhlas. jsem toho názoru, že zoufalá situace si žádá zoufalá opatření. kdyby nebyli tak „radikální“ (po pravdě, zase tak radikální nejsou, spíš jsou střelení), tak si jich nikdo vůbec nevšimne. kdyby JENOM slušně obcházeli úřady (to samozřejmě také dělají) a domáhali se důkladnější ochrany životního prostředí, akorát jejich žádosti někdo smete pod stůl nebo uklidí do šuplíku… jako bychom to neznali, že ano?

  GREENPEACE RULEZZ!


  koudelka    zář 4, 11:04    #
 3. Zralok velrybi je krasavec,vubec jsem netusil,ze neco takoveho existuje! :)

  Ad Greenpeace – ta posledni fotka je slusny divadylko – zaber naaranzovanej jak z beckovyho akcniho filmu,manipulace lidmi pomoci vyvolavani strachu.


  x.    zář 4, 11:12    #
 4. Abych pravdu řekl, nemám z Greenpeace pocit, že jsou radikální, ale někdy se trochu bojím, že svými akcemi dělají z ekologie cosi jako klub příznivců ufo. Vůbec pojetí ekologie jako něčeho negativního je problém.


  Petr T    zář 27, 23:37    #
 5. re: Petr T: Ten dojem může pramenit z toho, že jsou ochránci přírody a ekologové v menšině – něco jako scifisté objíždějící cony (o těch si také většina lidí myslí, že čekají, až u Neratovic přistane ufo). Myslím, že Greenpeace ekologii svými počiny negativní zabarvení nepropůjčují, spíš bych za tím hledala „barvoSLEPOST“ ostatních lidí. Jasně, každý druhý člověk, kterého se na věc zeptáš, ti řekne, že ano, že mu na životním prostředí záleží, jenže pak ho vidíš, co doopravdy dělá, a připadá ti směšný, až je to k pláči – co když Greenpeace jen nastavili zrcadlo?


  koudelka    říj 8, 22:35    #
 6. manipulace lidmi pomoci vyvolavani strachu? Ta fotka není o tomhle…greenpeace jsou možná radikální, ale taky jsou to lidi se smyslem pro humor. Ber to s tou ironií kterou do toho vložili…


  Elplee    kvě 21, 16:05    #
 7. diky za komentar – ano, souhlasim, ze na nekterych pocinech Greenpeace je patrny smysl pro humor, treba to, jak predavaji tu „zlatou motorovou pilu“ za kaceni pralesa… to je docela forek, i kdyz smutnej.


  koudelka    kvě 22, 11:14    #
 8. Greenpeace jsou užasní. Říkám to, protože do jejich organizace patřím a setkala jsem se již s mnoha kolegy. Podle mne nejsou tyto akce vůbec přehnané. Někdo to dělat musí, když se ostatní asi „bojí“ nebo co… Radikální rozhodně nejsme (alespoň ne moc- podle mne), snažíme se o to ,aby naše protesty probíhaly v klidu! To je můj názor a já si za ním stojím!


  Katty    čec 19, 22:16    #
 9. dekujeme za komentar, katty! i nam jsou pociny Greenpeace sympaticke – proto uverejnujeme nektere jejich zpravy a apely zde na Right News. Take jsme toho nazoru, ze „někdo to dělat musí“.


  koudelka    čec 20, 11:16    #

[· Připadá vám Greenpeace příliš radikální? [9] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]