Výstava reggae & fantasy plakátů v kavárně Vesmírna

[· 8.5.2012 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka ·]

Výstava reggae & fantasy plakátů od koudelky

A pozor, 22. května se bude ve Vesmírně v rámci výstavy konat autogramiáda komiksu Mistr Džošu a broskvový sad.

Kavárna Vesmírna je zajímavým místem, kam lze snadno zabloudit. Je v centru Prahy, hned u Václaváku, je nekuřácká a poměrně nevšední. Smyslem její existence je totiž pracovní integrace lidí s mentálním postižením, kteří v kavárně obsluhují. Vesmírna se tudíž prezentuje jako „tréninková“ kavárna & získala si tak můj velký RESPEKT.
Každý měsíc se tam konají prodejní výstavy, kterými se jednak zpříjemňuje a oživuje interiér, jednak má kavárna možnost získat z prodeje vystavených děl nějaké prostředky na provoz.

Plakáty slečny koudelky znáte dobře odsud z Right News (viz sekce Pozvánky), protože je vytváří pro kapelu EXT band jako pozvánky či poutače na koncerty. Existují ovšem i další plakáty a grafiky, které vznikly na přání či dokonce na zakázku třetí strany.

K asi největším jménům, s nimiž koudelka spolupracovala, se řadí agentura Rachot pořádající festival RESPECT. Žlutý plakát s tančící černošskou panenkou, vystřihovacími šaty a mottem „Hudba dělá člověka!“ jste mohli v Praze zahlídnout loni v létě, kdy se 14. ročník tohoto festivalu konal. Plakát na Respect Music Festival se tiskl ve dvou verzích, které jsou obě vystavené právě ve Vesmírně.

Co však ve Vesmírně nenajdete, je drobná grafika „Ohnivá panenka Třemdava“, kterou koudelka vytvořila na zakázku pro jejímu srdci blízkou základní organizaci Českého svazu ochránců přírody Křivatec. ZO Křivatec slavila v roce 2011 totiž 30 let činnosti a chtěla něco, co by jí to obdivuhodné výročí připomínalo. Volba nakonec padla na záložku do knížky, a jelikož se povedla, vytisklo se v malém nákladu i pár plakátů do klubovny a domácností skalních členů… Plakát ve Vesmírně nevisí, protože je příliš úzký a svým formátem se nehodil pro zvolenou instalaci.

ČSOP - ZO Křivatec

Instalace
Instalace výstavy stojí za zmínku. Původně šlo o nápad z nouze „chudé umělkyně“, ale nakonec se ukázalo, že to byla trefa do černého. Koudelka neměla peníze ani čas na to pořídit celkem 19 rámů, které k výstavě ve Vesmírně potřebovala, ale doma jí ležela hromada nevyužitých prken. S pomocí přítele Zaziho z Chrástu nad Sázavou, který obsluhoval motorovou pilu, z plonkových prken vyrobila jakési malé „kusy ohrad“, jak výsledné nahrubo stlučené rámy vypadají. A je to věru povedené – vždyť plakáty často visí na podobných z prken stlučených ohradách a jinak nevábných místech…
Pokud vás zajímá, nakolik se to povedlo, můžete zajít celý květen 2012 do Vesmírny a nebo se podívat na krátkou reportáž, kterou v den vernisáže natočila a odvysílala pražská televizní stanice Metropol.


Televizní reportáž z vernisáže výstavy koudelčiných reggae & fantasy plakátů.

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]