Všechno nejlepší Reggae klubu Radia 1

[· 12.3.2011 · autor: koudelka · ilustrace: DJ Kaya ·]

Poprvé zazněl v éteru o půlnoci z pátku na sobotu 9. března 1991. O týden později se začátek Reggae klubu posunul o hodinu dopředu a tak je tomu dodnes. Reggae klub Radia 1 můžete poslouchat již víc než 14 let každý pátek od 23 hodin do půlnoci. (cit. z webu Reggae klubu Radia 1)

20 let Reggae klubu Radia 1 20 let Reggae klubu Radia 1 20 let Reggae klubu Radia 1

Oslavu narozenin v klubu Vagon na Národní třídě v Praze uspořádal, jak jinak, DJ Kaya, který Reggae klub Radia 1 zakládal a který k začátkům tohoto pořadu poznamenává: „Zpočátku jsme Reggae klub vysílali společně. Po Míšově návratu z prvního výletu do Ameriky jsme se začali střídat ob týden a o rok později, po té co se z Michaela stala hvězda pondělních večerů R1, se Reggae klub zcela ocitl v mých rukou.“

Jelikož je pravidelné vysílání týden co týden velmi náročné, zastupuje občas DJ Kayu Jiří Charypar, kytarista asi nejslavnější české reggae kapely Švihadlo. A jelikož jde z Kayovy strany víceméně o zájmovou dobrovolnou aktivitu, mohl by náš RESPEKT být přece jen o něco větší.

Proto nejen Kayu, ale i mě poněkud rozladilo, jak málo lidí přišlo Reggae klubu Radia 1 do Vagonu k těm dvacátým narozeninám popřát. Možná to bylo tím, že v Crossu hráli Dub Artillery, ale ve Vagonu byla reggae party taky slušně rozjetá.

20 let Reggae klubu Radia 1 20 let Reggae klubu Radia 1 20 let Reggae klubu Radia 1

Asi v půl desáté začala hrát zde dobře známá parta ze Žatce – Jahtec Jammin' Job – která nedávno dokončila studiovou nahrávku, o jejímž vydání vás budeme samozřejmě včas informovat. Podle aktuálních informací se bude jmenovat One Job a v současné době se pracuje na jejím bookletu, takže by cédéčko mělo vyjít co nevidět. Jahtec Jammin' Job pod taktovkou našeho občasného přispěvatele Oty Blaila „Jahteckého“ svou laťku zvedají stále výš a statečně překonávají všechny útrapy, kterými musí projít asi každá kapela. Členové odcházejí (zejména bolestný byl podle mě odchod pana inženýra „Veviho“ Veverky, který hrál na kytaru a perkuse) a zase přicházejí (Sista Tess Brejchová, která ve Vagonu vystřihla svou první – a snad ne poslední – sólovou pecku, převzatou Give Love Another Try od Claudette McLean). Jejím příchodem posílily ženské vokály; kapela nyní působí hodně sebejistě, má vydatný zvuk a rozmanité polohy. Noví příchozí členové jsou fain, ale kdoví co jim kdy přeletí přes nos a jestli se třeba nevydají na cestu kolem světa…
Proto bych ještě závěrem chtěla pochválit klávesistku Terezu Dvořákovou, která patří mezi nejdéle fungující členy a vyniká především tím, že na klávesy nepředvádí žádná virtuózní preludia, jakkoli na to soudě dle jazzové pasáže v písni „Livin' In My House“ schopnosti má. Terka zkrátka ví, co reggae hudba od kláves žádá a dělá to ráda. Fakt PARÁDA, Teri!

20 let Reggae klubu Radia 1 20 let Reggae klubu Radia 1 20 let Reggae klubu Radia 1

Ota Blail „Jahtecký“ se nám svěřil: Bolestnost odchodů těžko hodnotit…u každýho to znamenalo shánění, zaučování nových lidí atd. Vevi mi chybí m.j. i proto, že mi zase trvale spadla na krk kytára. Žel, už nejsou moc kapacity na rozšiřování sestavy, takže řešení tohoto (abych měl volný ruce na frontmanskou úlohu) je zatim spíš chronický. S Bětkou chybí ságo a přibyl další člověk (druhej dech a její vokál teď zastávají dva lidi, přičemž trumpeťák, můj starej jeden z nej kámošů a letitej spoluhráč z orchestru, je dixíkář, takže fakt megapeckaman!), i zvuk sága trochu chybí, pročež opět váhám, zda nabrat třetí dech a vrátit sekci ostrou barvu sága, či to nechat na žestích.
No, to jen pro vysvětlenou, že osobně nemám jasno, esi je větší ztráta Vevi či Strouhanka/Bětka.

Bohužel záhy po vystoupení žateckých JJJ jsme museli na půlnoční posázavský pacifik, a tak jsme si nemohli užít vystoupení „švihlé“ party Dub-O-Net (boční projekt Švihadla), ale věřím, že nezklamali – minimálně tím, že přišli popřát k narozeninám…

A když už jsme na axi nezůstali do konce – to znamená tak asi do čtyř do rána, do kdy vydrželi pánové ze Swamp Safari – připomenu závěrem něco z dějin Regae klubu Radia 1, jak je před dvěma roky sepsal již zmiňovaný DJ Kaya:

Nějakým technickým zázrakem se stalo, že i na oldskůlovém rozhlasovém přijímači v kanceláři občanského sdružení Reggae klub šlo naladit fascinující pirátskou stanici, která hrála ale úplně jinou muziku, než na kterou jsme doposud z rádia byli zvyklí.
Chvíli trvalo, než jsme zjistili, kde tahle stanice sídlí a asi dva týdny jsme sbírali odvahu, než jsme vyrazili na osudovou první návštěvu.
Popravdě řečeno, byla v nás hodně malá dušička, když jsme v Lodecké ulici číslo 6 zaklepali na ty správné dveře,“ říká DJ Kaya.
Uvnitř seděli Lenka Wienerová, Jirka Neuman, Richard Němčok a Vladimír Vintr.
„Dobrý den, my jsme z Reggae klubu chtěli bychom u vás vysílat reggae“ řekli takřka unisono prezident Karel Ctibor a výkonný tajemník Michael Pestl.
Po krátké debatě Lenka vyslovila památnou větu: “Tak přijďte v pátek o půlnoci, my si to poslechnem a pak se uvidí“.
O půlnoci z pátku na sobotu 8. března 1991 se na tehdejší frekvenci 92,6 FM poprvé rozezněla úvodní skladba pořadu The Dance of The Devil od UB 40, která je, mimochodem, znělkou Reggae klubu dodnes a následovala hodina plná adrenalinu pro vysílající a pozitivních vibrací pro přijímající….
V pondělí 10. března to bylo ještě horší než poprvé, protože oba pánové se šli zeptat jak to s nimi vypadá. A opět to Lenka vyřídila během pěti minut: „… ale jo, bylo to dobrý, tak příští pátek přijďte už v jedenáct…“
Občanské sdružení Reggae klub už sice dávno neexistuje a i dvojice Karel a Michael se po třech letech společného vysílání v dobrém rozešla. Oba, tehdy ještě mladí muži ;) prošli mediální reinkarnací a ve vysílání Radia 1 se s nimi můžete setkat jako se Strýčkem Míšou a Djem Kayou.

20 let Reggae klubu Radia 1

Poslouchejte na frekvenci 91,9 FM nebo na http://www.radio1.cz od 23:00 hodin!

Další info o pořadu a jeho autorech najdete na:

Děkujeme DJi Kayovi za poskytnutí fotografií, další snímky z axe najdete na rajčeti

jenom čára
  1. Děkuji za článeček, pro doplnění, hráli jsme do půl pátý a hned jak se přestalo vybírat vstupný, nahrnulo se do Vagonu něco přes sto lidí, takže „čecháčkovská“ klasika…
    Děkuju všem, co přišli a hlavně JJJ a Dub.O.Netu za vynikající koncerty!!!! 1 Love


    Kaya    bře 12, 02:04    #
  2. diky za komentar, Kayo! jinak – vsimla jsem si na fotografiich, jak se Vagon postupne zaplnil – a jelikoz tohle „čecháčkovství“ (bo jak to nazvat?) trochu znam, nasla jsem si schvalne ve vlastnostech fotografie, v kolik byla focena – no a samo… v jednu hodinu rano… ;(
    kazdopadne RESPECT vsem, kdo to nevzdavaj a poradaj axe a dzej pri zivote reggae kapely i pres nepriznivy okolnosti!!!


    koudelka    bře 12, 11:37    #

[· Komentář [2] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]