Videoreport z koncertu Rootz Underground v Lucerna Music Baru 2011

[· 7.3.2011 · autor: rightnewser · ilustrace: rightnewser ·]

Rootz Underground je jamajská reggae kapela, která vystoupila v Lucerna Music Baru v Praze 2. března 2011. Right News vám přinášejí krátký report a tři písničky na videu na ukázku. V dalším článku najdete fotogalerii.

Je to letos už třetí koncert mladých umělců z Karibiku, který jsme měli možnost v Lucerna Music Baru slyšet díky pořadatelům z Jah Music – dokonce byla možnost koupit si na všechny tři zvýhodněnou permanentku. Ty první dva koncerty – Lutan Fyah z Jamajky a Queen Omega z Trinidadu – jsme kvůli časové tísni navštívit nezvládli, ale na Rootz Underground jsme už svého vyslance měli.

flyer rootz underground

Tahle kapela je zvláštní, napadlo mě hned, když jsem viděl na YT pár videí z jejich vystoupení – to snad ani nejsou jamajčani. Kde jsou tepláky, macho image a kozatý holky ;-? Zpěvák Stephen Lightning Newland nosí džísku jako Bob Marley a vůbec vypadá podobně (jenže teď není rok 77'), solový kytarista Charles Lazarus zas trochu připomíná Hendrixe a stejně jako on má rád zkreslený zvuk Fendera a na zemi spoustu krabiček. Bubeník Leon Campbell zas hraje v kovbojském klobouku a šátku, jako by se zhlédl ve westernovém období Lee Perryho a jeho studiové kapely (tehdy budoucích Wailers), a buší do činelů a přechodů jako Bob z Bushmanů. Druhý kytarista Jeffrey Moss-Solomon má krabiček snad ještě víc, vypadá jako Petr Janda a pěkně zpívá backvokály. Celá kapela má tak trochu hardcorový sound a zároveň heavy reggae groove, což není až takový protimluv třeba pro ty, kdo pamatují koncert Bad Brains v Edenu (94') nebo Living Colour v LMB. Navíc se zdá, že neopakují provařené riddimy a nemají každý týden nového zpěváka. Ani pull-upů jsem moc nezachytil…

Dost bylo přirovnání, celý koncert jsem si opravdu užil. Začlo to chvíli po desáté a trvalo až do půlnoci. Slyšeli jsme písničky z obou alb, starší Movement bylo zastoupeno peckami Victims of the System, Herb Field, Farming, In the Jungle a Midnight Ravers od Boba Marleyho. Tuším, že hráli i Hammer – doplní mě někdo v diskuzi pod článkem? Další marleyovka byla Soul Shakedown Party, při které se na podium vyhoupla sličná tanečnice z publika. Na stage diving nedošlo, zas takový hardcore Rootz Undeground neprodukují :). Z posledního alba Gravity jsem zachytil píseň History, ve které, jak se můžete přesvědčit níže, zpívá především klávesista Paul Smith. Ten mimochodem spolu s basákem Colinem Youngem aspoň trochu svým vzhledem zachraňuje „jamajskou image“ kapely. Další skladby z tohoto alba byly Power to the People, Unknown Soldier, Rastaman Experience a nejspíš i další, které jsem nepoznal. Písničky Slumberland a Equal Rights jsem našel jen na povedeném živáku Alive z roku 2008. Kapela nakonec zahrála tři přídavky, massive bouřil a kouřil. Big-up známým tvářím!

Rootz Underground – History
live at Lucerna Music Bar Prague March 02 2011

Rootz Underground – Victims of the System
live at Lucerna Music Bar Prague March 02 2011

Rootz Underground – Equal Rights and Justice
live at Lucerna Music Bar Prague March 02 2011

Odkazy:

jenom čára
  1. ty blaaho, fakt vybornej czlanek. kam se hrabe koudelka ;)
    PS: tesim se na dalsi clanek s fotogalerii – koukala jsem regenovi pres rameno, kdyz upravoval fotky, a fakt je na co se tesit!!!


    koudelka    bře 7, 14:15    #

[· Komentář [1] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]