URBAN BUSHMAN v klubu CROSS včera, dnes a zítra...

[· 9.12.2010 · autor: koudelka · ilustrace: regenerator ·]

Urban Bushman v Crossu 2010

Jarda Debřička a Honza Watcha Koukal, Urban Bushman v Crossu, prosinec 2010.

Sluneční jezdci ze Země Za Čajovým oparem přicválali včera do pražského Crossu na svých příjemně líných jamajských plnokrevnících a kolem desáté večerní zvolna spustili „Adonai“. Povědomá melodie, povědomé české Lomeshovo frázování, lidé se sbíhali dolů do sálu a Lukáš „Lomesh“ Kolíbal je vítal: „Jaxe maté?“ Maté je výborný čaj. Děkujeme, dobře.

Vidět je zase pohromadě byla radost, a ještě příjemnější na tom setkání bylo slyšet je zase naživo hrát a zpívat. Urban Bushman teď totiž připravují novou desku, a tak příliš nekoncertují. V pořadí třetí „řadovka“ BUSHMANů by se měla jmenovat Keeper (Držák) a její produkci obstarává Yukimura, takže se nejspíš máme na co těšit. Ale jaképak nejspíš?! Včera v Crossu Busmani pár nových skladeb vystřihli, a i když hrozně nerada používám v téhle souvislosti slovo „ochutnávka“, byla to tedy vážně MŇAMKA. Pokud máte tuhle bratrskou kapelu rádi a chcete ji podpořit v tom, co dělá, můžete pro jednu z nových skladeb, „Blessings“ (která včera také zazněla), hlasovat v hitparádě Radia 1 Velká sedma.

Urban Bushman v Crossu 2010

Lukáš Lomesh Kolíbal, Urban Bushman v Crossu, prosinec 2010.

Včerejší koncert byl moc fajn a přinesl několik osvěžujících změn. Tak předně teď hraje s Bushmany nový bubeník. Jmenuje se Robert, ale na scéně je znám spíše jako Bob (též Tribetown a Prago Union). Je to velmi dobrý bubeník a hraje s neuvěřitelným nasazením; mít ho v kapele je jako snažit se spoutat vítr. Na hudbě je to samozřejmě znát – ten švih, ta razance a přesto lehkost. „Nikdo nemá takovej drop jako Bob,“ prohlásil o něm tuhle bubeník pražských Riddimshot. A je to pravda. Nikdo nemá takovej drop jako Bob.
Jinak byla sestava Bushmanů víceméně stejná jako vždycky. Basu držel převážně Honza „Watcha“ Koukal, skenky a leccos jiného na kytaru hrál a duboval Jarda Debřička, který mě nečekaně přivádí k rodinné tematice v kapele Urban Bushman. Nejsou sice úplně KellyFamily, ale Jardův syn, saxofonista Maťa, tátu nezapře; a kapelník Tomáš Vychlopeň (klávesy) přivedl včera do Crossu jako hosta bratra Radima, který obohatil několik písní zvukem příčné flétny. Paráda. Sehranost z dětství neroste na stromech a každá kapela, která má možnost ji využít, by neměla váhat. Bushmani jsou toho důkazem.

Urban Bushman v Crossu 2010

Radim Vychlopeň jako host Urban Bushman v Crossu, prosinec 2010.

Poslední věc, o které bych se chtěla zmínit, je zpěv. Oproti dřívějšku velice posílil. Myslím, že trojice – Koukal, Kolíbal, Ajar – je bezvadně vyvážená. Rozložení sil a schopností je zde přímo dokonalé. Všichni tři dělají show, jen každý trochu jinou, každý tu svou – a to je velice vydařené. Jsou to bezmála Bratři Marxové českého reggae. Ale nebojte, jejich přednes není žádná groteska. Naopak. Bushmani nesou upřímné a důležité poselství a já bych ho nerada nějak zlehčovala. Ne, skutečně – poslechněte si jejich texty, zkuste si ty anglické přeložit. A kromě toho, odhoďte předsudky vůči písňovým textům vyjadřujícím lásku k bohu a potřebu víry! O čem myslíte, že je pravé roots reggae, o čem myslíte, že zpívají Bob Marley, Israel Vibration, Don Carlos, Toots a další? A o tom stejném zpívá i „Watcha“ Koukal a zpívá moc hezky, i když naléhavě. Možná že ta naléhavost v jeho hlase pramení z naléhavosti otázky, k níž se svými texty vyjadřuje. A navíc, Honza nečekuje jenom žalmy. Snad úplně nejlepší písnička včerejšího večera byla svatební „Právě teď“ a já nevěřím, že mě tak dostala jenom proto, že jsem holka…

Urban Bushman v Crossu 2010

Ajar, Koukal, Kolíbal – Bratři Marxové českého reggae; Urban Bushman v Crossu, prosinec 2010.

Urban Bushman – Blessings živě v Crossu 8. 12. 2010

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]