United Flavour, vídeňský metal a Hundertwasser

[· 2.5.2008 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka/rightnewser ·]

ulice 1.Maje

Ulice 1. Máje ve vídeňském Prateru.

Finále soutěže International Live Award se konalo 1. května na open air festivalu „Rock gegen Rechts“ pořádaném v rámci vídeňského Maifestu v Prateru. United Flavour hráli v 17:00 hodin, tedy jako třetí od konce z celkem deseti kapel. Osm z těchto deseti kapel pocházelo z Rakouska, většina přímo z Vídně. Jedinou další zahraniční kapelou byla Alalya ze Slovenska, což je celkem vtipné. Být tam ještě nějací Maďaři, Marie Terezie by se možná obrátila v hrobě a podrbala by se zamyšleně na hlavě.
Kromě toho, že byly skoro všechny kapely rakouské, nehrála ani jedna reggae. V podstatě to byl jen metal, hardcore, výjimečně nějaká ta sentimentální kytarovka. To by samo o sobě tolik nevadilo, až na to, že tomu odpovídalo i složení publika. Kam jste se podívali, bryndal si pivo na tričko s lebkou pupkatý drsný Vídeňák. Ani to by tolik nevadilo, nebýt toho, že umístění kapel ve finále se neodvíjelo jen od hodnocení odborné poroty, ale též od hlasování diváků. Dva autobusy byly sice víc než jeden, přesto na to, abychom nějak výrazně ovlivnili divácké hlasování, to bylo pořád málo. V důsledku toho skončili United Flavour u diváků až na osmém místě.
Protože nás u Prateru vyhodili z autobusu už kolem jedné hodiny a United hráli v pět (to jsme se dozvěděli až po příjezdu), zbývalo nám trochu času na procházku po okolí. Samozřejmě jsme mohli zůstat na festivalu a poslechnout si všechny ty nekompromisní drsné kapely, jenže jak jednou člověk začne poslouchat reggae, nějak na tyhle věci přestane mít náladu. Tak jsme se sebrali a vyrazili jsme. Původně jsme se chtěli svézt U-bahnem do centra, ale cestou na zastávku jsme potkali stánek s informacemi, kde nám dali zadarmo mapu a především nám poradili, jak se dostaneme k architektonické zajímavosti jménem Hundertwasser Haus. Ukázalo se, že dům architekta Hundertwassera je vzdálený jen asi 10 minut pěšky. Pán a paní z informací na nás byli moc milí, asi že jsme se s nimi snažili konverzovat německy. Nasměrovali nás a my záhy zjistili, že jdeme po ulici 1. Máje, což byl tedy vážně fór, jelikož bylo zrovna 1. Máje. Zasmáli jsme se a podle mapy došli na místo určení. Hundertwasser Haus je velmi krásný a originální, jak si můžete prohlédnout na fotografiích níže.
V pět nastoupili United Flavour na scénu a začali hrát. První tři písničky jsem myslela, že je všechno v pytli, jelikož kapela nedostala možnost udělat zvukovou zkoušku. Zvuk byl absolutně strašný, skoro nebyla slyšet Carmen a totéž platilo i pro klávesy. Naštěstí to Djei s Lukášem Kolíbalem, který dělal spojku mezi zvukařem, nějak vychytali a pak už to byla standardní kvalita. Napětí a strach z možného neúspěchu kapely pominuly, hudba nás uvolnila, tanec odlepil od země, takže jsme se vznášeli a pluli na vlnách „cool, smooth good vibes“ a „positive music was ruling our lives“. Bylo jasné, že United Flavour jsou nejlepší, ale přesvědčujte o něčem takovém metalisty! Jelikož Carmen do mikrofonu „nezvrací“ a jelikož mají United místo dvou kytar dvoje klávesy, dopadlo hlasování diváků tak, jak dopadlo. Naštěstí ale nerozhodovali o konečném pořadí jen diváci. Odborné porotě nechyběl rozum ani odvaha a její hlasování postavilo United Flavour na první příčku – ano, podle poroty byli United Flavour opravdu nejlepší!!!

Carmen a UF

Carmen, když právě dozpívala…

Druhé místo, které po zohlednění diváckého hlasování nakonec obsadili, jim vyneslo řadu zajímavých cen, například hudební software, dny v nahrávacím studiu ve Vídni, sadu profesionálních mikrofonů atp. Všechno si to právem zasloužili, jak se vyjádřil i jeden z moderátorů slavnostního udílení cen, který kapelu označil za vysoce profesionální. Sice měli být první, ale vykládejte něco takového metalistům… ještě ke všemu vídeňským!
I tentokrát jsme nakonec šli zapařit do klubu na reggae. I tentokrát to byl disko klub Bow 4, kde i tentokrát stanul za gramofony DJ 3gga, Djeiův kamarád. Djei s Carmen však tentokrát neponechali nic náhodě, půjčili si na baru mikrofon a začali „dělat topinky“ (resp. začali toastovat; toast = angl. topinka; pozn. překl.). Důvěrně známé písničky United Flavour zněly posazené na jiné riddimy zase trochu jinak, ale zase úžasně. Klub Bow 4 bude na naši návštěvu ještě asi dlouho vzpomínat, protože ho nečekaně zaplnily dva autobusy českých fanoušků reggae, kteří se dali do tance (a někdy i zpěvu), aby se po ani ne dvou hodinách (jako) na povel zase začali sbírat k odchodu. Lukášovi Kolíbalovi letělo totiž druhý den v půl šesté ráno letadlo do Holandska (co tam asi jel dělat?), tak jsme ho nechtěli zbytečně trápit. Tak snad jsme ho moc nepotrápili, protože to bychom neradi. I on si společně s kapelou zaslouží jeden velký „big-up“!

BIG UP!!!

_____________­_________________________
FotoGalerie:

Wiener Pony Carousel nebo-li vídeňský kolotoč poháněný poníky. Ulice 1. Máje ve vídeňském Prateru. No to byl tedy fór... Poník pohánějící kolotoč ve vídeňském Prateru. Co by tomu asi řekli ochránci zvířat? Hundertwasser Haus je na dohled a záchody zadarmo...
Hundertwasser Haus stojí jen tak v ulici vedle paneláku. Hundertwasser Haus zblízka. Hundertwasser Haus s tramvají. Hundertwasser Haus se skleněnou věží, ve které se ukrývá schodiště.
Hundertwasser Haus, detail. Vídeňské odpadkové koše mají nepřehlédnutelné cigaretové popelníky. Praterem jezdí vláček, dojemná úzkokolejka. Vláčky úzkokolejky vypadají různě; my měli štěstí na miniaturní parní lokomotivu.
Pohled ze strany na hlavní stage festivalu Rock gegen Rechts. Carmen potěšená reakcí publika. Carmen, jak ji známe a jak ji máme rádi - krásná, zpívající, sugestivní. V pozadí Split. Djei, jak ho známe a jak ho máme rádi - krásný a přísný baskytarista.
Zachraňte Willyho v nočním Prateru! Malé domečky jako pro trpaslíky a mezi nimi trať úzkokolejky. Hudba spojuje i navzdory odlišnému vkusu - Janek a jeho kamarád odminule, vídeňský metalák. Naprosto šílený řetízkový kolotoč, který se točí v závratné výšce. Noční Prater.
jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]