Ukrajinská pravověrná řeckokatolická církev v Čechách?

[· 16.1.2010 · autor: UPŘKC · ilustrace: MUDr. Pavel Schlemmer ·]

pravoslaví

Autorem fotografie je MUDr. Pavel Schlemmer; zdroj: Bobův fotoblog. Děkujeme!

Drazí dobrodinci,
obracíme se na vás s prosbou o pomoc při založení Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve (UPŘKC) v Čechách. Tato církev má své centrum na Ukrajině a je znakem obrození katolické církve. Stojíme v obraně všech pravd katolické víry před současnými herezemi, které ničí církev zevnitř a jsou příčinou jejího duchovního i morálního úpadku. Naše církev má své ukrajinské řeckokatolíky i v Čechách, ale oni nemohou být státem zaregistrováni, protože většina z nich nejsou občany ČR – jsou zde přechodně na práci jako dělníci. Byli by rádi, kdyby mohli mít v ČR svou církev. Zatím jsou přechodně pod jurisdikcí slovenského biskupa L. Hučka a jeho ruthenské církve. On jim vlastní ukrajinskou církev nedovoluje a rovněž svou autoritou spolu s kard. M. Vlkem působí na některé státní úředníky, aby registrace nebyla umožněna. Proto se obracíme na tebe, drahý dobrodinče, s prosbou o pomoc při registraci této církve tím, že se za ni plně postavíš svým podpisem. Tím dáš najevo před státem, že určitou dobu budeš trvat na svém členství v UPŘKC. Před registrací totiž často z Ministerstva kultury přicházejí namátkově dopisy, které ovlivňují podepsané žadatele, aby se svého členství vzdali. Proto v této době stačí jen na podpisu trvat. Neznamená to, že bys měl vystoupit z církve, ke které dnes náležíš ani se vypisovat z matriky. Svým ušlechtilým skutkem pomůžeš tisícům bezmocných Ukrajinců zrealizovat to, co oni sami zrealizovat nemohou. Když církev bude zaregistrována podle státních zákonů, už sami Ukrajinci se budou starat o její rozvoj. Nejsi pak už dále vůči UPŘKC vázán žádnou povinností a potom už se k ní hlásit nemusíš, nebudeš-li chtít.
Celá věc má ještě jeden aspekt. Na Ukrajině jsou kláštery sester, v nichž jsou sestry české národnosti. Registrace UPŘKC v ČR by jim velmi pomohla jednak co se týče vyřizování víz a jednak je to určitou nadějí, že tyto sestry mohou pak založit svůj klášter a rekolekční dům i v ČR. Sestry by ti byly velmi vděčné za Tvou pomoc.
Naše Ukrajinská pravověrná řeckokatolická církev je pokračovatelkou dědictví sv. Cyrila a Metoděje , kteří přišli na Moravu z Řecka, aby nám zvěstovali evangelium a přinesli Písmo i kulturu. Stejný způsobem jakým oni sloužili svatou liturgii, slouží ji biskupové a kněží UPŘKC dodnes.

Prosbu za registraci UPŘKC předkládají české sestry na Ukrajině a Eliáš A. Dohnal OSBM, biskup

P.S.: Vyplněné formuláře posílejte na adresu:
Vlasta Jeníčková
Staré Oldřůvky 87
Budišov nad Budišovkou
74787

kontaktní telefon: 739056273

Prosíme na formulář nevyplňujte kolonku s pořadovým číslem ani s číslem archu. Děkujeme.

jenom čára
 1. ruthenská = rusínská / Proč je v textu použitý zavádějící název?


  Petr    bře 16, 18:38    #
 2. dekujeme za upozorneni. text je puvodni – ponechali jsme jej ve zneni, v jakem nam byl zaslan autory prosby.
  redakce


  koudelka    bře 17, 08:15    #
 3. V ČR uže je naše Cerkov založena Greckokatolicka a mame svoho jepiskopa. My nechceme novy rozkol v našej cerkvi. Mužu se molity u našej greckokatolickej cerkvi!!! Naša cerkov je greckokatolicka v ČR pro vsitkych greckokatoliky a my molimosja po našomu rusinsky a ne Ruthesky!!!
  PS JAKY PRAVOVERNY A CI MY LIVI?!?!
  br. Michail


  Michail    lis 23, 11:17    #
 4. Tam bych sel


  Vladimir    kvě 30, 12:14    #
 5. Biskup Hucko rikal o Ukrajincich, ze jsou „temna masa“, proto je lepsi mit Ukrajinskou pravovernou recko-katolickou cirkev!


  Olexa    kvě 30, 12:16    #
 6. dekujeme za komentare.


  koudelka    kvě 30, 14:46    #

[· Komentář [6] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]