Ukradená Galerie

[· 22.1.2011 · autor: fung · ilustrace: archiv UG ·]

ukradena galerie

Umístění nového díla / vernisáž je:

O UG podrobněji:

„Ukradená Galerie“ je experimentální streetartový projekt. Myšlenka se zrodila v Českém Krumlově v květnu 2010. Byly tam městské zasklené nástěnky pro inzerci a zprávy. Nástěnky byly po dlouhou dobu nevyužívány. Nachází se v místě městské zástavby blízko obchodu a parkoviště. Od května 2010 jsou využívány pro výstavy, které trvají týden a slavnostně se obměňují každou neděli o půlnoci. Projekt se rozšiřuje, vystavují zde umělci z různých zemí, účast návštěvníků této streetartové vernisáže je již mezi 40–80 lidmi. Toto vše je založeno na setkávání lidí různých kultur, národností a věku (obyvatelé města, umělci, studenti, kolemjdoucí, cizinci…)
Hlavním cílem projektu je rozšířit tuto myšlenku do dalších měst a zemí a vystavět komunikační síť mezi jednotlivými galeriemi.

V tuto chvíli je druhá aktivní galerie v Praze Modřanech, kde kultura zcela chybí.
Také zde se konají výstavy v městských nástěnných skříňkách, které byly značně poničeny a několik let opuštěny. Tyto nástěnky byly vyčištěny a připraveny pro první výstavu 30.11. 2010 a od té doby se zde konají vernisáže každý čtvrtek od 21:00 hod. Další výstavní pouliční prostor je v Rakouském Linzi.
Každá z těchto Ukradených Galerií má ve svém okolí umělce, kteří zde vystavují. Další z myšlenek Ukradené Galerie je měnit si vystavená díla mezi jednotlivými galeriemi, vytvořit tzv. putovní soubory tak, aby každý ze zúčastněných umělců měl možnost vystavit svá díla v každém městě či zemi, kde Ukradená Galerie působí. Všechny vernisáže, výstavy jsou zcela oproštěny od financí a bez nároku na jakékoliv honoráře a zároveň s rizikem poničení díla či jeho odcizení.
Tento projekt je experimentálním a umožňuje lidem se přímo na ulici setkat s uměním a vystavujícími umělci a tak vše konfrontovat s městskou realitou v různých městech.

Je pravda, že jsme bez dovolení obsadili veřejný prostor o velikosti přibližně 1m2, ale to co nyní do tohoto prostoru vkládáme je volně přístupné umění pro každého. Není to uzavřený prostor do kterého si musíte zakoupit vstupenku. Je to ve své podstatě zapomenutý prostor, který může v dnešní uspěchané a šedivé době obohatit či potěšit kolemjdoucího. To je také jedna z hlavních myšlenek tohoto projektu.

∷ ∷ ∷ V Praze momentálně vystavují Alex a Artur! ∷ ∷ ∷

Alex: „Ten den, kdy jsme uřízli zámek, byla zrovna neděle a půlnoc. Cestou k nástěnce jsme potkali pár známých a pozvali je, at' za chvilku přijdou na výstavu. Odstranili jsme zámek, otevřeli láhev vína a vystavili první “dílo”. Byla tam dobrá atmosféra a domluvili jsme se na další týden i na názvu – Ukradená Galerie. Od té doby byly vernisáže v pravidelném intervalu a lidí přibývalo.V létě nás na Plešivci podporoval Kuba od Krumloše, který zavíral na každou výstavu hospodu a přicházel se zástupem hostů. Sám taky vystavoval.“

Artur: „Rozjezd celé akce byl velice nečekaný, vůbec nás nenapadlo, že by mohlo začít chodit v neděli o půlnoci tolik lidí k supermarketu pod sídlištěm.“

AKTUÁLNĚ:
V Českém Krumlově – tedy místě vzniku projektu – vystavují: 20.1. BRIGITTA from LINZ; 30.1. Pavel Matyska; 13.2 Miro Zacok

A v Praze bude přístí čtvrtek vystavovat:
27. 1. Přihlas se!

Ukradená galerie

_____________­_______
Doplňující odkazy:
LINZ:
http://www.dorftv.at/…en-space/858
ČESKÝ KRUMLOV:
http://www.rozhlas.cz/…02222089.mp3
http://ceskokrumlovsky.denik.cz/…0101207.html
PRAHA:
http://praha12.rajce.idnes.cz/

jenom čára
 1. Na desaty UKG v Praze se teste na houslovy konzert!


  fung    led 24, 13:33    #
 2. ty brdo!!! a kdy presne to bude? uz pristi ctvrtek?


  koudelka    led 25, 12:32    #
 3. ano, prave zitra tj 27.1.2011 od 21,00 h.

  GPS souřadnice
  Loc: 50°0'16.07"N, 14°24'37.911"E

  http://mapy.cz/#…


  fung    led 26, 16:18    #
 4. PRO PŘEHLED UVÁDÍM KDE, KDO, KDY VYSTAVUJE V UKG:

  Český Krumlov: vystavuje od 20.1. Rigitta (LINZ), 30.1., Pavel Matyska (BRNO), 13.2 Miro Zacok (SK), 20.2. Bára Landová (PRAHA)
  Praha: vystavuje od 27.2. Tomáš Magrot, Ctirad Landa, Alex a Artur • 3.2. Ana Gurjeva nebo Bára Landová, 10.2. Marek Borsanyi, 17.2. komixáři, 24.2. Cedronela


  fung    led 28, 16:12    #
 5. termin 17. 2. neni jeste na 100% potvrzeny, ale doufame, ze „komixáři“ z Bubble Gunu budou ten den ready!!!


  koudelka    led 28, 17:51    #
 6. nas web je na svete – viz http://www.ukradenagalerie.cz


  fung    úno 10, 17:27    #
 7. super – WEB!!!
  a komixaři z Bubble Gunu jsou potvrzeni!


  koudelka    úno 10, 18:21    #

[· Komentář [7] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]