Toxické nitky

[· 22.11.2012 · autor: Greenpeace · ilustrace: Greenpeace ·]

toxické nitky - Greenpeace

Studie Greenpeace „Toxické nitky“ přináší výsledky testu 141 kusů oblečení. Odhaluje vazby mezi textilními továrnami, kde se používají nebezpečné látky, a přítomností chemických látek v koncových produktech. Odborné analýzy, které nechalo Greenpeace zpracovat, odhalily nebezpečné látky u 20 světových výrobců módy [1] . Testy také ukázaly, že oblečení největšího světového prodejce módy, značky Zara, obsahuje jednak chemikálie, ze kterých se stávají rakovinotvorné látky, tak i látky narušující funkci hormonů. [2]

„Světové oděvní značky prodávají oblečení s nebezpečnými chemikáliemi, které kontaminují vodní zdroje po celém světě. Jedovaté látky v textilu totiž znečišťují vodní zdroje nejen v místě výroby, ale unikají z oblečení například při praní, a zamořují tak i řeky v Česku. Toxické látky používané v asijských textilkách se u nás nesmějí vyrábět ani používat, jejich přítomnost v oděvech však zakázána není,“ vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně české pobočky Greenpeace.

Jedním z klíčových zjištění studie je, že nonylfenoletho­xyláty (NPEs), tedy látky, které se rozkládají na toxické nonylfenoly narušující funkci hormonů, byly odhaleny u výrobků všech 20 testovaných značek. Nejvyšší koncentrace – nad 1 000 ppm – byly v oblečení Zara, Metersbonwe, Levi’s, C&A, Mango, Calvin Klein, Jack & Jones and Marks & Spencer (M&S). Mezi dalšími nalezenými chemikáliemi byly vysoké hladiny toxických ftalátů a stopy karcinogenních aminů, které se uvolňují z azobarviv [3]. Tyto látky byly objeveny v oblečení značky Zara. Screeningový test, odhalil přítomnost řady dalších potenciálně nebezpečných chemikálií, neměřil však jejich koncentraci.

Nebezpečné nonylfenoletho­xyláty byly zjištěny u poloviny testovaných výrobků značky Blažek.„Odpovědnost za své produkty a jejich výrobu musí, stejně jako Zara, nésti i česká značka Blažek. Také jeho zákazníci si zaslouží výrobky, které nezamořují životní prostředí,“doplňuje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně české pobočky Greenpeace.

„Je nepřijatelné, jak pro spotřebitele, tak pro lidi žijící v sousedství textilních továren, aby výrobci používali nebezpečné látky, které mohou způsobovat rakovinu nebo narušovat funkci hormonálního systému,“ říká Martin Hojsík z Greenpeace International a pokračuje: „Zara, jako největší světový prodejce oblečení, musí jednat rychle, jít ostatním příkladem a DETOXikovat svou značku v celém svém dodavatelském řetězci.“ Výzvu firmě Zara je možné se podpořit na stránkách www.greenpeace.org/zara

Greenpeace požaduje po výrobcích oblečení, aby se zavázali k nulovému vypouštění veškerých nebezpečných látek jak při výrobě, tak z produktů, do roku 2020. Značky jako H&M nebo M&S tak již učinily, nyní je řada i na ostatních.

___________________

[1] Benetton, Jack & Jones, Only, Vero Moda, Blažek, C&A, Diesel, Esprit, Gap, Armani, H&M, Zara, Levi’s, Victoria’s Secret, Mango, Marks & Spencer, Metersbonwe, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, and Vancl.

[2] Aminy se používají při výrobě některých azobarviv a při rozkladu těchto barviv se mohou opět uvolňovat. Některé aminy způsobují rakovinu. Ftaláty byly nalezeny ve všech 31 vzorcích, které byly na jejich přítomnost testovány. Vysoké koncentrace byly ve 4 vzorcích, stopové ve 27. Nonylfeno­lethoxyláty(NPEs) byly nalezeny ve všech značkách. Některé ftaláty a chemikálie se uvolňují přímo z výrobku, NPEs se uvolňují při praní a dostáváji do vody, kde se mění na toxické nonylfenoly. Čistírny odpadních vod je nezachytí, spíše urychli jejich přeměnu a končí v řekách. Některé ftaláty jsou klasifikovány jako toxické pro reprodukci.

[3] Aminy byly odhaleny u dvou produktů, oby byly vyrobené pro Zaru v Pákistánu.

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]