Steampunk, dieselpunk a jiné minulé budoucnosti

[· 23.2.2008 · autor: Petr Tomek · ilustrace: různe zdroje ·]

Jasper Morello-Crew Navigating in Skiff

Jasper Morello, Crew Navigating in Skiff.

Slovo cyberpunk už asi dnes nikoho nepřekvapí, když ovšem zaslechnete steampunk, dieselpunk nebo dokonce biopunk, asi trochu nevěřícně zbystříte sluch. Co to vůbec má být?
Ve skutečnosti pochází tyhle sci-fi styly z jednoho kotlíku zvaného retrofuturismus. Všechny využívají představy budoucnosti vzniklé v době, kdy se právě rozvíjelo některé odvětví vědy nebo techniky. Retrofuturistické styly vytvářejí vlastně paralelní současnost a budoucnost. Cyberpunk ukazuje alternativní svět ovládnutý roboty, umělou inteligencí a virtální realitou. Ostatní směry retrofuturismu přistupují ke své představě podobně. Biopunk tedy například předpokládá ovládnutí zvířecí i lidské genetiky i se všemi výhodami i následky.
Dobrá, ale co dieselpunk a steampunk? To přece není jen představa rozvoje páry a dieselových motorů.
Ne tady opravdu s tak jednoduchým výkladem nevystačím. Dva posledně jmenované směry totiž nevycházejí jen z uhranutí určitým druhem techniky, ale celou dobou, která onu oblíbenou technologii požívala. Steampunk vychází z představ, které měli o budoucnosti lidé 19. století (Století páry – vzpomeňte na Marečka). A to ještě přesněji z doby vlády královny Viktorie. Patří k němu tedy romantismus, fraky, pestré vesty, nákladné dámské šaty, cylindry a paraplíčka ale i balony, vzducholodě, šlapací i jiné ponorky, parní tříkolky a malé strojky nejasného účelu (jako třeba zlaté kompasy :-) Ostatně pokud vám to období je něčím povědomé, tak nemusíte chodit daleko – ano velká část steampunkových představ nevychází z ničeho jiného, než ze starého dobrého Julese Verna.

jules verne ilustration

Starý dobrý Jules Verne.

Díky filmům Vynález zkázy (1958), Baron Prášil (1961), Ukradená vzducholoď a Na kometě (1970) bývá i Karel Zeman v leckterých textech uváděn jako český zakladatel steampunku. Ostatně k naší steampunkové klasice patří i Tajemství hradu v Karpatech (1981) a Adéla ještě nevečeřela (1977) od Oldřicha Lipského. Ovšem ve světě jsou příkladem steampunkového filmu spíše Wild Wild West (Barry Sonnenfeld, 1999), Stroj času (Simon Wells, 2002), Město ztracených dětí (Jean-Pierre Jeunet a Marc Caro, 1995) nebo nedávno uvedené filmy Zlatý kompas (Chris Weitz, 2007) a Stardust (Matthew Vaughn, 2007) .

Evropská steampunková subkultura
Steampunk sice má místo hlavně v literatuře a ve filmu, ale nenechte se mýlit! Existuje také početná steampunková subkultura, která se ke svému stylu hlásí oblečením, hudbou a stavbou nebo spíše přestavbou domácích spotřebičů do steampunkové podoby.
Příslušnost k subkultuře dávají její členové najevo především oblečením.

fanoušci steampunku/steampunk fans

Fanoušci steampunku ve svých kostýmech.

V Evropě a za oceánem jsou v oblibě vzduchoplavci a odvážné ženy. Těm ovšem dobrodružná povaha zdaleka nebrání v nošení nákladných šatů. Na rozdíl od skutečné viktoriánské Anglie v steampunkové subkultuře dredy ani jiné divoké úpravy vlasů rozhodně nevadí (dobře pak na hlavě drží letecké brýle). A protože k dobrodružství patří exotika, můžete narazit také na břišní tanečnice. K postavám dobrodruhů samozřejmě patří zbraně. Pokud si steampunkový hrdina nepořídí něco skutečně exotického jako třeba Gaussovu pušku, zbraň pocházející z Atlantidy, vzduchovku s elektrickými náboji (à la kapitán Nemo) nebo solární paprskomet, pak zpravidla třímá v ruce Colt případně Smith et Wesson. Pro případ boje s medvědem nebo bandou záludných domorodců se může ozbrojit i perkusní puškou Enfield nebo medvědobijkou neznámého původu. Pokud je banditů nebo naopak kladných hrdinů přesila, přichází ke slovu rotační kulomet Maxim. Zbraně bývají naštěstí v retrofuturis­tických subkulturách jen napodobeniny – doplňky kostýmů. Steampunková subkultura není jen sdružení kopií filmových a literárních postav.
Steampunkem jeho vyznavači skutečně žijí a i jejich šaty jsou spíše obleky než kostýmy. Úpravy domácího vybavení vytvářejí úplně nové předměty, které se nikde v literatuře ani ve filmu nevyskytují. Můžeme proto mluvit o steampunkovém designu a steampunkové módě. Vzácněji se objevují i skutečně nové konstrukce strojů – výtvarných objektů které (méně často) opravdu fungují! Někdy se v domácnostech takových nadšenců objevují dokonce i parní stroje nebo dopravní prostředky na parní pohon. Tím steampunk mnohokrát překonává všechny ostatní druhy scifi.

steampunk PC

Steampunk PC.

Zvlášnosti americké steampunkové subkultury
Američané nechápou 19. století jako viktoriánské období, ale jako dobu Divokého západu. Svět vynálezů se v něm mísí s kovbojskými příběhy, indiánskými válkami a stavbou železnice napříč kontinentem. Vychází z tradice scifiwesternu, jakými byly filmy Jesse James Meets Frankensteins Daughter (William Beaudine, 1966) a samozřejmě už zmíněný Wild Wild West.

Han Solo & Mr. Chewbacca

Steampunk Star Wars: Han Solo & Mr. Chewbacca

Japonská steampunková subkultura
V Japonsku se steampunk mísí s vlivy manga a gothic, proto se můžete setkat s kostýmy „Aristokrat“ a „Viktoriánská Lolita“. Pokud vám spojení slov viktoriánská a Lolita nedává smysl, tak nad tím nemusíte tolik přemýšlet – v japonských komiksech toho nedává smysl mnohem víc. Ostatně právě na japonský steampunk měl vždycky velký vliv Karel Zeman. Pravděpodobně právě proto se jeho filmy vydávají mnohem více tam, než u nás.

Dieselpunk
Tak jako má steampunk základ v literatuře, dieselpunk ji má v komixech. Schválně – když vám napovím, že dieselpunk vychází z doby která po viktoriánském období přímo následovala, napadne vás co by to asi mohlo být? Doba secese a Art Deco. Pořád nic? A co takhle Metropolis a Gotham? Pochopitelně! Batman se ve svém batmobilu prohání ve městě, které je vlastně kopií vize města budoucnosti z Langova filmu. Stejně tak i neo-noir filmy Renaissance (Christian Volckman, 2006) a Sin City (Robert Rodriguez, Frank Miller, Quentin Tarantino, 2005) patří ke klasickému dieselpunku. Kromě komixových hrdinů můžete v dieselpunku potkat i další skutečné filmové lahůdky jako je Válka světů (Byron Haskin, 1953) nebo Den trifidů (1963). Všechna dieselpunková témata uznale zmínil Kerry Konrad v akční, dobrodružné komedii Sky Captain and the World of Tomorrow (2004). Drsné mafiánské realitě dieselpunkového světa odpovídá i typická zbraň – samopal Thompson. Ovšem vzhledem k tomu, že nepřáteli v tomhle světě bývají obří korporace a šílení vědci, přijde občas vhod i dalekonosné dělo.

Subkultura postkatastrofického dieselpunku
Dieselpunková subkultura přesto nejčastěji nedrží přímo základní linie dieselpunku, ale jednoho z vedlejších směrů – postkatastrofického dieselpunku. Ten vychází především z filmů jako jsou Mad Max 2 (George Miller, 1982), La jetée (Chris Marker, 1962), 12 opic (Terry Gilliam, 1995) a z komixu Tank Girl (zfilmováno Rachel Talalay, 1995). Základní úvaha přitom zní asi: Co by asi lidé byli schopni smontovat ze šrotu, kdyby civilizace zanikla? (Podle filmařů zřejmě téměř cokoli.) Některé výsledky takových úvah můžete zahlédnout na festivalu Burning Man na místě zvaném Black Rock City v Nevadské poušti.

steampunk house na festivalu Burning Man, 2007

Steampunkový stromový dům na festivalu Burning Man 2007. Za návštěvu stojí 3D Panorama přímo z festivalu!

Nástrahy retrofuturismu
Všechny ty stroje z dávné budoucnosti vyvolávají touhu po vynalézání, objevování, kráse, tajemství a také po uznání vlastních kutilských schopností. Jenže ne všechno, co vznikne ve stampunkových a dieselpunkových subkulturách, si zaslouží uznání. Pohádkově malebné vize alternativních budoucností svádí k výrobě kýčů ještě víc než běžné retrostyly. Vždycky se najde člověk, kterého „inspiruje“ elegantní tvar dávných strojů k něčemu skutečně obludnému. Zrovna nedávno jsem měl tu pochybnou čest seznámit se s kopií nádherného rádia typu „kaplička“. Klasický tvar vytvořený z laciné překližky, se zploštělými detaily (asi pro snadnější výrobu) doplněný lesklým lakem a „patinou“ připomínající dehet. To vše ozdobené plastikovými knoflíky v barvě leštěného chromu. Takový pohled by vymáčkl slzu z oka každého retrofituristy (tuším, že by rozplakal i zastánce postkatastrofického dieselpunku). Tohle byl ovšem tovární výrobek, snažící se (marně) zalíbit staromilcům. Tuším, že mnohem shovívavěji by se stejní skalní steampunkeři dívali na ručně vyřezávanou počítačovou kase přizdobenou čínským drakem. Člověk s minimálním estetickým cítěním se ale bude cítit stále dosti nevalně. Ani kvalitní materiál nezaručí vždy, že výsledek bude opravdu dobrý.

Sultanuv slon/Sultan's Elephant

Velká inspirace: Sultánův slon z dílen Les Machines de l’Ile Nantes.

Na druhou stranu ale vzbuzují podobné pokusy s designem i důvod k zamyšlení nad naší skutečnou současností a budoucností. To, co ukazuje steampunk a dieselpunk navenek, je také pod povrchem. Pokud steampunk předvádí stroje z litiny, mosazi a dřeva, pak si můžeme být jistí, že je to opravdu litina, mosaz a dřevo. Stejně tak pokud dieselpunk ukazuje město z betonu a oceli, je skutečně z betonu a oceli. Jsou tak nějak opravdové – opravdovější než věci z ryzího PVC s klasickým „funkcionalis­tickým“ (rozuměj ošklivým) designem, které jsou všude kolem nás. Proti představám našich předků vypadá naše skutečná současnost prostě jako laciné papírové kulisy.

Odkazy
Inspirace pro vlastní tvorbu se často hledá překvapivě snadno. Kromě zmíněných knih, filmů a komixů ji retrofuturistické subkultury nacházejí i ve starých časopisech, knihách a patentových přihláškách.
Pravé poklady se najdou i na webu. Například staré výstřižky a články z Modern Mechanix, vize budoucnosti na PaleoFuture a podivné patenty přímo na Google Patents. Pochopitelně i samotné retrofuturistické komunity vytvářejí své stránky. K základní orientaci patří steampunkové internetové blogy Brass Goggles a Voyages Extraordinaires, náměty na kutění najdete na Steampunk Workshop nebo ve Steampunk Lab a při hledání dalších odkazů vám pomůže Steampunk Magazine.
Podobně i deieselpunk má své blogy, jako DeiselPunks. Výrobce postkatastroficky vyhlížející jednokolky nadete na The Riot Wheel.

jenom čára
 1. Díky za inspirující článek!

  Ještě dodám, že steampunkový design se vyskytuje také v jednom filmu s Jackie Chanem, není divu, když je to Cesta kolem světa za 80 dní :)

  Líbil se mi i ‚nejdražší japonský animovaný film historie‘ Steamboy – už z názvu je jasné, že pára tam hraje důležitou roli…

  …to sem si jen tak z hlavy vzpomněl, filmů a knih ovlivněných všelijakým ‚~punkem‘ bude mnohem vic, to je jasný.
  Tak třeba Tim Powers musí steampunk milovat :p


  rightnewser    úno 23, 13:53    #
 2. Slušná je taky česká kapela Magnetik

  „Člověk by v dnešním přetechnizovaném světě neměl zapomínat na krásu techniky. Neměl by zapomínat, co vše předcházelo vynálezům, které se dnes běžně používají. Dřívější badatelé byli hlavně snílci, kteří chtěli svými objevy změnit svět k lepšímu a svým vynálezům tak věnovali kus sebe. A o to Magnetik jde – oslavovat krásu lidských objevů a hledat v technologii lidskou duši.“

  narazil sem na to ani ne 5 minut po dopsání předchozího příspěvku uplně náhodou :p


  rightnewser    úno 23, 14:06    #
 3. Steam Trek
  http://www.you­tube.com/watch?…


  Petr T    úno 23, 14:49    #
 4. Oficiální stránky Sky Captain… jsou http://www.sky­captain.com/
  je tam taky pěkný dieselpunkový skin na Winamp


  Petr T    úno 23, 15:05    #
 5. JO, tak Steam Trek je fakt k popukani :)


  koudelka    úno 23, 16:28    #
 6. http://davidszon­dy.com/…turepas­t.htm
  taky jedna opravdu dobrá z „budoucností“.


  Petr T    dub 1, 15:33    #
 7. jo, zajimavej odkaz – libej se mi obrazky-predstavy lidi o tom, jak si budeme dneska zit… viz napr. http://davidszon­dy.com/…osmetic­s.jpg nebo http://davidszon­dy.com/…oppin­g01.jpg (!)


  koudelka    dub 1, 19:27    #
 8. Tahle představa jídla je taky super. Mimochodem ten film „Just Imagine“ je docela šílenství. Další kousky jsou na Youtube.
  http://davidszon­dy.com/…oodpi­lls.htm


  Petr T    dub 2, 12:28    #
 9. Skvělý film tohoto žánru je třeba i svět zítřka. Také doporučuji jednu z posledních epizod Futuramy: Obsoletely fabulous.


  Multimotyl    čec 4, 06:14    #
 10. Zajimalo by mě, je nejaky steampunk shop i v CR? Uz delsi dobu shanim nejake obleceni a bryle, ale stale nemuzu nic najit


  wbzll    říj 13, 09:32    #
 11. Bohužel, specializace na steampunk se u nás z nepochopitelnného důvodu moc nenosí. Něco se dá ale najít v různých klasických internetových obchodech věnovaných historickým kostýmům i když jen po troškách.


  Petr T    pro 3, 12:34    #
 12. Dělám steampunk grafiky, mohu dodat, JINÍ


  jini    úno 24, 02:08    #
 13. díky za reakci. steam-punkové grafiky uvítáme! prosím, napiš/te e-mail na adresu redakce, která je rightnews@rightnews.cz , a domluvíme se. zatím.


  koudelka    úno 24, 09:42    #
 14. Re: obchody

  Teď jsem našla pár brýlí v obchodě Nosferatu. Ne sice v mosazi a hnědé kůži, ale i tak potěší. Nepochybuju ovšem, že v cizině se podobná věc dá koupit mnohem laciněji…
  Myslím, že si budeme muset ještě chvilku počkat, než steampunk přijde „do módy“. :(


  chasseur    zář 16, 13:09    #
 15. Zdravím, steampunk už je dávno v módě! Pokud se chcete „žánrově“ pobavit,nebo omrknout (nebo i nakoupit) právě nějaké doplňky, doporučuji navštívit Steam UP party! http://leather-rat.cz/steamup

  mimochodem, moc povedený článek!


  sgt. Brasspipe    úno 23, 09:17    #
 16. Je to tak, a je to skvělé, takže buďte SteamPunk ;) ať se to i u nás trochu rozjede. A přihodím si obchod, kde určitě něco Steampunkového seženete: http://www.alterneo.cz


  Alterneo    čec 1, 09:36    #
 17. dekuji za vsechny komentare! jsem rada, ze je v CR o steampunk takovy zivy zajem.


  koudelka    srp 1, 11:12    #
 18. Dalsi podobny obchod funguje hned za hranicami. http://www.steampunk.sk/ ;)


  New Feron    pro 12, 21:13    #
 19. Co se týče „záhadnosti“ spojení viktoriánství a jména Lolita, je to docela jednoduché – Lolita je francouzské dvorské jméno ekvivalentní italskému Bella, tj. kráska a móda lolita se původně inspiruje právě na francouzských dvorech. Nejde ani tak o kopii období, ale o mix různých epoch a právě viktoriánská přidala temnou eleganci, kterou má v oblibě i stejně staromilský poddruh gothic stylu.

  Pokud jste nečetli Nabokova (zarytý jazykovědec s mnoha hrami se slovíčky a popkulturními odkazy), nemůžete nejspíš vědět, že hlavní hrdinka té knihy se tak vůbec nejmenovala, ale byla to její přezdívka.
  I jí totiž říkal hlavní „hrdina“ krásko – Lolito, což odvodil z jejího skutečného jména – Dolores, v americké angličtině zdrobněle „Lora“ nebo „Lola“, odkud je už jen krůček k hříčce „Lolita“.

  Módu lolita tak s knihou Lolita pojí poněkud nešťastně shoda jména, ale to je všechno – vyznavačky módního stylu (zvané opravdu lolity) narozdíl od Dolores usilují o co největší cudnost – ve viktoriánském duchu! Odhalený proužek stehna už je faux pas a proto přišly ke slovu staré dobré spodky ke kolenům a podobně. :)


  Nex    bře 15, 12:37    #

[· Komentář [19] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]