Right News Music opět v rytmu reggae

[· 11.5.2010 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka ·]

„Poselství od krále je reggae,“ zpívá Aleš Drvota, na jehož odkaz navazuje v Čechách řada kapel. Babalet se sice v posledních letech odmlčel; vznikla nicméně řada nových hudebních uskupení, z nichž některým chceme vytvořit prostor a nechat je zahrát.

samolepka Right News Music 2010 XT3

Tentokrát padl los na žateckou kapelu Jahtec Jammin'Job, která se předvede v obměněné sestavě a která momentálně poměřuje síly s dalšími českými reggae kapelami v prvním kole soutěže European Reggae Contest.
Předkapelu jim v klubu XT3 budou dělat pražští EXTband, kteří vydali teď čerstvě živou nahrávku z loňského koncertu Right News Music, který se konal v Crossu. Některé tracky z „ExT Live at CROSS“ si můžete poslechnout (či stáhnout) na profilu ExT na bandzone.

Žatečtí Jahtec Jammin Job už s redakcí Right News spolupracují delší dobu. Přinášíme o nich zprávy v našich reportážích a Ota „Jahtecký“ Blail nám zase poskytl své úžasné interview s Mr. Cocomanen, které pořídil loni v Žízníkově u České Lípy těsně před vystoupením Solid Vibez v Itálii na festivalu Rototom Sunsplash, kam se Mr. Cocoman s kapelou probojoval jako finalista soutěže European Reggae Contest. Žatecká reggae kapela, v níž Ota Blail hraje na kytaru a zpívá, je zajímavá svým vlastním pojetím reggae; JJJ se nebojí udělat „cover“ (převzatou píseň) a současně mají vlastní repertoár s českými texty, v nichž zaznívají podobné náměty jako v tradičním jamajském roots reggae. Hudební projev Žateckých v sobě nezapře odkaz folku, který je v českých zemích patrný na každé druhé kapele. Folk je opravdová lidová hudba s hlubším poselstvím v textu, hudba často sociálně a politicky uvědomělá, dotýkající se bolestných témat, čímž má blízko k reggae, které svými texty upozorňuje na podobné věci. Nemělo by tedy vyznívat hanlivě, když o nějaké kapele řeknu, že čerpá z folkového odkazu, ačkoli řada ortodoxních fanoušků to negativně chápe. Změna je život, kluci!

Z ostatních členů kapely je třeba zmínit klávesistku a backvokalistku Terezku a pana Vránu, který lehkou rukou hraje na bicí. Oba jsou stejnými pilíři jako Ota. Bohužel kapelu opouští silná dvojice hudebníků – Strouhanka (saxofon a zpěv) a inženýr Veverka (kytara, perkuse a zpěv), kteří mi v sestavě JJJ budou už navždy chybět. Věřím, že je vystřídají podobně zdatní borci a že nám „džemující fuška“ přiveze 19. května na Žižkov původní žatecké reggae.

Některými členy kapely ExT band je celá redakce Right News, takže sice máme zprávy z první ruky, ale zase to v našem podání nemusí vyznít úplně objektivně. V každém případě ExT band s pomocí zvukařů z Crossu dokončil asi před týdnem remastering živé nahrávky. No, a v pátek 14. 5. se s ní přijde prsit do Rádia 1 – do Reggae klubu DJe Kayi. Kromě nahrávky má ExT nově také spolupracujícího kytaristu. Je jím Luke, který ještě nedávno hrál s pražskými The Confessions. Luke je výborný reggae kytarista a kapele výrazně dopomáhá ke zvuku, o který už ExT několik let usiluje. Snad se ho společnými silami podaří dosáhnout.

Takže, přijďte podpořit českou reggae scénu ve středu 19. 5. do klubu XT3 v Rokycanově ulici v Praze 3 na Žižkově. Koncert Right News Music začne ve 20.30 vystoupením kapely ExT, po které budou hrát asi do půlnoci žatečtí Jahtec Jammin Job. Vstupné je 90,– Kč.

_____________­_______
Odkazy:

http://bandzone.cz/jahtecjamminjob
http://3xt.rastaman.cz/
http://bandzone.cz/ext
http://rightnews.cz
http://www.xt3.cz/

jenom čára
 1. fotky z rozhovoru na Radiu 1 jsou na adrese viz výše ;)


  Kaya    kvě 21, 12:05    #
 2. teda vlastně níže, prostě klikněte na http://www.radio1.cz/reggae/?…


  Kaya    kvě 21, 12:18    #
 3. diky, Kayo, za support i za fotky!!! a akce Right News Music v XT3 dopadla moc dobre. Hudebne to bylo uzasny a i lidi par prislo, takze mozna nase navsteva v Reggae klubu Radia 1 zabrala ;)
  PS: Byls samosebou na guestlistu; tak treba nekdy priste zase…


  koudelka    kvě 21, 12:49    #

[· Komentář [3] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]