Reggae vibrace v XT3 poprvé, ale ne naposled

[· 2.1.2012 · autor: koudelka · ilustrace: regenerator/koudelka ·]

XT3 reggae vibez 2011

Do XT3 jsme dorazili krátce před osmou a pochopitelně jsme měli vic než dost času na to se občerstvit & pozdravit se s kamarády, protože první kapela začala hrát až v devět. To bylo fakt fain, všechno v klidu, žádný spěch a stress, žádní nepřejícní sousedé upozorňující na „policejní“ hodinu nočního klidu.
Zpoždění nám tedy v nejmenším nevadilo, ale poněkud nás rozladilo, že ani těsně před devátou nebyl klub našlapaný lidmi. Kapele Jahtec Jammin' Job to nicméně na síle neubralo a dokázala přítomné hned od začátku strhnout a roztančit.
Koncert se jim povedl i přesto, že vůbec poprvé v historii s nimi nehrála na klávesy Terezka Blailová, roz. Dvořáková, která zůstala doma s bezmála devítiměsíčním miminkem v bříšku. Za Teri zaskakoval Vojta „Ratman“ Filipovský, klávesista vypůjčený od plzeňských San-Dal, s nimiž zase Žatečák Ota „Jahtecký“ Blail hraje na kytaru. Vůbec spolupráce těchto dvou kapel vzkvétá, neboť s JJJ zase stabilně hraje na baskytaru Dan „Monkeyman“ Jaroš. Co se kláves týče, dozvěděli jsme v zákulisí, že po dobu Terezčiny mateřské dovolené na ně bude v JJJ hrát zpěvačka Sista Tess, která má klavírní průpravu z pedagogické fakulty, obor hudební výchova.
V XT3 zahráli JJJ i několik nových písniček, z nichž nejvíc se mi líbila „Wisdom“, ale ani „Put on Dancing Shoes“ mě nenechala chladnou. Je fajn, když kapely hrají na koncertech nové věci, protože tím dělají radost fanouškům, kteří na ně chodí. A vůbec nevadí, že si písnička ještě „pořádně nesedla“.

Novinka od Jahtec Jammin' Job „Put on Your Dancing Shoes“.Až z daleké/ho Olomouce, o jehož gramatickém rodě se stále vedou spory, přijeli loňští vítězové CZ/SK European Reggae Contest, Homebwoyrasta, na jejichž bandzone profilu jsou teď nově aktuální nahrávky z Českého rozhlasu. Stojí rozhodně za poslech!
Homebwoyrasta hráli v XT3 rovněž v oslabení, protože měli jen jednoho zpěváka. Sice zpěváka velmi dobrého, ale když je člověk v jejich písničkách zvyklý na velmi dobře vystavěné trojhlasy či parádní back-vokály, trošku mu ti dva chybějící přece jen chybí. Je ovšem jasné, že tak početné těleso, jako jsou Homebwoyové, raději odehraje koncert v oslabení než vůbec. Totiž, kdyby pokaždé když některý z členů „nemůže“, koncert odpískali, moc bychom si jejich koncertů neužili, což by nás možná mrzelo ještě víc než to, že měli jen jednoho zpěváka.
Osobně se stále více utvrzuji, že Homebwoyové jsou takoví čeští Steel Pulse. Jejich hudba má vítr, to se prostě jinak říct nedá. Začnou hrát a člověk má pocit, že mu vlasy vlají kolem hlavy nebo že snad cválá na koni nebo pluje vzduchem jako pták… každý si dosaďte příměr dle vlastních preferencí. Cválat se stádem divokých koní, co si říkají Homebwoyrasta je paráda a znovu mě to vrací k bolestné otázce návštěvnosti tohoto koncertu.

Homebwoyrasta live

Lidí přišlo málo – odhadem tak max. 100 – a jsem přesvědčená, že to nebyla chyba produkce. Možná za to mohly Vánoce, třeba byli lidi na horách, nebo byla moc velká zima, nebo nenastartovalo auto, nebo nejel zpáteční vlak, ale víte, co vám povím? Nechte si ty svoje výmluvy. Všichni je známe a všichni je poznáme. Takže až zas začnete hledat důvody, proč nejít na koncert, myslete na to, že příliš dlouhé váhání a příliš důkladné hledání důvodů by jednou mohlo vyústit i v to, že by se žádné reggae koncerty v Čechách a na Moravě nekonaly.
Publikum je úplně stejně důležité jako kapely a DJs, možná ještě důležitější. Zejména publikum totiž tvoří to, čemu se říká „reggae scéna“. Absence (či spíše liknavost) českého reggae publika by se tak mohla postarat o zánik této scény; a naopak zájem a aktivní účast lidí zaručuje její rozkvět!

lednu si pak přijdou na své fanoušci SKA. Pódium bude hostit například plzeňskou bandu V3SKA, litoměřickou kapelu Skažená Skarlet či pražské Kozy v korzetu, vzkazuje za produkci Zuzka Cajtlerová._____________­_________
Další videa JJJ:

jenom čára
  1. Koudelko, diky za report a vyplach zaludku tech co se nedostavili :). Nebyt clenu ExT Band, Dub Artillery a „Plzen Crew“, tak je Xt3 poloprazdna. Je zajimavy kolik lidi se hlasi k „rasta hnuti“ a pak, kdyz je najednou poradna akce tak se dostavi jenom hrstka. Sam jsem rozposlal echo o akci vsem znamym a dostavili se jenom ty co ani reggae neposlouchaji, ale zaselo to v nich seminko zajmu :). Jeste mala poznamka k HBR, zpev zasadne podporoval vyborne hrajici bubenik.


    mariancelo z JJJ    led 3, 15:28    #
  2. dekuji za komentar, Mariane, a za pripomenuti skveleho vykonu zpivajiciho bubenika Homebwoyrasta!


    koudelka    led 3, 15:52    #

[· Komentář [2] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]