Reggae v Žatci

[· 23.3.2009 · autor: koudelka · ilustrace: rightnewser ·]

Kašna na Náměstí Svobody v Žatci. A teď trocha lidové slovesnosti: ...tak kašně na náměstí se díky typickýmu tvaru skulptur pouličně říká U čtyř čů**ků, jak nás informoval Ota Jahtecký Blail z JJJ.Radnice na Náměstí Svobody v Žatci.

aneb další zastavení na křížové cestě českého reggae

Za devaterými kopci a údolími Českého Středohoří nejprve nápadně zčervená zem, načež se přijede do chmelařské metropole Čech, královského města Žatce, starobylého sídla nad Ohří. A právě tam nás zavedla křížová cesta českého reggae, právě tam jsme pod těžkým křížem opět podklesli, abychom znovu nabrali síly.Při pohledu ze středověkého žateckého opevnění, které v roce 1421 ustálo útok druhé křížové výpravy, se člověku trochu zatočí hlava, neboť dole se rozkládá typický český „sídlák“, dědictví doby, která měla s tou husitskou společného možná víc, než si myslíme…

Bratři povstali k bojiřemdihy nechali váletv trávě na loucek nebi stoupá dým.

Žatec je opravdu staré a opravdu kulturní město, lidským sídlištěm je již od doby kamenné. V roce 1265 Žatci udělil král Přemysl Otakar II. městská privilegia a bezmála osm století nato zde jiný Ota založil reggae kapelu jménem Jahtec Jammin’ Job. Její koncert v klubu „Hudební zkušebna“ nás do Žatce přivedl. Kromě žateckého reggae bandu měl v pátek 20. března vystoupit v Hudební zkušebně ještě Mr. Cocoman se Solid Vybez z Prahy a plzeňská kapela San Dal. Bohužel Mr. Cocoman vystoupení na poslední chvíli (asi tři dny před akcí) odřekl, takže produkce Hudební zkušebny musela rychle hledat náhradu. Nakonec jim trn z paty vytrhli Afrodisiak s MC Turnerem (USA) z Prahy.

Jahtec Jammin' Job v klubu Hudební zkušebna, Žatec, březen 2009.Jahtec Jammin' Job v klubu Hudební zkušebna, Žatec, březen 2009.

U vstupu za plechovými vraty jsme ochotně zchudli o kilo a ocitli se v jakési stodole. Byly tam stoly a lavice a alko a nealko bar a pódium a červánkové stěny a zatím jen pár lidí. Nealko bar byl o dost pěknější – rákosový! (Později jsme se dozvěděli, že ta „stodola“ byla ve skutečnosti stará sušárna bylin, s nejvyšší pravděpodobností chmele.) Lidé byli milí a po pódiu začali popocházet mladíci těžko zařaditelného zjevu. Ukázalo se, že jde o členy žatecké rock-punkové kapely Sophie Chair, která byla jaksi mimo mísu (tzn. nehrála reggae). Publikum na její produkci reagovalo vlažně, kdosi dokonce zahulákal: „Ať hrajou Sandál!“ Jestli žatečtí rock-punkeři Židle nebyli potomci husitů, byli rozhodně nějak spřízněni s bratry „Jobáky“, jelikož do jedné z posledních písní svého setu zakomponovali takovou jakože poctu kamarádům a kamarádkám z Jahtec Jammin’ Job:

Jahtec Jammin’ JobJahtec Jammin’ JobJahtec Jammin’ JobWe play reggae now for You!

Respect Sophie Chair! Výborný přechod z rock-punku do reggae, které nasadili relativně záhy San Dal. Prej že nejsou žádný „kecky“, nejsou žádný „botasky“, ale jsou SANDÁLOVÉ! Jasný?Nad slunce. Silné nástrojové obsazení, ještě silnější zážitek. Sandály řadím – podobně jako JJJ – do původního fondu českého reggae. Tím myslím, že hrají reggae, ale znějí česky. Mají písničky, které se vám svým nápěvem budou zdát povědomé – podle všeho proto, že ty melodie vyvěrají odněkud z hloubky, pramení z dávné lidové tradice, kterou nosíme uloženou v sobě. Ukrývá se pod nánosy, které odlupujeme, když nás zcela uvolní hudba a otevře dveře, které jsou zpravidla zavřené a my nevíme, co je za nimi.

MC Turner (Afrodisiak) si dává free-style se Sandály v klubu Hudební zkušebna, Žatec, březen 2009.Afrodisiak (Dave) v klubu Hudební zkušebna, Žatec, březen 2009.

Za tyhle dveře určitě dost často nakukuje zpěvačka a saxofonistka kapely San Dal Marta Bauerová. Její hlas zní hodně z hloubky, je vydatný svým obsahem, je těžký a ukrajuje noc jako polévková lžíce čokoládový pudink. Marta prostě umí zpívat, jako já umím vymýšlet divná přirovnání. Výborný je rovněž baskytarista Dan Jaroš, i když ono Sandálové jsou vesměs všichni zdatní hráči. V jejich podání nezní „dub“ jalově, ba co víc, mají dokonce celé instrumentální skladby a není to vůbec špatné, i když pro mě za mě by mohla Marta zpívat klidně pořád, jejího hlasu se nemůžu nabažit.

Hudba plzeňských San Dal je hutná a temnější než hudba JJJ, obě kapely mají nicméně něco do sebe. Jobáci jsou trochu odlehčenější, jejich písničky jsou hravější a hudba vzletnější. I oni mají dechovou sekci, kterou ve všech ohledech vylepšuje a zkrášluje saxofonistka Hanka „Bětka“ Bučková. Hanka, jak se ukázalo později, působí v civilu jako čajovnice v žatecké čajovně Altán. To je úchvatný podnik svého druhu, sídlí přímo na středověkých městských hradbách (vchod je z Náměstí Svobody) a jeho návštěvu jsme si rozhodně nemohli nechat ujít. Kromě Bětky pracují v čajovně ještě další „Jobáci“, perkusionista Petr „Vevi“ Veverka a basák David „Šmíďa“ Šmidílek.

Já vám nevím, co to v tom čaji je… JJJ totiž nejsou jediná česká čajovnická kapela. Pořád musím myslet na pražské Urban Bushman, jejichž „čajové reggae“ je spojené zase s čajovnou Amana. To má být jako náhoda?

Záleží, nakolik věříte na náhody…

Klub Hudební zkušebna, Žatec (souběh ulic Kovářská a Volyňských Čechů).Pan Fialka zdraví Žatec, březen 2009.

Jahtec Jammin’ Job vystoupili až po půlnoci, až po hlavní hvězdě z Prahy, po kapele Afrodisiak, která zahrála pouze ve čtyřech lidech. Nevadilo to. Afrodisiak jsou díky MC Turnerovi opravdu strhující naživo, zvládli to dokonce i přesto, že s koncertem nepočítali a měli „záskok“ na basu. Jmenoval se Dave a docela to dával. Nejlepší z kapely byl ale jednoznačně bubeník. Kdyby Turnerovi řekli, že má zahrát jen v doprovodu jediného spoluhráče, doporučila bych mu určitě toho bubeníka.Turner krásně propojil vystoupení jednotlivých kapel, neboť z vlastní iniciativy nejdřív „zatoustoval“ s kapelou San Dal, aby na konci svého vystoupení vytáhl ještě jednou na pódium Martu Bauerovou, jež obohatila jeho rozverné frázování temnými proudy ode dna. Bylo to hodně príma a krásně uvolněné. MC Turner to zvládl, i když mu vypověděly službu jeho malé klávesky (asi vylité pivo). Marta to zvládla, i když to na ni Mc Turner vybalil tak nečekaně. Jedna věc se ukazuje jako jasná: Člověk se nemá bát být sám sebou. Marta není o nic méně přesvědčivá reggae interpretka než „princezny“ českého reggae Táňa s Carmen, třebaže nemá pro tento žánr typický přednes. MC Turner je Američan a frázuje také po svém, ale zjevně si to umí užít a taky se nebojí. Ota, co osm století po Otakarovi zakládal Jahtec Jammin’ Job, dobře ví, jak je důležité dělat show. Kromě toho taky dobře ví, že když bude jenom věčně brnkat ve zkušebně, koncerty k němu samy nepřijdou. Vědí to i ostatní týpci ze Žatce, jako je skvělý bubeník Vrána (ještě jednou děkujeme za nocleh!) a třeba i Lucie Sivická, která svými vitrážemi vyzdobila úžasnou žateckou Palačinkárnu, což je podnik hned naproti čajovně na Náměstí Svobody, kde dělají – kdo by to byl čekal! – výborné palačinky.

JAH BLESS U ALL INA DI JAHTEC

Na závěr pro vás máme historicky první video na Right News, krátký záznam z vystoupení plzeňské reggae-dubové kapely San Dal 20. 3. 2009 v klubu Hudební zkušebna v Žatci. ENJOY!

This will be replaced by the player.

UPDATE: Zbývá dodat, že na záznamu je instrumentální skladba Far I a pro ty, kterým se stále video nezobrazuje, je zde odkaz na San Dal na Youtube

jenom čára
 1. Ahoj, díky za hezky napsaný report, potěší to. Dokonce jsem se mimo jiné dozvěděl i něco z žatecké historie. :) Nějaké reflexe je potřeba a recenze jako tahle nám ji alespoň částečně dodává. Ještě jednou DÍK.


  f0x    bře 24, 20:54    #
 2. P.S. přidané video se vůbec nezobrazí, jenom v Internet Exploreru ano a to jen někdy. Mohli byste ho, prosím, dát třeba na youtube?


  f0x    bře 25, 11:40    #
 3. diky za zpravu, pokusim se s tim neco delat, nejsi zrejme sam…


  rightnewser    bře 25, 12:36    #
 4. Zdravím, rovněž se přimlouvám za rozchození videa. Zatím nevím o nikom, komu by se ho podařilo zobrazit!!!
  Díky


  jarava    bře 25, 13:43    #
 5. diky vsem za reakce!!! a jeste jednou diky za bezva muziku. jeji zaznam uz tady na tom videjku normalne vidim, tak snad uz to MR. Reggaenerator vychytal ;) BIGup! RESPECT!


  koudelka    bře 25, 15:12    #
 6. (btw, pouzivam Firefox na Linuxu openSUSE 10.3.)
  ad youTube – tam se bohuzel dost snizuje kvalita, proto MR. Regaenerator se snazi rozchodit (implementovat) prehravac medii primo do redakcniho sys. RN- one more BIGUP!


  koudelka    bře 25, 15:28    #
 7. hehe diky, kazdopadne ted uz to vidim i v opere, za IE ale nerucim, to mi chodi vubec nejak divne :p

  ad youtube: jejich kvalita je uz dneska docela snesitelna, ale pokud vim, ten jejich vlozenej prehravac nedovoluje fullscreen, musis primo na jejich stranku a to mi vadi… tohle mam proste vic pod kontrolou…
  jinak pokud nekdo na youtube mate ucet, muzete to tam samozrejme taky nahrat, klidne sem dam i link na stazeni *.avicka :p


  rightnewser    bře 25, 16:07    #

[· Komentář [7] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]