Reggae Meeting 2010 - je opravdu konec?

[· 20.5.2010 · autor: koudelka · ilustrace: Marcus ·]

My z Right News doufáme ve skvělé počasí, vysokou návštěvnost a samozřejmě príma regéčko, takže si to organizátoři z jahmusic.net a Real Beat promotion nakonec rozmyslí a budou v pořádání tohoto festivalu pokračovat.

Reggae Meeting 2010 - ilustrace

Reggae Meeting je totiž zcela výjimečný. Vznikl z nadšení a z lásky k reggae hudbě, lidé ho pořádali víceméně spontánně a dobrovolně, navíc zdarma, protože vstupné bylo každý rok jen dobrovolné či doporučené. Obdivujeme úsilí a práci, kterou organizátoři do Meetingu vložili, a zcela chápeme, že to někdy mohlo být docela vysilující. Český fanoušek navíc korunu u stánku pouští nerad, a je-li vstupné dobrovolné, vyloží si to jako, že je festival zadarmo (jako před chvilkou já). Pak to dopadne tak, že organizátoři musí pronájem za toy-toyky a veškerou techniku (osvětlovací a zvukovou), nemluvě o cesťácích pro kapely a zvukaře, zaplatit z vlastní kapsy.

Jde o to, že jsme malá země, a je-li nějaký festival dlouhodobě prodělečný, zlomí nad ním organizátoři hůl, a kde potom budou vystupovat kapely? Zorganizují si vlastní festival? Možná… Bude však mít takové jméno, jaké si za 10 let existence získal Reggae Meeting? Pochybuji. Tím pádem přijede nepatrná hrstka lidí, a aby se pokryly základní náklady, bude se muset vybírat vysoké vstupné. Naproti tomu Reggae Meeting se svým jménem přiláká dnes mnohem více návštěvníků, kteří propijí a promlsají na stáncích a v čajovnách tolik peněz, že by to na pokrytí provozních nákladů stačit mohlo. Kde je tedy chyba?

_____________­________________________­______
LETOŠNÍ KAPELY:
pátek: 18:00 RACOONS • 19:30 HARAMBE • 21:00 DUB ARTILLERY • 22:30 NEBIBA • 00:00 KING KALABASH, UCEE & RIDDIMSHOT
sobota: 15:00 EXT • 16:30 TRIBETOWN • 18:00 CHAOTIC • 19:30 KUS KUS KLAN • 21:00 ZION SQUAD • 22:30 BUG&DUB • 00:00 THE SPANKERS
_____________­________________________­______

Ideálně by Reggae Meeting měl pokračovat jako komunitní záležitost, jako to třeba bylo (a stále je) s operačním systémem Linux nebo s DIY tekky. Všem jde přece o to vytvořit funkční platformu, v tomto případě festival, kde se kapely setkají se svým publikem a naopak. Každý může něčím přispět, každý může pomoci vydělat pár peněz na provoz festivalu. Ti, kterých se to týká nejvíc (zejména bary a stánky), by měli z výdělku pokrýt pouze základní provozní náklady a zbytek věnovat do společné kasy festivalu. Jasně, je to trochu utopistická myšlenka, ale v početně menší skupině lidí by mohla zabrat. „Stánky“ prodávající nějaké specifické zboží (rukodělné, umělecké, fair-tradeové a jinak originální výrobky, nebo třeba vinyly a trička) si přece na festivalu udělají dobrou reklamu. Hezké vzpomínky pak lidi přivedou zpátky jindy. Když ne, tak se to snad nezblázní. Všichni snad rádi jezdíme na festivaly, nebo ne? Pro hospody, čajovny a občerstvení to platí také. Řada z nás zná čajovnu Amanu, rádi zajdeme na pivko či koncert do Crossu, a právě tyhle „známé firmy“ jezdí v polní úpravě i na festivaly a další akce.

Vidím to trochu zvenčí a trochu i zevnitř a opravdu nechci, aby tenhle festival skončil. Myslím si, že chlapci z jahmusic.net a Real Beat Promotion už jsou po těch letech unavení a potřebovali by tentokrát oni nějakou vzpruhu od nás. Protože zatím to byla pořád jenom podpora z jejich strany… dávali oni nám (fanouškům, kapelám, všem lidem okolo). Teď by to chtělo, abychom my dali zase trochu jim. Trochu čeho? No, minimálně své účasti. (To ostatní by mělo přijít samo.)

______________
Odkazy:

jenom čára
 1. Respect ! Se všim souhlasim, jakožto organizátor menších akcí na severu, vím jaká pakárna to někdy je, ale tohle nesmí zkončit ! Real beat dobrý, velký hvězdy, velký prachy…do + i do – … Ale tohle, to je to co dělá reggae hudbou pro lidi a pro všechny ! Reggae is message a jako zprávy pro lid bez odlišností musí bejt přece přístupný, každej nemá 600 Kč na lupen, 500 kč na benzin a když nepije alkohol… no zkuste si to spočítat, jsme národ alkoholiků a ten kdo pije vodu, utratí mnohem víc než za pivo !!! To se pak nedivim, že se na reggaečku válej po zemi vožralý dredatý, jak nějaký metly… No nic, prostě díky organizátorům, je to fajn fest a modlím se za to aby našli ještě trochu sil a dali českýmu reggaečku šanci se prosadit… Kde jinde? Jah Vám žehnej !!


  Jan Kačírek    kvě 21, 11:33    #
 2. diky moc za komentar!!! Musime proste letos vsichni na Meeting dorazit :D JAHbless!!


  koudelka    kvě 21, 11:40    #
 3. O tomhle článku se mezi námi, lidmi kteří reggae dlouhodobě aktivně spoluvytváří a podporují, strhla vcelku zajímavá diskuze. Dovolím si sem bez úprav překopírovat svůj příspěvek k tématu. S pozdravem, Syncro / Royal HiFi / Dub Liberation Front / GunJah Records


  Tak autora tu pro argumentaci a diskuzi bohužel nemáme, ale přesto stojí za to připomenout, že už to všichni jmenovaní dávno dělají a autor to bohužel jaksi nevidí… Muzikanti jezdí hrát za svoje (přeloženo do hipíčtiny „zadarmo“), stánkaři platí poplatek za stánek, Cross scénu sponzoruje o106 a o obchodnících s deskami a jejich závratných výdělcích radši nemluvím. Mně jenom fascinuje, že to autor a podobně smýšlející hipíci považují asi za nedostatečné a snaží se nám implantovat myšlenku, že dáváme málo a máme solit víc…

  Za úplně šílený a nebezpečný pak považuji názor z komentářů „Reggae is message a jako zprávy pro lid bez odlišností musí bejt přece přístupný“, kde se nás autor tohohle choromyslného výplodu snaží navézt do myšlenky, že mu máme společně zaplatit jeho „právo na reggae“… O pokračování na téma, že voda je dražší než alkohol a to je pravá příčina, proč se tam povalují ožralí pitomci, tak o tom snad už diskutovat ani nejde. Babylonský systém nutí hipíky chlastat a ožírat se z úsporných důvodů a oni se tak přemáhají, MEGALOL!!!

  Za zmínku stojí i myšlenka „a kde potom budou vystupovat kapely? Zorganizují si vlastní festival?“ Takže festivaly si mají organizovat kapely, aby měly kde hrát… Ou Džah, co to je?! Já myslel, že festivaly jsou pro návštěvníky a je nesmírně zajímavé, že ta nejsamozřejmější myšlenka, že by to tedy měli tihle konzumenti zábavy na klíč taky zaplatit, se transformuje do nepochopitelného paskvilu „Ti, kterých se to týká nejvíc (zejména bary a stánky), by měli z výdělku pokrýt pouze základní provozní náklady a zbytek věnovat do společné kasy festivalu.“ Jasně, vydělají na naftu a nákup sudů a zbytek s nadšením v očích věnují hipíkům. Svoje složenky pak budou platit hřejivým pocitem z toho, že spolupomohli ožrat bandu nezodpovědných regéčkářů, kteří mají jedinou spojnici s reggae v rovině Bobík Márlej, húlo a pohodička a zvesela se baví za cizí… ehm, za naše. Za tvoje, Rejnoku, za Cocomanovo, za Lukášovo, za Sukiho, za Kenzovo, za moje, za …dosaď kohokoli…

  Korunování téhle šílené konstrukce je obsaženo v závěru článku: „Vidím to trochu zvenčí a trochu i zevnitř a opravdu nechci, aby tenhle festival skončil. Myslím si, že chlapci z jahmusic.net a Real Beat Promotion už jsou po těch letech unavení a potřebovali by tentokrát oni nějakou vzpruhu od nás. Protože zatím to byla pořád jenom podpora z jejich strany… dávali oni nám (fanouškům, kapelám, všem lidem okolo). Teď by to chtělo, abychom my dali zase trochu jim. Trochu čeho? No, minimálně své účasti. (To ostatní by mělo přijít samo.)“ Juchú, hipíci podpoří účastí! Paráda, peníze dodají ti, co už je dodávají, jenom dají o něco víc. Dobrovolné vstupné nemůže po hipících nikdo chtít, protože koliduje s „právem na reggae“, takže vlastně můžeme být rádi, že máme pro koho hrát a že jsou vůbec ochotní se tam táhnout… Imaginární spirituální vzpruha je příjemná věc a já si jí opravdu cením, ale to nestačí. Ať velevážení hipíci prostě zaplatí vstupné, to je ta nejjednodušší a nejpřímější podpora a není potřeba vymýšlet složité přerozdělovací mechanismy z našich kapes, společné kasy a já nevím co ještě…

  Tuhle diskuzi vedeme v různých obměnách už dlouho (a je vlastně úplně marná), ale stejně mě vždy znovu a znovu fascinuje zhovadilost uvažování těchhle následovníků „rastafáraj mesáže“. Možná je o tomhle regéčko, ale v reggae jsem tedy našel úplně jinou message. Je, aspoň pro mě, o zodpovědnosti, uvědomělém rozhodování se, znalostech, rovnosti a lásce. O tomhle pojetí „zadarmo“ (což je zdá se klíčová idea regéčkářství) se tam podle mě jaksi nemluví, protože je v příkrém rozporu s hodnotami, které jsem uvedl v předchozí větě…


  Syncro    kvě 27, 12:02    #
 4. syncro: tohle můžu podepsat


  cocoman    kvě 27, 12:21    #
 5. pravdivá slova, big up syncro!


  jb    kvě 27, 13:00    #
 6. ahoj syncro (cocomane), diky za koment. mrzi me vase rozhorceni. o to mi fakt neslo. to bude asi nejake nedorozumeni. svym clankem jsem se snazila vyzvat lidi k tomu, aby dorazili letos na Meeting v co nejvetsim poctu.
  Cele 2 odstavce narazim na to, ze lide („hipíci“?) neradi plati za cokoli a chteji vse zadarmo, atd…nedorozumeni vidim v tom, ze snad tim padem vyzyvam i k tomu – alespon jsem si to do ted myslela – , aby navstevnici festivalu (vcetne mne a hipiku) projevili vice ochoty zaplatit „dobrovolne“ vstupne a koupit si sem tam neco na stanku (treba vinyl nebo panenku z Afriky, neco jineho nez casto jenom pivo)… a tim podporit festival.
  Kolik, kdo, jak a z ceho prispeje do nejaky spolecny kasy festivalu, neni moje vec – nevidim do toho – a asi jsem to mela vic zduraznit.
  Snazila jsem se festival nejak podporit. Snazim se to delat. Snad mu s poucenim od vas budu k vetsimu uzitku. Meetingu ZDAR!


  koudelka    kvě 27, 13:18    #
 7. Ahoj Koudelko, chápu, že to myslíš dobře a dík za to, ale ta cesta je opravdu jednoduchá a dá se shrnout do hesla „Přijeďte, zaplaťte a dobře se bavte.“ Kdyby to takhle fungovalo, tak jsou všechny ty ostatní myšlenky tvého článku úplně zbytečné. Pro mě rozdíl mezi fanoušky reggae a regéčkářskými hipíky definuje, kromě jiného, také ochota materiálně podporovat scénu, pramenící z pochopení a zodpovědnosti. Té kolem sebem, narozdíl od laciného rastafárání, vidím bohužel nemnoho, proto ta skepse…


  Syncro    kvě 27, 19:53    #
 8. Mila Koudelko,
  ve svem clanku naopak 2× zduraznujes slovo „zadarmo“ ..jen v male nepodstatne veticce se zminujes o nakladech na provoz/umelce, naopak zduraznujes „Naproti tomu Reggae Meeting se svým jménem přiláká dnes mnohem více návštěvníků, kteří propijí a promlsají na stáncích a v čajovnách tolik peněz, že by to na pokrytí provozních nákladů stačit mohlo. Kde je tedy chyba?“
  Opravdu si to myslis? Opravdu to podle tebe funguje tak, ze lide radsi nez pivezt si vlastni jidlo/piti (a k tomu trocha konzumace ze stanku) budou vedome podporovat festival a utracet dostatecny pocet financi na stancich?
  navic jeste „Ti, kterých se to týká nejvíc (zejména bary a stánky), by měli z výdělku pokrýt pouze základní provozní náklady a zbytek věnovat do společné kasy festivalu.“

  Ja ti nevim, ale snad kazdou vetu tvyho clanku provazi jista davka naivity a utopie a jak zminil Syncro, snazi se vyobrazit umelce/cloveka podiliciho se na festivalu, jako cloveka, ktery krom sve tvorby a energie musi jeste na bavici se publikum vydavat SVE financni prostredky… to si snad zaslouzi jen jedinou vpravde internetovou reakci – WTF??


  d    kvě 28, 19:17    #
 9. ahoj „d“!
  diky za komentar a „vpravde internetovou reakci“. Nedelam si iluze o tom, jak to funguje… spis jsem se snazila navrhnout, jak by to fungovat mohlo. Ze by lide mohli jit do sebe a uvedomit si miru vl. zodpovednosti, o ktere trefne hovori Syncro.
  Mrzi me mira vseobecne skepse!
  Ma utopie a naivita je jasna. Stavim ji do opozice prave vuci skepsi a beznadeji.
  Jinak si myslim, ze se festival povedl a prijelo pomerne dost lidi. Byl to hezky zazitek a dekuji za nej vsem, kdo se na jeho organizaci podileli!


  koudelka    kvě 30, 17:05    #
 10. „príma regéčko“ ??? what the hell???


  Rozhodčí Jiří    čen 2, 19:30    #
 11. Pánové, asi si to tu už nikdo nepřečte, ale nedá mi to. Celý předlouhý příspěvek, který nesdělil nic extra nového, vyznívá, jako že se objevil vhodný terč na vybití frustrace z toho, že činnost kolem reggae je v ČR dlouhodobě nevýdělečná, ba často prodělečná. Jinak si neumím vysvětlit, že článek, který měl být opravdu apelem a motivací pro lidi, aby na Meeting přijeli, se stal kolbištěm zloby, kde to nejvíce schytali zrovinka lidé, kteří velkou část svého času, sil a financí věnují téže činnosti jako vy: Koudelka, autorka, i Honza Kačírek jsou jednak aktivní reggae muzikanti a jednak pořádají akce, nemluvě o spoustě kvalitní práce na webu rightnews.cz. Možná jejich činnost nemá takový objem jako vaše, ale na tom přeci až tolik nezáleží. Zařadili jste je mezi „hipíky“ ve vašem pejorativním (a celkem mimózním) slova smyslu, tedy v podstatě za spoluškůdce české reggae scény – výtečné!! A když Koudelka vysvětlí podstatnou část toho, v čem jste její článek nepochopili (nebo nechtěli pochopit, protože valím oči, jak jste si některé jeho pasáže mohli vysvětlit tak absurdně), nenajde se jediný „kabrňák“, který by ztratil aspoň slůvko omluvy za navezení se (bohužel je to celkem častý jev). Ani Honza K. jistě nechce, aby kapely „platily za návštěvníky“, přesto jste neměli problém ho z toho obvinit s dodatkem o choromyslnosti (ač argument „opíjejí se, protože pivo je levnější“ též nesdílím).
  K dezinterpretaci „kapely si mají organizovat vlastní festivaly“ snad jen to, že mnohé to dělají, avšak autorka článku po tomto nevolá, uvádí to spíše jako postesk než výzvu – opět stačilo trochu snahy a zamyšlení a jistě by vám to také došlo.

  Aktivním hraním reggae a pořádáním reggae akcí se rovněž zabývám, tím spíš mě zarazila taková hořkost z tak samozřejmé věci: totiž že reggae scéna u nás je stále o nevýdělku až prodělku a je nezbytné s tím počítat, pokud ji chceme dělat – anebo se zaměřit na to, kde děláme chybu, namísto toho, abychom se naváželi do sebe navzájem či do fandů. Zatím je to stále ve stadiu pomalu se rozjíždějícího vlaku, a když se rozjíždí něco, co má vydělávat, nezbývá, než zpočátku (byť ten může trvat roky) jít pod cenu. Vezměte, že i letošní Realbeat s Tootsem zřejmě prodělal, a to vstupné zaplatili takřka všichni – takže je to skutečně o tom, že naše reggae scéna potřebuje příliv fandů.
  Samozřejmě považuji za solidní zaplatit vstupné tam, kde je dobrovolné, ale, upřímně, pokud je festival oficiálně zdarma, nemá logiku hněvat se na ty návštěvníky, kteří vstup nezaplatí. Chyba je buď v myšlence dobrovolnosti, nebo v zabedněnosti takto se rozčilujícího jedince.
  Nevýdělečnost je prostě stále realita a já nechci použít lacinou hlášku „komu to za to nestojí, nechť to nedělá“, ale mít pifku na návštěvníky „free“ akce za to, že nezaplatí, to na ní přímo nahrává. Možností na Meetingu by bylo vstupné zavést, což by zřejmě pobořilo myšlenku RM, takže – není vaše reakce nakonec spíš soudem nad koncepcí RM? K úspěchu rozhodně nepovede plísnění fandů, spíše vůči vám zahořknou, protože sotva někdo bude fandou někoho, kdo mu v podstatě nadává. Dle mě je to o trpělivosti, scéna se rozjíždí dobře (20 let u nás nelze srovnávat s 20 na západě, u nás byl min. 10 let chaos), ale chce to ještě čas a pevné nervy, aby se „nabalilo“ více lidí, pak je vstupné neodradí a pořadatelé i kapely se dostanou do plusu. Nebo lepší taktiku? Kdo ví, ale rozhodně ne agresivitu (byť verbální), na to fandové nejsou zvědavi.


  Jahtecky    čec 28, 13:12    #
 12. dekuji Jahteckemu za podporu!! jsem rada, ze si moje slova nekdo konecne vylozil tak, jak byla myslena!


  koudelka    čec 28, 13:45    #
 13. To Jahtecky: Jenom drobna doplnujici otazka – nenapadlo te aspon na chvili, ze jsi to ty, kdo nechape, co se mu diskutujici – vcetne lidi, od kterych by bylo zahodno se ucit – snazi vysvetlit? Sednout si a na dve minuty se zamyslet, jestli treba nemaji pravdu? A nebo proste o svym nazoru vubec nepochybujes?


  Mighty Lemon    čec 29, 16:10    #
 14. Jahtecky: Jedna oprava – nedissuji reggae fandy, naopak. K fanouškům chovám hluboký respekt. Dissuji přisírky (slangově hipíky, neplést s hippies), kteří si akci s dobrovolným vstupným automaticky (a bez přemýšlení o souvislostech) překládají jako „zadarmo“. Stejně jako ty. Na zbytek pro mě nemá cenu reagovat. Nic z toho jsi totiž zjevně nepochopil, ty rytířský kabrňáku.


  Syncro    čec 30, 12:58    #
 15. Syncro & Mighty Lemon: Chlapci, vase komenty byly velmi utrazlive, a proto jsem se k nim vice-mene nevyjadrovala. (Presto si vazim toho, ze jste memu clanku venovali takovou pozornost!)
  Ale abych si nepletla „hipiky“ s „hippies“, tak to vazne nevim, jak bych udelala…
  Stale doufam, ze to cele zde je nedorozumeni: Rytir Jahtecky ve svem obsahlem komentu dobre podtrhuje rozdilnosti mezi tim, co sdeluji ve svem clanku, a tim, co si pod tim vy dva /a zrejme rada dalsich/ vykladate.
  Pripoustim, ze muj „vtipny“ styl muze byt misty zavadejici, presto nechapu, jak je mozne, ze Jahtecky vse pochopil tak, jak jsem to myslela – aniz bych mu cokoli predem vysvetlovala.

  Navrhuji tuto silne emocionalni a neprilis konstruktivni diskusi ukoncit! Urazky a opovrzeni nejsou reseni.


  koudelka    čec 30, 15:17    #
 16. Tak devce – abych se drzel tveho urazliveho stylu – pro zacatek mi ukaz, kde je muj urazlivy koment, O.K.? Pokud te urazi, ze se nekoho zeptam, zda premysli o nazorech ostatnich, tak uz tvuj styl asi chapu.


  Mighty Lemon    čec 30, 15:34    #
 17. koudelka: Máš pravdu, zjevně zbytečná diskuse. Sám nevím, s jakým očekáváním jsem se do ní pouštěl. Děkuji za vymotání z bludného kruhu. Přeji hodně štěstí ve světě opravdového regéčka…


  Syncro    čec 30, 16:01    #
 18. Je to sice útěk z debaty, kde zůstaly položené argumenty, ale budiž. Šlo mi o to sdělit vám, jak vaše reakce působila na „kolemjdoucího“ čtenáře. To, že jste nepochopili mě, potvrzuje původní domněnku, tedy že jste nepochopili správně ani autorku. Já jsem totiž neměl co nepochopit – dávám vám ve věci problémů s naší scénou za pravdu, jen se mi nelíbilo, že jste se kvůli tomu obuli do autorky. Doufám také, že nečekáte, že automaticky děláme rozdíl mezi hipíky a hippies, potenciálně konflitkní (navíc vaše) termíny je solidní vysvětlit předem. Rád se od vás něco naučím, dokonce připouštím, že i může být co se naučit, ale rozhodně vám chybí učitelský přístup (z branže vím, o čem mluvím), pročež jsem zatím spíš otráveným než motivovaným žákem;o).
  Ad Synco: promiň, ale tvá reakce měla místy rysy zabedněnosti. Jinak nemůžu hodnotit, pokud napíšu, že sám považuju za solidní vstupný na dobrovolný akce platit, a tvoje rce mě vrhá do pytle „přisírků“. Ke konstruktivní myšlence, že problém je možná v oné dobrovolnosti namísto zavedení vstupného, žádná reakce.. Možná je problém v tom, že byste rádi cítili víc respektu od „školáků“, ale uznejte..když se před nima takhle prezentujete v prosté reakci na dobře míněný článek, respektu se sami zříkáte. Tak taky hodně štěstí v tom vašem regéčku, nebo reggae, nebo jak tomu vlastně tam v akademických výšinách říkáte;o). A jinak teda klidně teach me „reggae skills“, ve věci postojů a komunikace zůstanu u dosavadních škol, tam mi moc nesedíte.


  Jahtecky    čec 30, 17:01    #
 19. To Jahtecky: Beru to jako odpoved „Ne“ na svoji otazku. Dik


  Mighty Lemon    čec 30, 17:04    #
 20. Zase špatně, ale neva :o)


  Jahtecky    čec 31, 09:21    #
 21. Jahtecky: větu po větě…

  „Je to sice útěk z debaty“ – sama autorka navrhla ukončení debaty, dal jsem jí za pravdu…

  „To, že jste nepochopili mě, potvrzuje původní domněnku, tedy že jste nepochopili správně ani autorku“ – napadlo tě, že se autorka hluboce a zásadně mýlí? Podle téhle logiky by protiargumentem bylo asi toto – to, že nechápeš ty mě, potvrzuje původní domněnku, tedy že nechápeš nic…

  „potenciálně konflitkní (navíc vaše) termíny je solidní vysvětlit předem“ – vysvětlení viz. Syncro 27.5.: „Pro mě rozdíl mezi fanoušky reggae a regéčkářskými hipíky definuje, kromě jiného, také ochota materiálně podporovat scénu, pramenící z pochopení a zodpovědnosti.“

  „pročež jsem zatím spíš otráveným než motivovaným žákem“ – nejsi mým žákem, nechci být tvým učitelem. Jsi pro mne rovnoprávný účastník diskuse.

  „pokud napíšu, že sám považuju za solidní vstupný na dobrovolný akce platit, a tvoje rce mě vrhá do pytle „přisírků“.“ – viz. Jahtecky 28.7.: „upřímně, pokud je festival oficiálně zdarma, nemá logiku hněvat se na ty návštěvníky, kteří vstup nezaplatí“ Reggae Meeting není oficiálně zdarma, jak nesprávně tvrdíš, je to akce s dobrovolným vstupným. Přečti si znovu, co přesně jsem psal o přisírkách a najdi význam.

  „Ke konstruktivní myšlence, že problém je možná v oné dobrovolnosti namísto zavedení vstupného, žádná reakce“ – zkus si zjistit, kolik stojí oplocení areálu RM, ochranka a všechny další náležitosti placeného festivalu. Udělej si ekonomickou rozvahu vstupné vs. náklady na jeho zavedení. Odpovíš si potom sám.

  „Možná je problém v tom, že byste rádi cítili víc respektu od „školáků““ – znovu, nejsi žádný můj školák, tvůj respekt mě vůbec nezajímá. Tuhle diskusi nevedu ani kvůli tobě, ani kvůli Koudelce a ani kvůli nějakému respektu. Vedu ji proto, protože model uvažování a reakcí, který jsem popisoval, vede podle mého vysoce subjektivního názoru k destrukci české reggae scény. Narozdíl od tebe si nemyslím, že česká reggae scéna vzkvétá. Reggae scéna přinejlepším stagnuje a vzhledem ke konci RM a potenciálnímu konci RB je to z mnoha hledisek spíše degrese…

  Když to shrnu – nařkl jsi mne ze zabedněnosti, neúcty k reggae fanouškům, vybíjení si frustrace z nevýdělečnosti (to mě pobavilo asi nejvíc), pejorativně jsi mne umístil do akademických výšin a vytkl mi spoustu dalších nectností. To všechno na základě toho, že jsem si dovolil sem poslat nesouhlasnou reakci. Za dobrý úmysl jsem Koudelce poděkoval, ale ten článek je naivní neználkovský nesmysl. Cílem nebylo urazit Koudelku nebo pana Kačírka, není v tom nic osobního. Ani jednoho ostatně neznám. Děkuji ti ovšem za praktickou ukázku, jak daleko od sebe názorově stojíme.

  Nehodlám tu dál plýtvat slovy, pokud se mnou chceš pokračovat v diskusi, víš jak mne kontaktovat.


  Syncro    čec 31, 17:31    #
 22. V tvém případě, jak vidím, argumenty nezůstaly ležet, tže rád upřesňuji, že útěk se Syncra netýká. Píšu přeci jen sem: jednak kontakt na tebe dlouho nefungoval, tak jsem ho smazal, navíc si myslím, že dokončit to je ode mě poctivé vůči případným sledujícím.
  Samo, že se autorka může mýlit, ale těžko v tom, jaký měl mít její článek účel. A to je přesně to, v čem se míjí i obě skupiny diskutujících – obecně mluvíme jedni o vozech a druzí o kozách:o). Původním mým účelem nebylo hodnotit problémy české scény a soudit jejich původce, ale zdůraznit účel článku: vyburcovat lidi, aby přijeli. Tedy ne, že nechápu tvou myšlenku, chápu, ale neřeším jí tu, protože tady to fakt nemá smysl. Řešení tohoto je v terénu, ne u chatu, a v existenci těch problémů máme shodu, proto nevím, proč je tu to téma pořád omílaný, když všichni, navzájem vlastně kolegové, jsou v podstatě ve shodě.

  ad termíny: sorry, ale to není vysvětlení tvého rozdílu hipík x hippie..

  ad žák: no, další účastník z tvé strany diskuse napsal, že bychom se od vás měli spíš učit. Krom toho, že to považuju za dost nabubřelé (čili v tom viz spíš úsměv), jsem tedy dal určitý signál, že by mě i zajímalo, co se lze přiučit. A protože je to tvůj kolega za mixem, předpokládal jsem vaši postojovou shodu, proto jsem užil plurálu (netrvám na něm, za příp. křivdu se omlouvám).

  ad přisírky: myslím, že kdybys chtěl, není problém pochopit. Kladeš-li váhu na přesné užití pojmů, pak: rozdíl mezi zadarmo a dobrovolně je v tom, že zadarmo = 0 (ale můžeš dát), zatímco dobrovolnost = 0 – 8(ležatá) (tedy, můžeš dát) – přeme se o prkotinách. Dobrovolný znamená „chceš-li“ a chápu a sdílím, že ti vadí, že někteří nechtějí, ale přesto to ve smyslu dobrovolnosti nemá logiku (taky si asi nekoupíš všechny klíčenky, časopisy, tužky aj., jimiž můžeš podpořit dobrou věc – a taky by postrádalo rozum, kdyby za to na tě někdo nevražil). Víc času bych s tímhle nevydával, když tě teď ocituju, čekal bych už jenom, že to uznáš: „Dissuji přisírky…kteří si akci s dobrovolným vstupným automaticky překládají jako „zadarmo“. Stejně jako ty.“ I přes tohle zaškatulkování nadále považuji za solidní na dobrovolné akci zaplatit.

  ad „problém v dobrovolnosti“ odpovídáš mi sice pravdivé věci, ale míjíš smysl mojí myšlenky. Já tam neřeším know-how, to je samozřejmost. Říkám jenom to, že, ty tvoje „přisírky“ spoluvytváří ona dobrovolnost (stejně jako příležitost dělá zloděje) – nevsouvej do mého textu myšlenky, který jsem tam nedal.

  Zas ten učitel..snad to utnu, když řeknu, že jsem v tomhle reagoval na mr. M. Lemona. Ale jsem rád, že nejsme svázaní navzájem neopodstatněným respektem;o).

  Já vidím vývoj čes. scény zase ze své optiky. Potenciální konec Real beatu je pro mě novinka, s Lukášem jsem od festu zatím nemluvil (spolkla mě Arktida), ale avizoval mi, že předprodej nic moc. Pokud ten by skončil, bude to docela vážný (byť osobně preferuji samostatné koncerty v Lucerně aj.). Je to ale placenej fest, stejně jako např. Reggae Area, tže to s tématem „přisírků“ snad nesouvisí. Na druhou stranu, co naopak vím, platí, že přibývá reggae kapel, většina je schopna přitáhnout dost slušný počet lidí, kteří odchází spokojeni – a nemají problém zaplatit vstupný! Přibývá i reggae akcí a lidí, kteří považují za dobré se tomu věnovat (nesrovnávám jejich masovost, rozpočet apod., to není podstatné).
  Škoda, že autorku nebo Honzu neznáš. Oba dělají fajn reggae akce ve svém okolí, Koudelka chystá na září jednodenní reggae fest, krom RN má na kontě např. benefiční akci pro Apple Gabriela nebo několik pokračování reggae večerů „Right News Music“ atd. Možná by ti mohlo stát za to dorazit a poznat jí.
  Já už asi nebudu jmenovat, co všechno se tu nepovedlo, a co případně jo. Pro mě to bylo taky přínosný, jinak bych se toho nezúčastňoval. V podstatě to splnilo mou motivaci se zapojit. Názorovou rozdílnost bych neviděl tak zle, protože v zásadních věcech cítím spíš shodu, byť růz. vize na cesty řešení. Akorát tu sehrál velkou roli typický nedostatek komunikace na dálku – tedy že člověk je odkázán pouze na text, kt. si žel musí vyložit pouze svépomocí, jelikož autor nesedí proti němu.

  Ten výčet nařčení zní takhle v sumáži docela děsně…škoda, že je to uvedený bez kontextu, ten by leccos vyjasnil (s nevýdělečností sám doufám, že jsem střelil vedle…upozornil jsem pouze, že na nezasvěceného to tak fakt může působit!). Sám nebudu s obdobným výčtem zdržovat, to fakt asi čtenáře nezajímá.

  Tak hlavně ať Boží hlaveň pálí svatý pecky a komunita se rozůstá a navzájem poznává! – „Your enemy can be your friend“


  Jahtecky    srp 1, 14:31    #
 23. Mozna by bylo dobry ty prispevky, na ktery reagujes, opravdu cist. Pak by ses nedopoustel vsech omylu, kterych ses dopustil. Nikde neni nappsano, ze by ses mel ucit od nas dvou, to proste vidis pouze ty. Psal jsem o nazorech vsech diskutujiicich, vcetne tech, od kterych by ses mohl ucit. Pokud ti to prijde nabubrele, asi se nemas co ucit – nabubrelost na druhou. Proste dobra rada – precti si to radsi dvakrat, nez aby to vyznelo trapne v tom, ze dezinterpretujes jasne napsany veci.


  Mighty Lemon    srp 1, 15:01    #
 24. Tak tys opravdu myslel ostatní veterány scény, jenom sebe ne? No tak to jsem se teda nechal ale pořádně unýst! Omluva je na místě, tak jí tu teda nechávám. Btw. o náhled do učení jsem tu projevil zájem tuším dvakrát – a nic.


  Jahtecky    srp 1, 19:55    #
 25. Omlouvám se Koudelce, že nerespektuji její přání, abychom tuhle diskusi ukončili, přesto se pokusím být aspoň stručný. Na většinu toho, co píšeš, nemá smysl reagovat. Tebe nepřesvědčím a pokud to náhodou někdo čte, názor si udělá sám. Jedna věc je ale zásadní – klíčová myšlenka „zadarmo“. Není to prkotina, rozdíl mezi akcí zadarmo a akcí s dobrovolným vstupným je obrovský. Akce, která je oficiálně zadarmo, jasně deklaruje, že má své náklady pokryté. Akce s dobrovolným vstupným potřebuje materiální pomoc návštěvníků a z nějakého důvodu nemůže / nechce vybírat normální oficiální vstupné.

  Oba tvé argumenty jsou nesmysl. Pokud jsem návštěvník festivalu a konzumuji program, měl bych za něj zaplatit. Nechápu analogii s klíčenkami, časopisy a tužkami. Pokud si vezmeš od někoho „dobročinnou“ klíčenku (konzumuješ) a nedáš mu příspěvek (dobrovolné vstupné), tak jsi přeci přinejmenším buran (přisírka) a já na tebe rozhodně nevražit budu. Stejně tak lichý je argument s „příležitost dělá zloděje“. Dobrovolnost přece není příležitost ochcat vstupné. Dobrovolnost je příležitost podpořit dobrou věc. Budeš tedy tvrdit, že nevražit na zloděje v kempu je špatně, protože jim festival a lidé ve stanech přece dali příležitost krást?

  Naše vize se podle mne liší víc, než si myslíš. Jsem za to rád. Diskuse s lidmi jako ty je pro mne zřídkavá příležitost, jak si utřídit myšlenky na něco, co jinak já i mé okolí považujeme za samozřejmé.


  Syncro    srp 2, 08:58    #
 26. OK, s tím vysvětlením nemám problém, byť to nevidím všechno do puntíku stejně (např. klíčenku by mi oproti penězům nedali), ale to je samozřejmě fuk, důležitý věci jsou ve shodě, ačkoli v ní byly zjevně ještě před započetím debaty. Ne všechno se mi podařilo vysvětlit tak, jak jsem chtěl, a na něco je možný dívat se z růz. stran a všechny můžou mít kus pravdy. I proto panuje na obou stranách dojem, že se tu sešlo několik nesmyslů. Každopádně, Meeting zruinovalo dobrovol. vlezný, protože počítat se solidností většiny by bylo naivní – u nás totiž dobrovolnost bohužel JE pro mnohé (většinu?) příležitostí ochcat vstupné.
  Myslím ale, že teď už je debata ve fázi ideální k ukončení.

  Takže na Koudelky akci jsem pochopil, že nedorazíš ;o)- to by bylo asi nejlepší vyústění toho, s čím jsem do debaty šel. Tak pic & Bless


  Jahtecky    srp 2, 10:30    #
 27. Co se tyce zadarmo vs. dobrovolne, pak musim dat za pravdu Jahteckemu. Protoze zdarma = 0 (jasne dany vysledek), dobrovolne = 0 – nekonecno (moznost vyberu jakehokoliv cisla na teto stupnici).
  Jenze, bohuzel tohle neni matematicka soutez, ale nakonec debata o situaci v reggae scene…
  Takze tu mame „reggae fanousky“, kteri jsou fanousci do bodu, kdy fanouskovstvi znamena -navstevovat reggae akce + stahovat reggae hudbu-. A pak tu mame reggae fanousky bez uvozovek, kteri navstevuji reggae akce, zajimaji se o reggae kulturu, podporuji ji materialne (koupi nosicu, merchandise apod., dobrovolnost si nevylozi jako „NEMUSIM“)…vetsina reggae fanousku bez uvozovek jde az tak daleko, ze nejede jen v urcitem zvuku, ale doopravdy zere reggae hudbu ve vsech jejich podobach, dokonce ani neodsuzuje dancehall.

  Vratil bych se jeste k „zadarmo“. Reggae scena v Cechach timhle zaklinadlem znacne trpi. Vyplaceni kapel a soundsystemu je mizerny, a proto svuj provoz dotuji a dotuji a dotuji. V samotne reggae scene jsou i selektori a soundy vnimany jako takovy doplnek, jako neco co slaba nahrazka za kapelu. Nekdo, kdo hraje z desek a snad i neco hulaka do mikrofonu (ovsem nezpiva) neni v hoden respektu.
  Dokonce i zdejsi zachranarka koudelka ve svych reportazich taje z te a tamte kapely, ale ze bych od ni nekdy cetl report ze soundu?

  Muze za to, ze nejvetsi procento reggae massivu zacina u Marleyho a jen malokdo jde dal nez jsou jeho frazi (bez pejorativniho zabarveni!) o lasce a miru? Muze za to big beat mustr – dobra hudebni zabava rovna se minimalne kytara, basa, bici, zpev a nekdo hrajici z desek je jen nahrazka? Muze za to zednarska lobby?

  je tady toho tolik, za co stoji reagovat, ale kdyz vlastne jedina argumentacni opozice je rumcajs Jahtecky, nemam chut vubec pokracovat


  rejnok    srp 2, 13:18    #
 28. Kdyžtak tady odkaz na web festu:
  http://rightnews.cz/musicgarden/


  Jahtecky    srp 2, 13:20    #
 29. No, ono to tu stejně už končí. V zásadních věcech panuje od počátku shoda, což potvrzuje tvoje shrnutí, kde není moc věcí k nesouhlasu. Rozpory byly z mýho pohledu ve druhořadých detailech. Problémy s. systémů neznám, tže k nim nemám co. Že kytara zdá se být atraktivnější než vinyl je možný, příčiny a řešení netuším. Takže ať se vám to točí, cipísku! :o))


  Jahtecky    srp 2, 13:32    #
 30. vybornej zaver! dekuji.

  Je zvlastni, ze se lide spolu musi dlouho prit, aby zjistili, ze spolu souhlasi.

  A jsem rovnez rada, ze se prihlasil o slovo tez Papa Rejnok: omlouvam se, ze se tolik nerozepisuji o soundech – asi by to bylo jeste horsi nez moje reportaze o kapelach :) a vy byste z toho nebyli nadseni. jednu reoportaz z clashe jsem napsala v roce 2007… taky podle toho vypada

  velmi si vazim toho, kolik jste teto diskusi venovali casu a energie, zejmena Jahtecky a Syncro! doufam, ze nejsem jedina, kdo v ni nasel pouceni.

  mrzi me konec reggae meetingu velmi moc. a i kdyz jsem asi hipik, urcite nejsem prisirka – dobrovolny vstupny platim uz radu let, ale taky se nedivim tomu, kdyz ho nekdo neda.
  je blby, ze je oploceni tak drahy, ale hlavne je blby, ze je vubec potreba. Henry David Thoreau ploty nechapal a ja je taky nechapu. proc si mezi sebou mame stavet ploty? kdo pred kym chce koho chranit?

  a to byla RECNICKA otazka na zaver, na kterou se neodpovida. fakt to neberte moc doslovne, nechtela jsem kritizovat, ze jsou na festivalech ploty, i kdyz mi vadej. chapu, ze je nekdy potreba je postavit. ale existujou ruzny presahy, jako existujou i ruzny prisirkove.


  koudelka    srp 3, 17:18    #
 31. koudelka: pockej pockej pockej…co to je za zcestnost tady vytahovat H.D.Thoreau-a? Bavime se tu od produkci open air festivalu…myslim, ze Thoreau se ani Woodstocku nedozil…


  rejnok    srp 13, 12:40    #

[· Komentář [31] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]