Reggae Meeting 2010 a zazvonil zvonec...

[· 1.6.2010 · autor: koudelka · ilustrace: reggaenerator & koudelka ·]

Zpráva z posledního svobodného reggae festivalu v Čechách.

Pitná voda dělala konkurenci konopné zmrzlině, Reggae Meeting 2010.
Thajské nudle a vegeburgry nesměly chybět, Reggae Meeting 2010.
Holky si mohly koupit něco na sebe (na památku), Reggae Meeting 2010.

V pátek vybřednu z šedi všedních dnů a vnořím se do zeleně za horama za řekama, pod jedním hradem kousek od Berouna. Ten hrad se jmenuje Točník a na louku pod ním přilétá první vlaštovka festivalového léta – Reggae Meeting. Kolikrát už jsme si balili stan a doufali, že se nám cestou nerozbije auto – letos se rozbilo – a že na Meeting dorazíme včas a stihneme už první kapelu.
Letos hráli na live stage jako první Racoon’s a my je nestihli. Mrzí mě to, protože jsem je slyšela loni na Cultural Reggae Vibez v Hořicích, a jakkoli zněli zatím syrově, jejich reggae mě oslovilo a pobavilo. Těšila jsem se, jak si zase poslechnu živě pecku „Chaklit Gyal“ / Čokoládovou holku, vylepšenou ročním pilováním ve zkušebně. No jo no, tak holt budu muset vyrazit na nějaký další koncert Racoon’s, třeba 18. června 2010 na Multikulti fesťáček do Dobrušky…

Kelímky byly z bioplastu a vykupovaly se z5 za 2.-Kč, Reggae Meeting 2010.
Oblíbebné místo zastavení a setkání - čajovna, Reggae Meeting 2010.
Kdo nerad čaj, mohl zajít na kafe; Reggae Meeting 2010.

Na Meetingu byl pro mne – co se kapel týče – zajímavější spíše pátek než sobota, zejména jsem byla zvědavá na Nebibu, která teď v červnu vydává debutové album nazvané Love & Light. Slyšela jsem ukázky z něj na profilu kapely na bandzone.cz a dvě celé písně na stránkách European Reggae Contest a moc se mi „nová“ Nebiba líbila. Na Reggae Meetingu se dalo album pořídit za příznivých 200,– KČ, což jsme udělali a nelitujeme toho. CD má moc krásný papírový obal, takovou pozitivní koláž květů, barev a dalších věcí mezi nebem a zemí, a stejně působí i hudba téhle kapely, nevzdává se „slunce na nebi barev jeho“! Koncert se povedl, potěšilo mne, že se při něm Zdeňka Vaňurová (žena v popředí) vyslovila za pokračování Reggae Meetingu – s tím, že taková akce je v dnešní době fakt rarita (bohužel). Také si to myslím a děkuji Zdeňce za to, že to řekla. Nebiba má jednoznačně vítr v plachtách a nabízí se, že na vlnách své hudby dopluje do nějaké krásné exotické země a přiveze nám odtamtud zase pěkné suvenýry.

Zdeňka Vaňurová a.k.a Sista Tandega z Nebiby, Reggae Meeting 2010.
Dvě úžasné vokalistky Nebiby - Zdeňka a Pája; Reggae Meeting 2010.
Pája Vojtová hrající i na klávesy, vlevo s kytarou Ajar; Reggae Meeting 2010.
Že by to nad hlavou Zdeňky Vaňurové byla svatozář? Reggae Meeting 2010.

Hvězdou pátečního večera byla kapela Riddimshot, s níž tentokrát zazpíval kromě Kinga Kalabashe také německý MC Ucee, který spolupracuje ještě s Royal Family (dříve King Banana), a dívčí vokální kvarteto G-Apeels. Riddimshot je na české scéně ojedinělý úkaz, řekla bych. Jádro kapely tvoří bubeník Martin Šrot a baskytarista Radek Bláha, jakási česká obdoba Slye & Robbieho; zbytek sestavy se proměňuje. V letošním roce tento backing band dotvářejí kytarista Tomáš a.k.a Dub T a klávesista Honza Humprejz Šimáček (též Bug'n'Dub a Švihadlo). Chlapci na sebe kladou vysoké nároky a na jejich hudbě je to znát. Někde jsem četla, že prý na české scéně chybí kapela, která by byla na evropské/světové úrovni, a to je podle mě omyl. Pominu-li United Flavour, je v Čechách takovou kapelou jednoznačně Riddimshot. Kdo nevěří, ať jde na jejich koncert. S mezinárodní účastí u majků aspirují na „druhé“ UF. Škoda jen, že se sestava kapely tak často proměňuje a s tím se proměňuje i repertoár. Není to žádný zásadní zádrhel, jen si kapela tímhle způsobem možná trochu ztěžuje cestu k fanouškům. Nedává lidem moc šanci zapamatovat si své písně (a zpívat si je s nimi při koncertě). Riddimshot je proto spíše kapelou, na niž se chodí hlavně za hudbou, což vlastně není vůbec k zahození. Počty fanoušků hrají roli i nehrají, záleží na tom, s čím do toho člověk jde.

King Kalabash s kapelou Riddimshot, Reggae Meeting 2010.
Ucee s kapelou Riddimshot, Reggae Meeting 2010.
Kytarista Dub T z kapely Riddimshot, Reggae Meeting 2010.
Ucee, drsný hoch z Německa, Reggae Meeting 2010.

V sobotu bylo – stejně jako v pátek – krásně. Oproti loňskému ročníku se tedy v každém případě zlepšilo počasí, což je maximální podpora, o jaké může pořadatel festivalu snít. Kdybych byla jen o něco víc ezotericky založená, chápala bych to jako znamení. Buď jak buď se nabízí, že crew Reggae Meetingu bude založená spíš prakticky, takže si to asi jako znamení nikdo nevyloží. Uvidíme… nezbývá než doufat. V sobotu bylo – stejně jako v pátek – co poslouchat.

Asheema s Tribetown, Reggae Meeting 2010.
Tribetown, Reggae Meeting 2010.
Martin Cigi Cikánek s Tribetown, Reggae Meeting 2010.
Ráďa Vokoun Kulhánek s Tribetown, Reggae Meeting 2010.

Ve tři odpoledne rozvibroval live stage MC Ras JahDone doprovázený kapelou ExT. MC Ras JahDone pochází z Ghany a na české reggae scéně se pohybuje již nějakou dobu. Loni na RealBeatu zazpíval s Afrodisiak, letos na Meetingu výrazně pozvedl úroveň vystoupení ExT bandu. Hlavně ale vystupuje jako MC s reggae regimentem Equal-I-Zer, který Meeting rovněž podpořil svou účastí. S ExT bandem vystoupil MC JahDone jako host pouze při jedné písni, což byla možná škoda, ale zatím s kapelou nespolupracuje dlouho, takže nebylo dost času na to připravit víc věcí. Snad bude spolupráce pokračovat a snad se JahDone s ExT záhy objeví na dalších koncertech.

Nina, zpěvačka Dub Artillery, kteří vystoupili v pátek večer; Reggae Meeting 2010.
Kapela Zion Squad; Reggae Meeting 2010.
Kapela Zion Squad; Reggae Meeting 2010.

Kdo se ale vážně vypracoval, tak to je pražské uskupení Bug'n'Dub v čele s Generálem Kryshpeenem. Předvedli nádhernou ukázku toho, že má smysl obehrávat ve zkušebně (i na koncertech) pořád dokola ty samé fláky – ne nutně výlučně a ne nutně do konce kariéry, ale pár let kliďánko. Kryshpeen sahal po majku už dobře před deseti léty, ještě když žádní Bug'n'Dub [čti bagendab, ačkoli na Meetingu jsem slyšela i verzi bagadab] neexistovali a jeho generální štáb se jmenoval ProSoundSystem (ještě dříve Beetz Smokin´ Weedz). S DJem OneHeartManem bývali často k vidění v pražských klubech s Dr. Karym, který i v sobotu na Meetingu vystoupil jako host Bug'n'Dubu. Byla to mocná chvíle, dopříjemna reunion. Zazněl song o tom, že „my chcem víc, chcem víc, chcem víc hulit ganju z plnejch plic“, o tom, jak u Generála Kryshpeena doma skládali kdysi písničky a do toho zazvonil u dveří OneHeartMan s brčkem a bylo to… Jo jo, to byly časy, ale ani tyhle nejsou marný. Bug'n'Dub jsou úplný zvukový monolit, mají originální písničky, tak akorát komplikované a k zapamatování. Člověk si s nimi aspoň ten refrén zazpívá a prožije si koncert zase ještě jinak, stane se víc jeho součástí.

Kapela Bug'n'Dub, v popředí Honza Humprejz Šimáček; Reggae Meeting 2010.
Kapela Bug&Dub; Reggae Meeting 2010.
Bistro U dvou přátel aneb Pan Fialka zdraví Reggae Meeting 2010.

Desátý Reggae Meeting možná byl poslední, možná nebyl. Na webu festivalu by se co nevidět mělo objevit shrnutí ze sobotní diskuse o další budoucnosti festivalu. „Co nejdříve dáme dohromady seznam ztrát a nálezů plus sepíšeme postřehy ze sobotního setkání těch pár lidí, kteří by stáli o další budoucnost festivalu Reggae Meeting,“ píší organizátoři. Sledujte proto další vývoj na jahmusic.net nebo na reggaemeting.net. Děkujeme.

Pro Right News, koudelka

_____________­_____________________
A zde výběr z naší horké videotéky:
/videa stále přibývají, těšit se můžete celkem asi na dvacet písniček a dva dokumenty – STAY TUNED!/

Tribetown přidávali zdařilou písničku „Sunny“…

Generál Kryshpeen s Bug&Dub vědí, kudy vede cesta do Babylonu…

Nebiba se cítí smutná…

Ucee a Kalabash s Riddimshotem

Další videa z vystoupení těchto a jiných kapel na Reggae Meetingu 2010 (a nejen tam) lze shlédnout/stáhnout na kanálu Right News Tv na YouTube.

jenom čára
 1. Poslední svobodný reggae festival? Jakože ostatní jsou nesvobodný? To myslíš fakt vážně?


  Mighty Lemon    čen 2, 11:58    #
 2. Tak nevim zda čtu nějakou vyprávěnku nebo report z hudebního fetivalu. Příště více věcnosti, neboli: Méně keců, více akce! ;-)


  Rozhodčí Jiří    čen 2, 19:42    #
 3. No jo Kaya zase perlil viz Bagadab, na Mighty zpitvori nazev snad kazde druhe kapely.


  gambrmen    čen 2, 21:43    #
 4. Mighty Lemon: Nemůžu říct, že souhlasím se vším, co je psáno v reportu. Ale rozhodně stojím za vyjádřením o posledním svobodnym. Jedinym relevantnim důvodem, kterej bys moh uznat, mocný citrone, je fakt, že tam nejsou ploty. Ploty omezujou svobodu na všech ostatních reggae i jiných festech (nepočítáme illegal tekk parties). Jasnější?


  uwenka    čen 3, 09:45    #
 5. Stale nejasnejsi, ploty mozna omezujou tvoji svobodu lezt zadarmo nekam, kde za to ostatni lidi platej. Posledni svobodny festival je dobra fantazie, ale bohuzel jen fantazie.


  Mighty Lemon    čen 3, 09:56    #
 6. takze ploty= vstupny = nesvoboda. fakt sranda


  cocoman    čen 3, 09:59    #
 7. presto stale naivne doufam, ze by to mohlo jit i bez plotuu. jak pise v komentari pod clankem Reggae Meeting 2010 – je opravdu konec? Syncro: „…v reggae jsem tedy našel úplně jinou message. Je, aspoň pro mě, o zodpovědnosti, uvědomělém rozhodování se, znalostech, rovnosti a lásce.“
  Bohuzel asi akce „bez plotu“ jsou trochu neco jineho nez „velke“ reggae festivaly. Jsou jimi spise mensi DIY tekky, akce poradane reggae soundsystemy (mysleno temi, ktere maji vl. aparaturu a zahraji zitra na louce u vas za domem).

  Reggae Meeting je (byl?) fajn, protoze je nekde mezi…

  (Diky vam vsem za tuto diskusi, kterou chapu jako moznost upresnit, rozvinout ci obohatit uverejneny clanek. Jeden clovek nemuze vedet vsechno.)


  koudelka    čen 3, 12:41    #
 8. jinak co se týče „free“ akci typu DIY, tak tam je to samozrejme o necem jinem…
  jinak respekt za videa!


  cocoman    čen 3, 12:45    #
 9. rozhovor s pořadateli na Jahmusic

  „Oba jsme tehdy měli živé vzpomínky z free tekkno festivalu ve Staré Huti a hodně nás inspirovala ta atmosféra svobodného hudebního setkání. Akorát jsme to chtěli posunout blíž k hudbě, kterou máme rádi, a tak jsme v srpnu 2001 uspořádali první Reggae Meeting…“

  cocoman: diky!


  regenerator    čen 3, 12:55    #

[· Komentář [9] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]