První jarní prolet & počty brouků

[· 18.3.2013 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka ·]

první jarní prolet včel 2013

…čtvrtého (nebo pátého?) března tohoto roku stouply teploty nad 10 °C a sluníčko se objevilo na obloze v celé své nesmělé jarní kráse. V tlustém černém svetru a šedém plstnatém kabátě – tedy ve zcela nevhodném oblečení, v němž vypadáte jako medvěd, zloděj medu – jsem zamířila ke svým úlům. Před úly jsem totiž zaznamenala mihotavý pohyb, jasné znamení.
První jarní prolet!

Včely po zimě houfně vyletují, aby se mohly napít a vyprázdnit si výkalové vaky. Když teplejší počasí panuje po více dnů, začnou „plodovat“, což vyústí u včelaře v obavy, mají-li dostatek zásob, které potřebují, aby mohly nakladené larvy zahřívat. I přes tyto obavy je to však veskrze pozitivní jev, vyletují-li včely z úlu a plodují-li, neboť to znamená, že přežily zimu a máma je doma. (Od přítele včelaře Jindry vím, že se správně neříká včelí královna, ale matka. Že prý „královna“ jsme převzali z angličtiny. Takže „máma je doma“, hurá!)

Jedinou stinnou stránkou je, že na jaře obdrží výbor každé základní organizace ČSV, jehož jsem od letošního února členkou, výsledky veterinárního rozboru na „spad roztočů“. To v praxi znamená, že každý včelař v polovině ledna na pokyn veterinární správy sesype do kelímku smetí, které napadalo během listopadu-prosince z plástů na podložky na dně všech jeho úlů. Toto „smetí“ se správně nazývá zimní měl a obsahuje rozkousaný vosk a především mrtvolky letních včel. Mezi voskem a mrtvolkami se mohou povalovat též mrtví „brouci“. Nejde o vyčůrané trubce, kteří by na včelaře zkoušeli stejnojmennou fintu, kdepak. Jde o malé roztoče Varroa destructor, kteří parazitují na včelách a mohou způsobit úhyn celého včelstva. (Pozn. V roce 2007/2008 došlo v ČR vinou tohoto roztoče k úhynu 30 % všech včelstev v zemi!) Je to zhouba, se kterou včelaři dost marně bojují. Léčba je relativně úspěšná, ale roztoč si postupně vytváří resistenci na používané látky, a tak se ocitáme v začarovaném kru­hu.

První jarní prolet včel v roce 2013.

ZO ČSV Týnec nad Sázavou uspořádala letos jako každý rok výroční schůzi, na kterou pozvala okresního nákazového referenta, pana Šímu z Benešova. Jeho vyprávění bylo zajímavé, i když staří včelaři, včetně mého gurua přítele Jindry, se tvářili dost znuděně a pokládali panu Šímovi nejapné otázky. Pro mě to bylo úžasně poutavé vyprávění plné nových informací, což bude asi tím, že včelařím teprve třetím rokem. Tříhodinová přednáška o nemocech včel a pohnutých osudech jejich společenstev byla však zcela nezajímavá pro manželku přítele Berana, která seděla vedle mě a celou dobu si četla Bondyho.

Pan Šíma poukázal ne jednu zajímavou věc. Domnívá se, že hlavní problém marnosti v boji s „broukem“ spočívá v rozdílné délce vývojového stadia roztoče a včely: „brouk“ ho má dlouhé 19 dní a včela 21. Tento drobný rozdíl v některých zemích neznají – vývojové stadium včely je místy nižší než 19 dnů -, a tehdy je boj s roztočem zcela neznámý fenomén. Roztoč Varroa k nám byl zavlečen z Pákistánu přes Německo a poprvé se objevil někdy kolem roku 1983. Německo tehdy kupodivu nedodrželo směrnice na dovoz zvířat ze zahraničí a nějakým způsobem se do země dostal se včelami i „brouk“. A přičinliví Češi – dovážející za komára načerno z Německa kdeco – se postarali o zbytek.

první jarní prolet včel 2013

Výsledek je, že dnes provádíme každoročně tři léčebně preventivní ošetření včelstev chemickými látkami, a to je právě úkol, jehož splnění budu letos z pozice své funkce napomáhat. Nejsem z toho nadšená, ale bohužel se zatím nepodařilo zavést jiné metody, protože v případě včel je podobná léčebná opatření potřeba provádět celoplošně, tzn, že je musí provést každý včelař u všech svých včelstev. Tudíž je třeba opatření zorganizovat, a od toho je tady ČSV (Český svaz včelařů), dej mu Pánbu věčnou slávu! Nákaza se totiž mezi včelami předává velmi rychle a představa něčeho jako karantény je zde zcela absurdní.

jenom čára
  1. Dobrý den.4.března také krásný prolet.Jak létají po 3 týdnech?Snad toto počasí překonají.Přeji pohodu.Rygl


    václav    bře 26, 15:39    #
  2. zdravim, priteli Rygle! dekuji za komentar. ano, pocasi, jake panuje ted, je tristni. drzim palce i tem Vasim „holkam“, at to nejak zvladnou. verim jim!


    koudelka    bře 26, 16:01    #

[· Komentář [2] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]