Přestaňte točit amatérské filmy!

[· 7.1.2009 · autor: Petr Tomek · ilustrace: Underfilm ·]

Blíží se nám doba, kdy si lidé dávají různá nesmyslná předsevzetí, která zpravidla už v lednu zase opouštějí. Jedno takové, které by mělo svátky přežít, bych amatérským filmařům chtěl nabídnout. Navrhuji:

Přestaňte točit amatérské filmy!

Ano skutečně vás vyzývám: Přestaňte točit amatérské filmy!
Pokud to s filmem myslíte skutečně vážně, měli byste okamžitě přestat točit amatérské filmy. Co víc, chci abyste přestali být s definitivní platností amatéry.

Podívejte se na filmové prostředí kolem sebe a zamyslete se. Opravdu vám připadá v pořádku, že u nás existuje pouze amatérská a profesionální (velkorozpočtová) filmová scéna? Čím je Česká republika tak zvláštní, že nepotřebuje kategorii nezávislých tvůrců? A opravdu ji nepotřebuje?

Jsou mezi vámi lidé, kteří se učili filmovat mnoho let. Někdy se dokonce učili od stejných učitelů, jako studenti filmových škol. Čím je dané, že člověk z filmové školy, třebaže se ani po zbytek života filmem zabývat nebude, je považován za profesionála, zatímco samouk za amatéra? Napadlo vás, že by se The Pythons vůbec do vysílání našich televizí nedostali, kdyby to nebyli Angličané? Přemýšleli jste o tom, že by Tarantino byl u nás ještě stále považován za amatéra?

Dokonce i OSA podporuje zvláštním ceníkem pro amatéry vznik uzavřené společnosti, která nemůže předvádět své filmy mimo své uzavřené akce. Ne tohle není normální! Vzniká tu intelektuální gheto a monopol na vzdělání. Něco co v umění (kterým film bezpochyby je) nemá co dělat. Proto vám říkám: Přestaňte točit amatérské filmy!

Pokud to s filmem myslíte opravdu vážně, zasaďte se o to, aby u nás vznikla skutečná nezávislá filmová scéna se vším co k tomu patří. Ano znamená to, že budete potřebovat skutečnou produkci, znamená to, že budete dodržovat nejen autorská práva na hudbu, ale i na scénář, scénu, obrazové zpracování… Znamená to že budete muset pro každé natáčení podepisovat smlouvy s herci, hudebníky, kameramanem a dalšími. Ale za to už budete vždycky vědět, že vaše práce má hodnotu. Hodnotu práce všech, kdo se na vašem filmu podíleli. Protože nejen hudebníci, ale vy všichni spolutvůrci filmu máte právo na ochranu svých autorských práv
Jakmile pochopíte, že vám za to film stojí, přestaňte být amatéry a začněte tvrdě prosazovat svá práva nezávislého filmaře. Protože film má právo být svobodný, stejně jako každé jiné umění.

Za o. s. UnderFilm
Petr Tomek
prosinec 2008

Pokud s tímto prohlášením souhlasíte, přihlaste se k němu tím, že jej zveřejníte na svých stránkách, ale ještě raději tím, že se o vznik nezávislé filmové scény sami zasadíte.

plakát na filmový festival, který pořádá sdružení Underfilm

Plakát na filmový festival, který pořádá sdružení Underfilm

odkazy:

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]