Otec etiojazzu Mulatu Astatke na festivalu RESPECT

[· 12.4.2012 · autor: TZ RESPECT festival · ilustrace: RESPECT festival ·]

Mulatu Astatke

Před 50 lety byl prvním Afričanem, který absolvoval elitní jazzovou školu Berklee, později založil  v New Yorku Ethiopian Quintet, s  nímž propojil Afriku s Latinskou Amerikou. Po návratu do vlasti  doprovázel na etiopském turné Duke Ellingtona, expanzi etiopské scény ale přerušila totalitní vojenská diktatura. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající zájem o etiopskou hudbu  inicio­vaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Zlomené květiny. I když Astatke řídí svůj orchestr elitních hráčů od vibrafonu, jeho skladby stojí na unikátních etiopských rytmech i stupnicích. „Ať už posluchači do Mulateho hudebního světa vstoupí přes filmovou hudbu, soul-jazzovou latinu jeho raných nahrávek nebo přes nejnovější studiové projekty, objeví hudební hlas, který do vývoje populární hudby vnáší něco jedinečného,“ říká ředitel Respect festivalu Borek Holeček.

Etiopie nepoznala kolonialismus a díky tomu je hudební klenotnicí Afriky, což potvrzuje i nejstarší žijící legenda africké hudby, Mulatu Astatke. Před 50 lety byl prvním Afričanem, který absolvoval elitní jazzovou školu Berklee, později založil v New Yorku Ethiopian Quintet s nímž propojil Afriku s Latinskou Amerikou.

Jeho samply použily světové hvězdy Nas, Damian Marley, Kanye West, Cut Chemist, Quantic, Madlib, Oddisee, Knaan a další. Přednášel na Harvardu, vystoupil v Glastonbury, letos získal čestný doktorát na Berklee, jeho nejslavnější skladba Yegelle Tezeta dokumentuje spřízněnost mezi etiopskou hudbou a americkým blues.

Zajímavý a obsáhlý článek o Mulatu Astatkem vyšel na Muzikusu

__________________
PS: Lístky na oba dva dny festivalu lze zakoupit v předprodeji do 20. dubna za velice přátelských 400 korun!

jenom čára
  1. Tak toto je opravdu bomba!
    Postuji dááál


    Goldstar    dub 22, 11:11    #
  2. dekujeme za komentar a jsme radi, ze jsi na RN nasel tak podnetnou „zaručenou zprávu“ :)


    koudelka    dub 22, 12:17    #

[· Komentář [2] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]