O VEVERKÁCH A MOHELNICKÉM DOSTAVNÍKU

[· 18.10.2006 · autor: Vladimír Franče · ilustrace: Věra Konůpková, Bára Došlíková ·]

mohelnice 2006

Reportáž z folk&country festivalu Mohelnický dostavník

Na Hlaváku hlava nehlava na hlavu bez Havla, prostě fronta jako prase. Vbíhám do vlaku uřícen jako prase. Narváno jako prase. Zpoždění odjezdu jako prase. Vedro jako prase. Prostě odjezd nebyl zrovínka košer.
Blížíme se ke Kolínu, vzpomínám na medvědy a vstupuju do jídelňáku. Dávám v lahvi veverku teplou jak prase a píšu tyhle prasoviny. Leju do sebe druhou veverku, vlak přede jako prase a písmo se krabatí jako prase. Jestlipak p. Paroubek jezdí vlakem? Právě vlak hrozivě drknul, asi přejel prase. Zlil jsem se parádně veverkou, budu celej večer smrdět jako veverka, u všech prasat! Díky veverkám ubíhá cesta moc moc pěkně. Sem tam sleduju krajinu, která upaluje opačným směrem. Kdypak asi dopádí do Prahy? Les, kopec, pole, kopec, les, pole, les, kopec, pole, prase, myslivec, les, veverka, pole, kopec, les, multiplex, pole, kopec, les. Je krásná ta naše česká krajina! Pomalu osychám. Z vlaku též vystupuje početná skupina Mexikánců v ohromných sombrérech, komunikujících mezi sebou opileckou češtinou s moravským přízvukem, kdo by to byl do nich řek do Mexikánců! U vchodu do areálu mě vítají vojáci z první světový a já si uvědomuji, jak na svůj věk vypadám velice staře! Dostávám krásnou, malovanou, dřevěnou akreditku na krk a nasazuju filmařskej ksicht. Jsem tady, haleluja! Míjím partičku indiánů, hbitě schovávám vlasy pod kapuci a zdravím pravicí od levého boku k pravému rameni jak to znám z Vinetoua. „Dej si vodjezd, ty prde, nebo ti rozhodim sandál,“ odpovídá na pozdrav jeden z Apačů s veverkou v plasťáku. Mizím v davu. Jak to asi myslel ten rudoch s tím sandálem? Potkávám chlapíka, který jako by z oka vypadl jednomu známému countryfolkovému zpěvákokytaristovi. Za medvědí tlapu si vede střapatou holku okatou. Tipoval bych, že loňskou zimu ještě nosila rukavice na špagátu skrz rukávy. Přemýšlím, jak změnit zevnějšek, abych zapadl mezi ty všechny kovboje, skauty, vojáky, indiány, Mexikánce, lidojedy, rytíře, trapery a spoustu dalších. Dávám několik veverek, ty jistě mé mysli poradí.
Vypůjčenou mačetou vošéfovávám zvony u džínsů a rukávy od manšestrové
bundy. Nu vida, je to zdaleka lepší! A už se vše schyluje do začátku projekcí. Usedám mezi kovboje a pistolníky. Přede mnou sedí Bač Kasidy a Sandenc Kid. Kontroluju mobil a peněženku.Všichni jsou cítit po veverkách, medovině, koňských sedlech, pečeném masu. Ve vzduchu vůně tabáku, oheň a přicházející podzim. Všichni, rozuměj asi tak čtyři tisíce párů očí. Panuje skvjelená atmosféra!

mohelnice 2006

Ve vzduchu vůně tabáku, oheň a přicházející podzim…

Příjemný spíkr v opravdu velikém stetsonu uvádí jednotlivé filmy. Co se týče ozvučení a projekce fakt dobrá kvalita na profesionální úrovni. Skladba promítnutých filmů dramaturgicky slušně vošéfovaná, celkem osmnáct kousků. Diváctvo vynikající! Mnohé snímky doprovázel hurónský smích, zpěv, výkřiky, hrobové ticho. Prostě dobrá kobra!
Nepřísluší mně hodnotit kvalitu jednotlivých snímků a vlastně ani nechci, tak se zmíním jen tak ve zkratce k některým:

Banány batáty – Děvčata, více šťávy do tance: tanec je radost, né povinnost!
Ladovská zima – K Nohavicově vydařené hitovce o zimě nasadit ilustrativní
záběry mě fakt dost irituje! Jakou hitovku si vyberete příště? A když už se snažíte ilustrovat text co nejvěrohodněji, tak v Praze trolejbusy nejezděj!
Tvarůžek a Holešovice – Nejenom Karel Svoboda vykrádá svou tvorbu, nemáte na víc? Já myslím že máte!
Malovaná pohádka – Je slyšet, že technicky jdeš do sebe. Dobře bobře!
Plavci na 51 – Příjemná, smutná vzpomínka.
8848 – Českej South park Taková laciná prdel, prostě prdel, no prdelka. Muzeum žíněnek mě dostalo.
Jak nás neznáte – Natočený ryby pod vobraz, přihlouplej text jeden za druhym! Ještě že to rybky neslyšely, nakopaly by Vám nejspíš prdel!
Kapitán Kid – Slušná práce, ale digitální černobílá ve snaze historizujícího obrazu je blbě. Škoda!
1976 – S odstupem času koukám, že jsem tam prokaučoval rytmus v závěru.

Tak zdar, snad jsem nikoho nenasral. Chytil jsem pětikilovýho komára za křídlo a odbíhám vší silou praštit jednoho kravaťáka do nohy!

Pro webovky underfilmu V. eF eF

_____________­________________________

Pro zvědavce tady máme odkaz na oficiální stránky festivalu Mohlenický dostavník

Za fotografie redakce děkuje Věře Konůpkové a Báře Došlíkové – viz jejich fotogalerie

jenom čára
  1. france rulez! ceme vice clanku tohoto autora!

    tramping is not dead!

    mohelnice ma supr stranky :)


    regenerator    říj 19, 00:19    #

[· Mohelnice - konec trampingu v Čechách? [1] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]