Na Vánoce dlouhý noce...

[· 1.1.2008 · autor: koudelka · ilustrace: wakata ·]

I letos (vlastně loni) stejně jako loni (vlastně předloni) přišly 24. prosince Vánoce. Nikoho to nepřekvapilo, všichni se uchýlili k osvědčeným tradicím a zvyklostem.
Většina lidí samosebou posedí v kruhu rodinném nad kaprem a bramborovým salátem, jenže co s načatým večerem, když se rozbalily všechny dárky a štědrovečerní večeří zmožené příbuzenstvo se odebralo na kutě?
„Pojďte do Wakaty, hrají tam Beatz Smokin‘ Weedz,“ říkali jsme před Vánoci kamarádům. „Wakata sucks,“ odpovídali nám. Jasně, Wakata sucks (to znamená, že Wakata je trapná; pozn. překl.), ale co na tom, přece tam hráli ti Beatz Smokin' Weedz, ne?
Skutečnost, že kdysi oblíbený a pulzující klub už nežije, mohla leckoho odradit, ale vánoční besídka v pojetí soundsystemu, který tvoří DJ OneHeartMan a DJ Generál Kryshpeen, se stala pro mnohé novodobou vánoční tradicí, takže neváhali.

letak-prosinec2007-wakata

Kde jsou ty doby, kdy „wakatí“ letáky kreslila Lela?

Beatz Smokin' Weedz hrají na Štědrý den ve Wakatě už proklatě dlouho; minimálně pět let. Kryshpeen na Vánoce nikdy nezapomíná na své věrné fanoušky, oni nezapomínají na Kryshpeena, hlavně proto, že jim loni a předloni přinesl malé vánoční dárky!!! Nezapomněli ani letos, přestože Wakata sucks, a kolem půlnoci dorazili. Wakata reggae publikum radostně přijala pod svá poněkud omšelá křídla a reggae fanoušci – staří, mladí, černí, bílí, hezcí i oškliví – shovívavě pokrčili rameny nad tím, že zvuková aparatura sípavě skuhrá a zcela marně napodobuje zvuk, jaký by od zvukové aparatury hudebního klubu čekali.
Hrál OneHeartMan a v suterénní Wakatě se v rytmu reggae pohupovaly jen tak „mimochodem“ známé osobnosti české reggae scény, jako Admirál Kolíbal či Baron Black. Bylo úplně narváno a vzduch samozřejmě houstl kouřem.
Hrál Generál Kryshpeen – malý kluk, co vždycky na Vánoce rád zpíval koledy – a kromě hraní se chopil i mikrofonu. Komorní atmosféra a povědomé tváře českých fanoušků reggae mu dodaly na jistotě. Jeho hlas klesal a stoupal u stropu malého sálu Wakaty a společně s hudbou měnil nám všem přímo před očima tvary žen a mužů, kteří tančili před pultem s gramofony jako africký domorodý kmen v den velkého svátku.

Kdo je náš šaman?
Kdo modlí Haile Selassieho?
Kdo si hraje, nezlobí?
Kdo jiný ještě zpíval kromě Kryshpeena?

Baron Black (Big Famili).

Baron Black, který přišel na Štědrý den do Wakaty nejspíš také jen tak „mimochodem“, se na tanečním parketu kapánek rozhicoval, takže v jedné chvíli slovo dalo slovo a mikrofon putoval z Kryshpeenovy ruky do jeho. Stál mezi námi a zpíval, stál a tančil tak blízko, že jsem chvílemi slyšela jeho „skutečný“ hlas víc nahlas než ten znějící z reproduktorů. Samozřejmě to mohla mít na svědomí chabá „wakatí“ aparatura, ale i tak to bylo působivé. Z mého pohledu to bylo hodně sváteční, bylo to něco mimořádného, bylo to, jako když sedíte s partou kamarádů a kytarou u táboráku, jako když sedíte s mámou a tátou u stromečku a zpíváte koledy.
Díky za hezký Štědrý večer, mámo a táto, díky za hezké Vánoce, OneHeartMane a Kryshpeene!

jenom čára

Komentáře jsou uzavřeny

jenom čára

[· další články ·]