Na Shetlandu s Petrem Tomkem

[· 20.8.2007 · autor: Petr Tomek · ilustrace: Petr Tomek ·]

shetland

Otevřete atlas na straně s Evropou a jeďte prstem směrem na sever přes Velkou Británii až na šedesátou rovnoběžku. Najdete tam souostroví pod celkem nesprávným označením Shetlandy nebo Shetlandské ostrovy. Jenže místní obyvatelé chápou své souostroví jako jeden malý ostrovní svět. Ostatně vždyť ty ostrovy neleží zase tak daleko od sebe. Než přejedete trajektem z jednoho na druhý, nestačíte si většinou ani v klidu vypít kávu. V chladném shetlandském počasí to člověka opravdu zamrzí.
Celkem je osídlených 27 ostrovů. Největším z nich je Mainland ležící uprostřed celého souostroví. Leží na něm také správní středisko Lerwick a letiště.

shetland

Historie a prehistorie Shetlandu je celkem zajímavá. Nejstašími stavbami jsou bílé kamenné věže z nasucho kladených kamenů nazývané Broch (čti broš). Postalili je předkové Piktů někdy mezi 1000 a 500 před naším letopočtem. Jako Piktové byli obyvatelé ostrovů označeni až v prvních písemných záznamech. V osmém století obsadili souostroví Normané a v devátém století Norští Vikingové. Od roku 1472 pak bylo jako součást panovnického věna pripojeno ke Skotsku. Jeho součástí je dodnes.
Měl jsem letos příležitost strávit tam několik týdnů.

shetland

Je to zvláštní svět stvořený z kamenů, rašeliny, mechů a lišejníků. Dokonce i voda z vodovodu slabě voní po vřesu a rašelině. Se stromy se tu setkáte jen v zahradách – nejsou tu původní a vyžadují péči. Zato téměř v každém příkopě najdete nějakou rostlinu nad kterou by u nás nejeden botanik zajásal. Modrofialové vstavače, žluté divoké máky pryskyřníky a blatouchy vnímají místní lidé spíše jako běžný plevel a ze svých zahrádek je pečlivě odstraňují. Přitom žádná z náročně dovezených rostlin nemá tak zářivé barvy a neprojevuje takovou chuť k životu jako právě ony.
A není divu, že se jim tak daří. Shetland je sice chladný svět, ale mrzne tu zřídka. Před krutými zimami ho chrání teplý Golfský proud. Ještě v polovině minulého století se zdálo, že ho lidé zcela opustí. Hustota obyvatelstva dosahovala 17 lidí na čtvereční kilometr a stále klesala. Každý kdo nechtěl po svém otci, dědovi, pradědovi a praprapra..dědovi pokračovat v tradici lovce sleďů se raději stěhoval odtud.
Chtělo to skutečně zvláštní náturu vyjíždět každý den v sezóně na moře a v malých člunech zatahovat sítě kolem rybích hejn. Část úlovku se sušila na horší časy ale většina putovala nasolená a pečlivě naskládaná v sudech do celého světa. Sleď, slaneček, herink, zavináč čili mates to byl, a pořád ještě je, hlavní obchodní artikl Shetlandu. Bohužel se s rybami na samotných ostrovech setkáte nejčastěji v odstrašující podobě Fish and Chips. Shetlandská kuchyně zrovna nápady nehýří.

shetland-lod

Dnes už za rybími hejny vyplouvají mnohem větší a modernější lodě, hejna sleďů vyhledávají satelity a sítě vyprazdňují stroje. Přes jistou sympatii k rybářům vás najednou napadadne že je to vlastně barbarství, které bude mít následky. Zprávy bohužel takové obavy potvrzují. Hejna ryb už v některých místech zcela zmizela. Na tradiční způsob lovu můžete ještě zavzpomínat v místním muzeu, kde jsou k vidění i poslední zachovalé čluny starých lovců sleďů.
Naštěstí není už dnes Shetland závislý jenom na rybách. Do oblastí ze kterých dříve lidé odcházeli raději do Anglie nebo na pevninu přicházejí turisté. Přesněji jeden druh turistů vybavený silnými dalekohledy. Vede je sem zvláštní druh zábavy.
Bird Watching – pozorování ptáků se stalo oblíbeným způsobem trávení volného času mnoha západních turistů i v místech, kde by našinec tak maximálně nakrmil holuby. Ovšem Shetland nabízí hlavně během července úplné pozorovací orgie. Pokukování po ptácích tu snadno propadne i člověk který to vůbec neměl v úmyslu. Na ostrých kolmých útesech totiž právě v první polovině léta hnízdí asi 21 oceánských druhů ptáků.
Papuchalk plochozobý černobradý nazývaný tady familierně puffin se dokonce stal neoficiálním symbolem ostrovů. On i jeho příbuzní alka malá a dva druhy alkounů připomínají miniaturní tučňáky a pod vodou se pohybují se stejnou rychlostí i elegancí jako oni. Na rozdíl od nich ovšem všechny žijící alkovití ptáci umějí i létat. Kromě alek hnízdí na ostrovech elegantní rybáci, chaluha příživná, i velcí terejové s dlouhými bílými křídly a kuželovitým zobákem. S rozpětím 180 centimetrů jsou terejové největšími ptáky Severního moře. Tihle dokonalí letci jsou lehcí jako korek. Aby mohli lovit v několikametrové hloubce vrhají se střemhlav na hladinu rychlostí přes sto kilometrů za hodinu. Úder přežijí jen díky pevné lebce a zvláštnímu tvaru zobáku. Nejlepší příležitost k pozorování jejich výkonů je z paluby malých výletních člunů, které vás zavezou až k ptačím útesům. Pravděpodobně při tom zahlédnete také nějakého tuleně povalujícího se na pobřeží, ale to není až takové překvapení, protože místní tuleni jsou celkem nebojácní. Snadno je můžete najít i v přístavech, jak vykukují z vody a pozorují dění na přístavních molech.

shetland-racek

Naopak obrovské mořské racky hledat nemusíte. Najdou si vás sami a když nebudete dávat pozor hravě vás během několika minut připraví o zásoby potravin jakéhokoli množství. Na vlastní oči jsem viděl racka odlétajícího s 250 gramovou kostkou čedaru a jiného, který do sebe dokázal nasoukat přes půl kilogramu těžkou makrelu určenou ke grilování. Protože se rackové vydávají na okrádání turistů v hejnech, není radno nebezpečí z nebe podceňovat.
Kromě lovu sleďů a pozorování ptáků se místní obyvatelé i dnes zabývají chovem miniaturních poníků a ovcí.
Z ovčí vlny pak pletou složitě vzorované svetry, které už několikrát posloužily módním návrhářům k povzbuzení vlastní fantazie. Ale pozor! Pokud byste si chtěli odvézt nějaký pravý shetlandský svetr jako suvenýr, může vás nakonec stát víc než letenka z Prahy do Lerwicku a zpátky!

shetland-pevnost
jenom čára
  1. Zajímavej, dobre napsanej clanek a pekny fotky!


    Vodník    zář 23, 19:17    #
  2. jo, taky chvalim. zvlast fotky!


    koudelka    zář 24, 14:37    #

[· Komentář [2] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]