Na reggae za kámošema do Ústí

[· 10.9.2011 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka & regenerator ·]

Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Festivalová nálada & DJ Kaya, Reggae Area 2011.
Uraggan Andrew & Reggae Orthodox, Reggae Area 2011.
Uraggan Andrew & Reggae Orthodox (v pozadí vypomáhá Kulturní Milan), Reggae Area 2011.
Uraggan Andrew & Reggae Orthodox, Reggae Area 2011.
Uraggan Andrew & Reggae Orthodox, Reggae Area 2011.
Uraggan Andrew & Reggae Orthodox, Reggae Area 2011.

Kámoši z Ústí mají fakt silnou reggae scénu. V tom městě to vůbec docela žije, ale reggae tam zapustilo kořeny vážně hluboko a pár let nazpátek už to taky bude. A kdo by se koneckonců divil, když je Ústí nad Labem tak krásné město. Ze zpráv v novinách tenhle dojem člověk moc nezíská, ale stačí se tam jednou vypravit a přijde naprosté okouzlení…
Zvlášť když se tam vypravíte na festival Reggae Area, jako jsme to konečně po těch letech – Reggae Area se letos konal pošesté – udělali my. Jelikož jsme s letošním rokem v Česku zchudli o dva zásadní reggae festivaly, Reggae Meeting a Real Beat-Žízníkov (oba z produkce Jahmusic), převzaly štafetu jiné open-airy, a jedním z nich bezesporu je ústecká Reggae Area. Festival se konal od 18. 8. do 21. 8. 2011, tedy celé tři dny, v areálu letiště Ústí nad Labem. Ve čtvrtek, kdy se začínalo, podrazil organizátorům nohy prudký vítr, s nímž se přihnala bouře, jež v pozdních večerních hodinách strhla plachty z mnoha stánků. Někteří stánkaři to zabalili, ale s pódiem, které přivezli a postavili Honza Doležal & Kilo z HD Sound, to ani nehnulo. HD Sound přivezli kromě pódia také velmi kvalitní zvuk, jak se můžete přesvědčit na videoreportu, který vyšel na RN záhy po festivalu. Má zvuk nabraný obyčejným fotoaparátem, a přesto prostý typických ruchů. BIG UPS pro Honzu & Kila z HD Sound.

Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Zion Squad, Reggae Area 2011.
Zion Squad, Reggae Area 2011.
Zion Squad, Reggae Area 2011.
Zion Squad, Reggae Area 2011.
Zion Squad, Reggae Area 2011.
Zion Squad, Reggae Area 2013.
Zion Squad, Reggae Area 2011.

Line-up byl našlapaný, protože do tří dnů se vejde opravdu hodně muziky, tím spíš, že hlavnímu pódiu sekundovala punková scéna ve velkém stanu s hospodou, no zkrátka punková scéna. Kupodivu to zase takový punk nebyl. Ne že by kapely nehrály punk, to jo, to hrály, ale byly hrozně ukázněné. Vystoupení některých jsem sledovala od stánku s konopnými produkty HEMPDOG a trochu jsem se bála, že se to bude mlátit se zvukem z hlavního pódia. Chtěla jsem si aspoň poslechnout Orly w blotie Europy, kteří na festivalu slavili 15. narozeniny, ale zrovna hrála Aso Naga a rozdávala „marné rady“… seděla jsem ve stánku HEMPDOG, který byl hned vedle punk-stage, a reprezentovala Radio Rastafari (resp. Baži na stánku Hempdogu prodával samolepy RR a zrovna s Orlama hrál, tak jsem slíbila zaskočit) a s obavami čekala, kdy se zvuk příšerně sleje. Přesně ve chvíli, kdy začali hrát Orly, punkerky své „marné rady“ přestaly rozdávat. Tak to se tedy musí nechat, že mají toto opravdu dobře zorganizované. Mnohdy hrály punkové kapely jen třeba 15 minut, protože jak byly punkové, začaly pozdě, no a pak tvrdě do nich, prej že musí končit, dyk na main-stagi už valej regéčko… jsem fakt zírala. RESPECT všem z Reggae Area crew!

Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Důležitá porada: MAHA4ALL na stanovišti HD Sound, Reggae Area 2011.
Punk stage, Reggae Area 2011.
V kempu, Reggae Area 2011.
Rastafidli Orkestra, Reggae Area 2011.
Rastafidli Orkestra, Reggae Area 2011.
Jahtec Jammin´Job, Reggae Area 2011.
Jahtec Jammin´Job, Reggae Area 2011.
Jahtec Jammin´Job, Reggae Area 2011.
Jahtec Jammin´Job, Reggae Area 2011.

Novým členem crew byl letos DJ Kaya, stálice české reggae scény a dlouholetý autor pořadu Reggae klub na Radiu 1 (pořad v tomto roce oslavil 20 let!), který letošní RA moderoval. DJ Kaya ma reggae fakt rád, všimla jsem si, že se občas nechal tak unést, že s některými kapelami i zazpíval. Bylo to z obou stran přátelské gesto a působilo to spontánně. Tak trochu to podtrhlo rodinnou atmosféru, která na reggae akcích obvykle panuje, a pro RA to platí zvlášť, protože festival je hodně „ústecký“. Přitom má na to, aby se z něj stala celorepubliková záležitost. Prostoru je tam fakt dost. Koná se nakonec na letišti, a ta většinou mají značnou rozlohu. Navíc to není žádné bývalé letiště, ale letadla tam létají pořád, dokonce i během festivalu, což je teda vážně úlet :-) Jinak je na RA velký kemp s možností parkování přímo u stanu, což také všude nebývá. Nedaleko jsou jakási jezera ke koupání, festivalové „náměstí“ má na každém rohu hospodu, fůru dobrého jídla, čajovnu, fotbálky, stánky se suvenýry na památku, zkrátka všechno, co k festivalu patří. A navíc letos zavedli Wi-Fi připojení, takže můžete v reálném čase referovat přátelům na FB apod.

Jak jsem už psala, kapel zahrála fakt fůra. A webový report neskýtá tolik prostoru, abych se o každé kapele detailně rozepsala, a dokonce i těch pár, které mi nejvíc utkvěly, přetřesu jen v cukuletu. Takže letem světem, viděno z ptačí retrospektivy, mně asi nejvíc zaujali… no, byli to Zion Squad. Já je totiž dřív moc nemusela, působili na mě zbytečně moc teatrálně, chlapík s hůlkou napodobující trochu moc okatě Anthonyho B však z kapely odešel a jeho místo obsadil týpek s patkou, který vypadá, jako že by se potřeboval dospat, no zkrátka zevlák k pohledání. Podle toho, co o sobě píší na bandzone, je to bývalý bubeník Kayaman. Výborně se doplňuje s hoperem ve sportovním úboru. Jde jim to a tahle melanž s hiphopem jim fakt sedí. Na RA vystoupili dost po půlnoci, až jsem si říkala, jestli by ten jejich bubeník neměl už spát… ne, dělám si srandu, jen mě zaujalo, že mají opravdu mladého bubeníka a snad ještě mladšího kytaristu, kteří jsou oba pozoruhodně nadaní! Kapela je neuvěřitelně rozjetá a její vystoupení ukrutně zábavné.

Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Women´s Power, Reggae Area 2011.
Sista Asheema & MC Jah Coco, Reggae Area 2011.
Dub Artillery, Reggae Area 2011.
Dub Artillery, Reggae Area 2011.
Dub Artillery, Reggae Area 2011.
Dub Artillery, Reggae Area 2011.

Další, koho bych zde chtěla vyzdvihnout, je pěvecké duo Sistas Asheema a Anna Maria, které vystoupilo s all stars týmem pražské kapely Riddimshot. Sista Asheema má jistý projev a její hlas jako by se za léta působení na reggae scéně úžasně naplnil. Spolu s Annou Marií vystupují jako hlavní vokalistky s neosoulovou kapelou Tribetown a jsou tedy úžasně sezpívané. Publikum na RA je nechtělo pustit z pódia a ani se moc nedivím. Osobně jsem toho názoru, že klidně mohli zpívat místo celého Afy Rastafy a možná trochu podpořit i Ajara ;) Nechci snižovat výkony zmiňovaných pánů, naopak chci vyzdvihnout výkon zmiňovaných dam! „I Am Hurting Inside“ je v jejich podání skutečně srdcervoucí a nemá chybu. Stará otřískaná pecka „Melt Away“, která rovněž zazněla, způsobuje, že člověk skutečně taje. Asi to bude tím, že Asheema opravdu ví, co zpívá… Díky, holky! JAH BLESS WOMANs POWER!

Tak tenhle úlet si na Reggae Area 2011 mohl dopřát každý Tonda, Venca nebo Pepík.
Tak tenhle úlet si na Reggae Area 2011 mohl dopřát každý Tonda, Venca nebo Pepík.
Noiz of Zion, Reggae Area 2011.
Orly w blotie Europy, Reggae Area 2011.
Orly w blotie Europy, Reggae Area 2011.
HEMPDOG, včetně psa, Reggae Area 2011.
A zase ten pes - není blbec, ale Rasty; Reggae Area 2011.

Podobně ví, o čem zpívá, také Colectiv z Českých Budějic, což může být do značné míry dáno i tím, že zpívá česky. Tedy ne pořád, ale převážně. Jenže ono to vypadá, že asi umí i anglicky, protože má fakt duchapřítomný projev – v jeho hlase se odrážejí významy jeho slov, a to se nevždy stává. Colecitv dorazil do Ústí někdy během sobotní noci, někdy během vystoupení Homebwoyrasta, jejichž hudba tedy také žije. Společné vystoupení se vysloveně nabízelo, chlapci jsou naladěni na dost podobnou notu a všichni chtějí mír, a tak není divu, že s nimi Colectiv vystřihl právě pecku „My chceme mír, to je ta věta, co musí zaznít do celýho světa“. Bylo vidět, že si to Homebwoyové fakt užívají a že si to užívá i Colectiv, kterého publikum ještě asi v ½ třetí ráno nechtělo pustit do postýlky. Vystoupil jen tak s DJem Kazpou (jihlavští Notoric Natty), měl tašku přes rameno a v kapse přehnuté noviny. Působil zevlácky a sympaticky, nemával na nikoho hůlkou ani se netvářil jako spasitel. Byl to týpek jako vy nebo já (tedy spíš asi jako vy, než jako já), co chodí po světě a dívá se kolem sebe a něco se mu u toho honí hlavou. Proslýchá se, že Colectiv dává dohromady kapelu, tak to by bylo vážně fain. Ani v RA ale nezůstal na pódiu sám, nahrnulo se k němu z backstage několik odvázaných muzikantů, například Jah Coco, kteří se nechali strhnout jeho srdečným projevem. BLESS!

Riddimshot & Anna Marie, Reggae Area 2011.
Riddimshot& Anna Marie, Reggae Area 2011.
Riddimshot & Afa Rastafa, Reggae Area 2011.
Riddimshot & Afa Rastafa, Reggae Area 2011.
Riddimshot & Ajar, Reggae Area 2011.
Riddimshot  & Afa Rastafa, Reggae Area 2011.
Riddimshot & all stars, Reggae Area 2011.
Oldschool POHODA v kempu, Reggae Area 2011.
Sultan Soliman, Reggae Area 2011.
Sultan Soliman, Reggae Area 2011.
Sultan Soliman, Reggae Area 2011.
Sultan Soliman, Reggae Area 2011.
Sultan Soliman & zpívající DJ Kaya, Reggae Area 2011.

A to bychom nebyli v Ústí, aby tam nebyli Uraggáni, resp. Uraggan Andrew & Reggae Orthodox, se kterými se s vámi protentokrát rozloučím. Uraggáni předvedli opravdu mighty show, jelikož měli dva klávesisty. Po roční odmlce to s nimi tentokrát dala jejich rodná klávesistka Helenka, kterou na čas odvanuly do ústraní mateřské povinnosti – a starat se o malého Uraggána tedy musí být fakt soda ;) Helenka to dala s přehledem a v kombinaci s druhým klávesistou byli vážně silní. Vystoupení ústecké domácí kapely bylo hodně díky nim strhující.

Takže smekám před ústeckou partou, v jejímž čele stojí David MAHA4ALL, který má mimo jiné v Ústí stylovou hospu, tak ho třeba můžete podpořit, až pojedete na výlet na hrad Střekov, tím že si tam zajdete na oběd. Stojí to za to: „S UHO se rozlučte. V maha se vaří ze surovin a žádné krokety ani hranolky u nás nedostanete. V  kuchyni převládá BIO zelenina. Žízeň můžete uhasit  desítkou or dvanáctkou Březňák. A jasně že pro limonádky je tu ALOFOK, protože když tě dostane není co řešit.
Po obědě si můžeš dát trošku sportu u fotbálku nebo vést intoušskou debatu před obrazy vystavovaných umělců. S notebookem se u nás svižně připojíš k WI-FI free,“ říká MAHA4ALL na webu restaurace.

Homebwoyrasta, Reggae Area 2011.
Homebwoyrasta, Reggae Area 2011.
Homebwoyrasta, Reggae Area 2011.
Homebwoyrasta & Colectiv, Reggae Area 2011.
Homebwoyrasta & Colectiv, Reggae Area 2011.
Homebwoyrasta & Colectiv, Reggae Area 2011.
Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Festivalová nálada & DJ Kaya, Reggae Area 2011.
Festivalová nálada, Asheema & Anna Marie, Reggae Area 2011.
Festivalová nálada, Reggae Area 2011.
Le Caravan Guitars (neděle dopoledne), Reggae Area 2011.
Le Caravan Guitars (neděle dopoledne), Reggae Area 2011.
Le Caravan Guitars (neděle dopoledne), Reggae Area 2011.
Le Caravan Guitars (neděle dopoledne), Reggae Area 2011.
Pan Fialka zdraví Ústí, Reggae Area 2011.
Honza Doležal - mistr zvuku - to balí, Reggae Area 2011.

POZOR: Součástí reportáže je i zvuková nahrávka rozhovoru s pražskou kapelou Dub Atrillery. Rozhovor natočila pro Radio Rastafari DJka koudelka přímo na RA 2011.

1. část rozhovoru s kapelou Dub Artillery

2. část rozhovoru s kapelou Dub Artillery

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]