Louis Wain – psychedelie mimoděk?

[· 29.1.2012 · autor: wikipedia/koudelka · ilustrace: Louis Wain ·]

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

Louis Wain se narodil 5. srpna 1860 v Clerkenwellu v Londýně. Jeho otec byl obchodník s textilem a výšivkář; jeho matka Francouzka. Byl první ze šesti dětí a jediný chlapec. Ani jedna z jeho sester se nikdy v životě neprovdala. Když bylo nejmladší z nich třicet let, byla prohlášena za duševně chorou a umístěna do ústavu. Ostatní Louisovy sestry žily až do smrti s matkou, Louis po většinu života rovněž.

Wain se narodil z rozštěpem patra a lékař rodičům doporučil, ať ho neposílají do školy dřív než v deseti letech. Když se tak stalo, mladý Louis na školu kašlal a většinu času se jen tak poflakoval po Londýně. Následně studoval na West London School of Art a nakrátko se stal i učitelem. Ve dvaceti letech byl nucen živit matku a sestry, protože zemřel jeho otec.

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

Brzy tedy přestal učit a začal se živit jako výtvarník na volné noze a dosáhl překvapivého úspěchu. Specializoval se na kresby zvířat a vesnických výjevů. Pracoval pro několik časopisů, například pro Illustrated Sporting and Dramatic News, kde působil celé čtyři roky, a od roku 1886 pro Illustrated London News. V 80. letech 19. století v jeho tvorbě silně převládaly detailní kresby zachycující venkovské usedlosti a polnosti, včetně hospodářských zvířat, která kreslil na zakázku pro nejrůznější zemědělské výstavy. Právě tehdy se naučil dobře technicky kreslit zvířata, což byla schopnost, již později ještě využil. V jednom okamžiku doufal, že by se mohl živit kreslením psích portrétů.

Ve věku třiadvaceti let se Wain oženil. Vzal si za manželku guvernantku jedné ze svých sester, Emily Richardsonovou, která byla o deset let starší než-li on (což bylo na tehdejší dobu značně skandální). Novomanželé se přestěhovali do Hampsteadu na sever od Lodnýna. Emily bohužel záhy onemocněla rakovinou a tři roky po svatbě zemřela. A právě v tomto období Louis objevil téma, které ho mělo provázet už po zbytek života a které ho proslavilo. Když byla Emily nemocná, Louis ji obveseloval s pomocí jejich kocourka Petříka. Toho naučil různé triky, třeba mu nasazoval brýle a předstíral, že kocour čte. Postupně začal stále častěji kreslit velkou černobílou kočku. Později o Petříkovi napsal: „Právě jemu vděčím za svůj úspěch, za rozvinutí svého talentu a objevení vlastního stylu.“ Petříka můžete vidět na mnoha starších Wainových ilustracích.

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

V roce 1886 se první jeho polidštěné kočky objevily ve vánočním vydání Illustrated London News – obrázek se jmenoval „Vánoční večírek koťátek“ a bylo to učiněná epopej. Na jedenácti panelech slavilo Vánoce celkem 150 koček a koťátek, z nichž mnohé nápadně připomínaly Petříka. Některé posílaly blahopřání, některé tančily, jiné hrály společenské hry či plamenně řečnily. Přesto pořád stály na čtyřech, nebyly oblečené a ani neměly tak lidské výrazy obličejů. V tomto duchu Wain ilustroval řadu knížek pro děti; činil tak pod pseudonymem George Henri Thompson.

V následujících letech se Wainovy kočky začaly napřimovat, široce usmívat a vůbec se tvářit jako lidé, nosit oblečení podle poslední módy. Často na obrázcích hrály karty, podávaly čaj, rybařily, kouřily, šly na operu do divadla nebo na plovárnu. Ilustrace takto polidštěných zvířat byla v tehdejší viktoriánské Anglii velmi módní záležitost, známe též například z ilustrací Johna Tenniela.

Wain byl velmi plodný výtvarník a za rok nakreslil i několik stovek ilustrací. Ilustroval asi sto dětských knih a jeho kresby se objevovaly v novinách, časopisech, včetně Louis Wain Annual, který vycházel od roku 1901 do roku 1915. Často také navrhoval pohlednice, které mají v dnešní době vysokou sběratelskou hodnotu. Kromě toho se Wain zasazoval o ochranu práv zvířat a o „humánnější“ zacházení se zvířaty, zejména se stavěl proti kastraci, byl předsedou Společnosti na ochranu koček a proti kastraci.

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

Třebaže byl Louis Wain nesmírně populární, nevyhnul se finančním obtížím. Stále musel živit matku a sestry a bohužel měl velmi špatný smysl pro obchod. Velmi snadno se nechal zmanipulovat a vlákat do nějaké pro něho nevýhodné situace, například prodával své kresby za velmi nízké ceny nebo investoval peníze do zcela beznadějných vynálezů.

V roce 1907 se vypravil do New Yorku, kde vytvořil pár komiksových stripů pro Hearstovy noviny, Cats About Town a Grimalkin. Měl výborné ohlasy, jenže ho lidi měli spíš za podivína a nakonec se vrátil domů ještě chudší než před odjezdem.

Louis Wain - muž, který kreslil kočky

Duševní choroba
Wainova popularita začala upadat. Z New Yorku se vrátil zlomený, do toho mu matka zemřela na španělskou chřipku. Jeho duševní stav se začal zhoršovat a postupem let se z mírného podivína stal blouznivec neschopný rozeznat přeludy od skutečnosti. Změnila se mu osobnost, trpěl bludy, zřejmě u něho zvolna nastupovala schizofrenie. Začal být záludný a podezřívavý, zejména ve vztahu k sestrám. Tvrdil, že jim blikotavé obrázky v biografu vymyly mozek. Začal se po nocích toulat po ulicích, přestavovat nábytek v domě, dlouhé hodiny trávil zavřený ve svém pokoji a nesouvisle něco sepisoval.

Jeho sestry již nedokázaly dál snášet jeho nevyzpytatelné chování a v roce 1924 ho nechaly převézt do Springfield Mental Hospital v Tootingu. O rok později se veřejnost dozvěděla o jeho pobytu v tomto ústavu a některé významné osobnosti, jako H. G. Wells a dokonce ministerský předseda, volaly po jeho propuštění. Byl tedy alespoň přeložen do Bethlem Royal Hospital v Southwarku a v roce 1930 do Napsbury Hospital poblíž St. Albans v Heftfordshireu severně od Londýna. A právě v tomto období kreslil či maloval kočky doslova sálající barvami, lemované složitými ornamenty – obrazy připomínající snad nejvíce mayské výtvarné umění a vize na peyotlu.

Existuje spousta teorií o tom, proč Wain kreslil tak, jak kreslil. Jak to s ním bylo doopravdy, se už asi nedozvíme, ale můžeme si alespoň přečíst knížku Louis Wain: The Man Who Drew Cats, kterou napsal Rodney Dale, který tvrdí, že wain kreslil „psychedelii“ záměrně, že i v pozdějším období kreslil i konvenční obrázky jako na počátku.

H. G. Wells o něm řekl: „Stvořil vlastní kočku. Vymyslel kočičí životní styl, kočičí společnost, celý kočiččí svět. Anglické kočky, které nevypadají a nechovají se jako kočky z obrázků Lousie Waina, by se za sebe měly stydět.“

Zdroj: Wikipedia.

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]