LOSAR 2139 - Tibetský Nový rok Vodního draka

[· 16.2.2012 · autor: TZ - Komunita dzogčhenu · ilustrace: archiv Komunity dzogčhenu ·]

Losar 2139

Česká buddhistická komunita v čele s občanským sdružením Dzogčhen, které je hlavním organizátorem, se opět připravuje na oslavu tibetského nového roku – Losaru. Losar (tibetsky doslova Nový rok) se letos bude konat v sobotu 25. února 2012 již tradičně v prostorách pražské Novoměstské radnice. Výtěžek akce jde na podporu humanitárních a rozvojových projektů mezinárodní neziskové organizace ASIA Onlus pomáhající v Tibetu.

Pražský Losar má velmi bohatý kulturní program a díky tomu i velkou návštěvnost. Letos se organizátorům podařilo zajistit účast tibetského zpěváka Lotena Namlinga, který publikum po celém světě seznamuje s hudebním odkazem Tibetu. „Loten Namling je ozdobou programu, ale návštěvníci našeho multižánrového festivalu se mohou těšit na víc,“ říká koordinátorka Losaru Daniela Virágová. „Chystáme módní přehlídku tradičních tibetských oděvů, která má vždy velký úspěch, výstavu fotek, stánky s nabídkou nejen buddhistické literatury, ale i ozdobných předmětů a šperků, a také vysvětlení a ukázky zajímavých meditačních cvičení či tibetské jógy. Nově bude k vidění třeba Tanec vadžry, který spojuje meditaci s harmonickým tanečním pohybem, a slavnostní křest dosud první knihy o Jantrajóze vydané u nás.“

Program na radnici začíná ve 14.00 hodin a končí až o půlnoci. Najdete jej na www.losar.cz

Na Losar do Prahy přijede tentokrát i Andrea Dell´Angelo, ředitel ASIA Onlus, uznávané neziskové organizace, která v Tibetu už mnoho let vyvíjí činnost na podporu vzdělanosti a udržitelného života tibetských komunit. Andrea Dell´Angelo je dobrý znalec situace v Tibetu a bude o ní na Losaru mít besedu. Výtěžek celého festivalu půjde jako obvykle na projekt adopce tibetských dětí na dálku prostřednictvím ASIA Onlus.

Losaru se účastní i nepočetná místní tibetská komunita. „I když nás tu není mnoho, cítím velké sympatie veřejnosti a koná se až překvapivě mnoho akcí zaměřených na tibetskou kulturu. A dokonce tu žijí i čeští žáci mých mistrů, lidé, kteří se věnují buddhismu tradice bön,“ říká Nyima Choekhortshang, tibetský mnich původem z Nepálu, který je doktorandem na FF UK. Nyima Choekhortshang účastníkům oslav Losaru vyloží, jaký bude nadcházející rok Vodního draka podle tibetské astrologie a také proč Tibeťané jeho příchod slaví až o měsíc později než Číňané.
Občanské sdružení Dzogčhen přizvalo k oslavám i další buddhistické skupiny a i tímto „ekumenickým“ rozměrem je Losar v Praze výjimečný. Pro zájemce o buddhismus tak Losar nabízí jedinečnou příležitost, jak se seznámit s jeho různými podobami a školami. Budou se zde totiž prezentovat všechny hlavní skupiny tibetského buddhismu.

Losar 2138

Více informací na www.dzogchen.cz.

Losar 2139

Další zajímavé odkazy:

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]