Kterej beat je ten pravej?

[· 15.8.2008 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka ·]

Fotbálky na RealBeatu2008

Fotbálky na RealBeatu 2008.

Beat, či nebeat? Hiphop, nebo reggae? Kdo rozhoduje o tom, jaká se mi líbí muzika? Pořadatelé festivalů, nebo producenti? Agenti s teplou vodou, nebo ti se studenou? Moji kámoši, nebo můj kluk?
Praděda Vincenta ze Švihadla byl otrok. I můj děda byl otrok, ve Vídni, kam ho nuceně nasadili Němci. Můj děda poslouchal dechovku. Co poslouchal Vincentův praděda, netuším. Spousta českých dědů (i pradědů) poslouchala dechovku, a proto si u nás možná taková spousta lidí ulítla do ska, jak dokazuje vysoká návštěvnost festivalu Mighty Sounds (12 tis.). Návštěvnost festivalu RealBeat byla v roce 2008 oproti tomu nepoměrně nižší (1,8 tis.), což je smutné. Nemůžu říct, že Mighty Sounds je špatný festival, protože jsem tam nikdy nebyla, ale pravda je, že mě tam ani nikdy nic nelákalo.

pohled na hlavní stage

Pohled na hlavní stage festivalu RealBeat 2008.

To RealBeat nekompromisně nadiktoval účast už při prvním ročníku (2007), kde vystoupil jako hlavní hvězda Anthony B z Jamajky. Letos nebylo obsazení o nic horší, třebaže Michael Rose nepatří k mým osobním oblíbencům. Do začátku RealBeatu se v předprodeji stačilo prodat pouhých 350 vstupenek, takže je skoro div, že to Beat Promotion nezabalili. Ani meteorologové netrousili optimistické předpovědi, a tak se nad festivalem zvolna začala stahovat mračna. Hlášky typu „střídavě oblačno až zataženo“ či „dešťové přeháňky“ jako by byly vodou do mlýna blazeovaného huliče Rasti (obč. jm. Rostislav), který si zakládá na svých dredech, protože ho stály pět táců a protože už s ním „vobjely hafo fesťáků“. Rasťa toho už hodně vyhulil a taky měl hodně holek a vůbec všeho. Proto taky všemu rozumí, nejvíc ze všeho muzice, proto taky jezdí na fesťáky. Kámoši Rasťu dost uznávaj, protože nikdo z jejich kámošů do toho tolik nevidí. „Tyjo, organizátoři měli čeknout dlouhodobou předpověď,“ říkal Rasťa kámošům, „a krom toho má RealBeat i dost blbej lajnap,“ což odůvodňoval tím, že přece nejde míchat dohromady reggae a hiphop, nedejbůh soul, když přece každej správnej hulič poslouchá striktly reggae, a nic jinýho ho nezajímá, tak co s tim kuva pruděj? Rasťa si RealBeat moc neužil, protože jeho holka zůstala doma kvůli blbýmu lajnapu. Hiphop totiž přímo nesnáší. To si radši doma pustí kédéčko starýho dobrýho Bobiše.
Rasťa moc nemá rád kámoše jednoho svýho kámoše, kterej nemá dredy ani cool přezdívku. Jmenuje se nějak úplně obyčejně, asi Jirka. Určitě nebyl na tolika fesťácích jako Rasťa a nevadí mu, že na RealBeatu vystoupí v sobotu večer Indy & Witch, který ještě neslyšel naživo. Docela se mu i líbí Barakaba, protože má prej zajímavej africkej nádech, a tím, že spojuje reggae s tradiční hudbou z Pobřeží slonoviny, nepřímo upozorňuje na širší sociální témata. Tak z toho Rasťa fakt nechápal. Jirka se mu to tedy pokusil znovu vysvětlit, ale nepochodil. Rasťa se místo toho otočil a začal se přehrabovat v kufru auta, odkud po chvíli vylovil lahev tequily. Nabídl Jirkovi, ať se s ním napije, ale nepochodil. Začal ho mít rád ještě míň, jenže Jirkovi to nejspíš vůbec nevadilo. Sebral se a s rukama v kapsách odkráčel k hlavnímu pódiu, kde právě začínalo hrát Švihadlo. Jirkovi se Švihadlo líbí moc, líbí se mu, že za ním necítí žádnou pózu. Hudba Švihadla k němu promlouvá jasně, a není to jen proto, že Petr Šturma zpívá česky. Švihadlo dělá písničky, na které je dneska stále nějak méně času. O nesporných kvalitách kapely, jejíž jádro pochází z Mladé Boleslavi, se můžete přesvědčit na vlastní uši, neboť Švihadlo nabízí na svých NOVÝCH stránkách zdarma ke stažení celé své jedno starší album, Sám si to nevychutnám. Respect! No, a když už jsme u toho rozdávání, vězte, že Švihadlo vystoupí 29. 8. 2008 v pátek v deset večer v zahradě dobříšského zámku. Vstup možná volný. Z toho by se mohl vyklubat i docela příjemný výlet vlakem…

pískovna Oplatil

Pískovna Oplatil v sobotu, kdy to nebylo úplně na koupání. Neděle však vykouzlila sluníčko a povedený koutek nudistů ;)

V pískovně Oplatil, která je hned přes silnici, se večer koupe holka s rasta čepicí, pod kterou ale nemá dredy. Je tam s ní kluk a výborně si rozuměj. Aspoň on má ten dojem. Pak spolu jdou na Mykalla Rose, protože na něj přece do Starých Ždánic přijeli. Oba, i když každý odjinud. Mykall Rose je úplně rozkládá, jak tam tak stojej vedle sebe, oba v rasta čepicích, i když ona pod ní nemá dredy. Mykallovo dilingdingoding jim zní v hlavě ještě dneska, stejně jako pecka „Shootout“, která RealBeat prostě nemohla minout. Mykall měl fakt sílu, bohužel ne dost velkou na to, aby rozhýbal vlažné české publikum. Jenže to aby roztahoval párem volů! Kde se v nás bere ta nedůvěra? Proč nemůžeme aspoň na chvíli na všechno zapomenout a oddat se hudbě způsobem, o který si sama říká? Fakt nechápu, co je na tom tak složitého, ale je pravda, že složité to je.

info stánek + výkup kelímků

Infostánek, kde za korunu vykupovali prázdné kelímky od piva; RealBeat 2008.

Kamínky z písečné pláže má po kapsách i malý Kubík, který nesmírně ocenil, že se na RealBeatu vykupovaly za korunu prázdné kelímky od piva. Kubík je kluk, co má muziku v krvi, chodí zatím ještě do školky a za peníze, které vydělal sběrem kelímků, si na festivalu kupoval palačinky. Líbila se mu Nebiba, která vystoupila v sobotu v příjemných odpoledních hodinách. Tou dobou vanul vlahý větřík, sem tam vykouklo sluníčko, a třebaže počasí nevybízelo na koupání, nebylo aspoň horko, co člověka připraví o energii, kterou by mohl věnovat tanci.

Pod pódiem paří tajemný hipík snad na každou kapelu, která vystupuje. Je znát, že dovede ocenit, když někdo jiný vezme do ruky nástroj a zahraje na něj. Umí si hudbu vychutnat, nějak vnitřně ji chápe a cítí, bez problému k němu proniká její mesič.
Vedle něj tancuje holka Žofka ve žlutých trenýrkách, která má ráda dancehall a nemůže se dočkat, až to rozjedou Solid Vybez. Solid Vybez jsou teď ukrutně dobří, je vidět, že na sobě pracují. Žofku trochu zarazí, když Mr. Cocoman začne vysvětlovat, že zazní-li v dancehallovém textu slovo „čičiman“, nabízí se, že je daný text namířený proti homosexuálům. Proč to Cocoman vysvětluje? To je divný, ne? Ne, není to divný, Žofko, je to docela na místě, protože tyhle názory bohužel ventiluje řada jamajských hvězd, takže je podle mě dobře, když se od nich Cocoman tímhle způsobem distancuje. Přece jen, dělá dancehall a zpívá často anglicky, takže mu v Čechách nemusí každý pokaždé rozumět. Tím by riskoval, že si publikum bude myslet, že zpívá totéž co Jamajčani. České Cocomanovy texty jsou ovšem zdařilé, člověk si je může zpívat, což samosebou zesiluje prožitek z hudby při koncertě. Solid Vybez jsou jednoznačně solidní kapela, která zjevně může doprovázet i jiné vokalisty než Mr. Cocomana, na kterého už je zvyklá. To se ukázalo, když si na pódium pozvali hosty, Missy M a Miša z Waddup soundsystemu. Kapela nezaváhala a hosté koncert osvěžili, navíc Cocomanovi umožnili jakýsi druhý, dramatičtější nástup na scénu, což byl z hlediska dramaturgie koncertu slušný kousek.
Žofka po „Jedné lásce“ Cocomanovi odpustila jeho uvědomělé vysvětlování, možná že i zapomněla, co vlastně říkal, ale daleko spíš se jí jeho slova vryla do podvědomí (pozor, nezaměňovat s povědomím!), které hudba, když je dobrá, podle všeho otevírá, a proto je koneckonců tak důležité, co zaznívá v písňových textech!

Babylon Rocker na DJstage

Babylon Rocka dohlíží na DJstage, RealBeat 2008.

Žofka byla ze Solid Vybez fakt hotová, dostala ji i Missy M (spolupracující též s DJem Babylon Rockerem). Mišo (nebo snad Misho) byl podle ní málo slyšet, možná i kvůli tomu, že ho Missy M trochu přeřvávala. No jo no, tak má holt silnější hlas, no… zastala se jí Žofka a šla si do stanu odložit žluté trenýrky a oblíknout si kapsáče a mikinu, protože se s příchodem noci ochladilo. Jelikož ale měli co nevidět nastoupit na scénu United Flavour, byla naděje, že se zase zahřejeme. Zvuková zkouška se Žofce zdála nekonečná a čaje by musela vypít tak pět kelímků, aby to v dané chvíli mělo nějaký efekt. Zajímavé, čaj nezabral, ale hudba ano. United v čele s Carmen a Kingem Kalabashem otevřeli u Pardubic bránu do vesmíru. Proč se to povedlo až jim, a ne Mykallovi Roseovi je trochu záhada, protože Mykall na to jednoznačně měl a jeho hudba mě oslovila úplně stejně silně. Bohužel ale energie při živém vystoupení nevychází jen z hudebníků, ale do značné míry i z publika, které se na skutečnou reakci zmohlo až v případě United Flavour. Nejspíš to bylo dáno tím, že lidé reagují hlavně na to, co znají – stejné principy se využívají i v reklamě a v komerční populární hudbě, takže na tom asi něco bude. Ono takové brány do vesmíru je totiž pořádný kus, a otevřít ji dá fakt práci. V zákulisí ale čekalo parádní beranidlo. Ward 21, tři dancehalloví emsíci z Jamajky fíčurink Tifa, což byla menší šmajdavá slečna v ultra krátké džínové minisukni, červeném tričku se zlatým nápisem „I srdíčko JA“ a černých elasťácích se zlatými ornamenty, no zkrátka typicky dancehallově výstřední. Perfektně se spolu doplňovali, United Flavour obstarali bezvadný doprovod, který už by mohl konkurovat doprovodným kapelám Anthonyho B, Sizzly a dalších. Ward 21 dorazili do Prahy začátkem týdne, a tak neměla kapela moc času na to s nimi jejich pecky nazkoušet. To dokazuje, že United mají ještě rezervy a že zvládají základní reggae-dancehallové riddimy (úplně mě v jejich podání sejmul clappas riddim).
Snad se na Jamajce rozkřikne, že tu takovou kapelu máme, začne sem jezdit víc tamních interpretů a rozjede se prima transatlantická spolupráce. Bylo by to fajn, protože hudebně-zábavných pořadů, které by byly skutečně zábavné, tady v Čechách moc nedáváme. Ward 21 jednoznačně inspirovali. Jejich vystoupení bylo totiž přímo megazábavné, zjevně i pro ně. Jeden z nich například spadl smíchy na zem. Rozesmál ho jeho kolega – to všechno v rámci emsíkování, tedy samotné produkce. Bylo to úžasně uvolněné a brána do vesmíru byla dokořán. Pardubice přestaly existovat, v Lázních Bohdaneč sice dál šuměly léčivé prameny, ale my jsme pluli na jiných proudech, všichni někam neznámo kam, ale všichni s důvěrou a vnitřní harmonií, kterou nám daly rytmus a vibrace hudby z Jamajky. Já myslím, že opodál najdou vesničani za pár dní tajemné kruhy v obilí. Myslím, že jsme museli někoho přivolat. Měla jsem pocit, že jsem zahlédla jejich lodě, kupodivu s pirátskými vlajkami. Vy ne… ?

Tifa (sticker)

Sticker, který jste mohli ukořistit při vystoupení Jamajčanky Tify. RealBeat 2008.

_____________­______________

Odkazy na zdařilé fotoreporty:

jenom čára
 1. Moc pěknej článek. Žiju v domnění, že hudba dokáže lidi spojovat, ale poslední dobou koukám, že někteři lidi touží po izolaci.


  JoJo KooK    srp 15, 20:51    #
 2. Myslim ze Marusku aka Missy M muze trosku mrzet, ze z ni delas Emilku aka Missy E :]
  pa


  rejnok    srp 16, 17:27    #
 3. ha, diky za upozorneni, rejnoku… !


  koudelka    srp 18, 20:37    #
 4. pěknej textík Koudelko, jencojepravda


  wak    zář 12, 11:41    #

[· Komentář [4] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]