Křtila se Uceeho deska a nekouřilo se

[· 9.4.2012 · autor: koudelka · ilustrace: regenerator ·]

Ucee & United Flavour

Ucee umí komunikovat s publikem – očima, gesty, tancem, zkrátka celým tělem.

Vážně mě potěšilo, kolik dorazilo do Lucerny na United Flavour lidí! Možná to bylo tím, že v tomhle klubu vystoupili již před rokem a lidi se těšili a chtěli je zase vidět na tamní kruhové scéně, těžko říct. Možná je přilákal Ucee, který křtil album International Call a který k lidem fakt promlouvá. Sice vůbec nezpívá česky, je z Německa a původem napůl Egypťan, ale vážně umí komunikovat s publikem – očima, gesty, tancem, zkrátka celým tělem. Je to chlapík víc než výmluvný a navíc opravdu umí zpívat!

Jak jsem předeslala v úvodu, kapela si ten večer vyžádala, aby lidi během koncertu nekouřili, což je poněkud nezvyklý (nikoli však neoprávněný) požadavek. Pro muzikanty, zejména pak pro zpěváky, je zakouřené prostředí kritické – druhý den ráno po koncertě vstanete a máte nejhorší kocovinu z pasivního kouření, jakou si vůbec dovedete představit! Většina kapel to zpravidla tiše přetrpí a druhý den se celý den vzpamatovává, jenže v tomhle případě nešlo jen o kapelu. Sista Carmen čeká miminko, které na takovou kocovinu a potenciální návyk na nikotin rozhodně není zvědavé. Proto děkuji všem, že prosbu United Flavour respektovali!

IMG 5977

Dechař Radimo (též Prago Union) exceloval na příčnou flétnu.

A teď zpátky k muzice, k samotnému koncertu, který byl opravdu vydařený. Já vím, že to píšu vždycky, ale to je tím, že když už se rozhodnu napsat report, pak o koncertě, který se povedl. Když se nějaký koncert nepovede, je lepší o něm nepsat a nikoho zbytečně nezraňovat.
S Uceem zpívaly jako backvokalistky G'apeels a šlo jim to dobře. Přizvaný rapper Demograffics měl sice ohavné tepláky (hiphopeři a rappeři mají nejspíš za povinnost je nosit!), ale diktoval obstojně, byť v porovnání s Uceem nebo Carmen nebyl jeho přednes tak krystalicky čistý a úderný. Nicméně show obohatil a vinu na jeho poněkud „slabším“ projevu mohlo nést i nazvučení. Houslový virtuoz Alexander Shonert, který hraje Uceemu na desce, také předváděl solidní úlety, ovšem osobně mě za srdce o trochu víc chytil „dechař“ Radimo (též Prago Union), zejména jeho příčná flétna, která má od podstaty hladivý zvuk a na rozdíl od houslí či saxofonu (na který Radimo také hrál) není tak pronikavě naléhavá. Buď jak buď, hostující hráči byli pro koncert jednoznačně přínosem. Byl to věru výživný nášup!

Ucee si lidi opravdu získal, několikrát se nad hlavami publika rozsvítily zapalovače a LMB se proměnil v nebe poseté hvězdami zrcadlící se na hladině nočního jezera. KRÁSA! Asi nejvíc ze všech Uceeho písniček se mi líbil remix „No Ifs No Maybes“, který začíná kytarista Bill vybrnkáváním na kytaru – fakt paráda! Správně vygradovaná a vystavěná písnička; mám ráda, když se drsní hoši nebojí ukázat svou citlivou tvář!
Když dozpíval Ucee, bylo jasné, že na scénu nastoupí Sista Carmen, a lidi ji fakt chtěli. Když přišla, dav doslova šílel. Carmen je malá vzrůstem a velká svou osobností. Už dávno si získala můj RESPEKT (ještě na jednom z prvních Reggae Meetingů, kde zpívala s Hermakuti), ale teď s tím bříškem byla úplně kouzelná!! Ryzí women's power nebo-li ženská síla. Carmen je nelepší!!! Lidi ji mají rádi, berou ji tady v Čechách opravdu jako svou sestru a na koncertech je to znát. Carmen mluví dobře česky, jak můžete slyšet v rozhovoru, který s ní udělal nedávno Admirál „Lomesh“ Kolíbal. Zajímavé také je, že má spoustu fanynek, což by člověk čekal tak nějak spíš u Uceeho, jenže Carmen je prostě naše sestra & my všechny ji rády vidíme tam, kde je… reprezentuje něžné pohlaví NEJLÍP!

IMG 6006

Sista Carmen zosobňující ryzí women's power!

Kromě frontmanů, okolo kterých se vystoupení kapel vždycky točí, musím tady zmínit ještě „nenápadné“ hráče v pozadí, kteří jsou jako nohy, na kterých to všechno stojí, a že United Flavour nejsou žádná kulhavá mrcha ;) Čtvrteční koncert tak trochu patřil klávesistům – Honzovi „Humprejzovi“ Šimáčkovi & Kubovi Rakovčíkovi. Zejména Humprejz se vytáhnul, protože je v United Flavour nový, byl to jeho první koncert s nimi – tedy ne že by neměl zkušenosti s hraním reggae (hraje např. ve Švihadlu, Bug'n'Dub a také hrál s kapelou Riddimshot). Oba to nicméně zvládali na jedničku, zvlášť s přihlédnutím k náročnosti repertoáru a přísnosti Djeie Goga, který hraje v UF na basu, je kapelník a produkoval taky Uceeho desku.
Úloha klávesistů je vcelku nevděčná, pakliže toužíte po slávě a po tom být středem pozornosti, jelikož klávesy mají zvukově tmelící charakter a nevystupují z celku zdaleka tolik jako třeba kytary, takže je nutné se na ně zvlášť zaměřit, a i tak budete mít potíže odchytit, co přesně hrají, pakliže to nebude zrovna sólo… takže big UP všem klávesákům!

Z koncertu jsem odcházela nadšená a bez hlasu. Zpívali jsme s lidmi okolo v publiku všechny písničky, co jsme znali, a z plna hrdla podporovali kapelu. Tančilo se a byla to jedna velká tsunami. DÍKY!

Fotoreport:

Videoreport:

Ucee & Flavour Band – Cool Me Down – live

Ucee & Flavour Band – No One & Sugar – live

United Flavour – Hits – live

UCEE & United Flavour – Southspice – live

Flyer


ucee křest desky malý

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]