Koncert Boanerges & novoroční REGGAENERACE v Crossu

[· 21.12.2014 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka ·]

Každá správná pozvánka na koncert by měla obsahovat nějaké lákadlo – sladké cukrátko, kterého vám dá kamarád líznout a vy chcete ještě. Nemám k dispozici žádné fotografie ani žádná videa, a tak jsem se rozhodla napsat stručnou recenzi koncertu Boanerges, který se konal teď ve čtvrtek 18. 12. 2014 na půdě Evangelické teologické fakulty v Praze.
Byl to vánoční večírek studentů zmiňované fakulty, a jak je u Boanerges dobrým zvykem, pokud vás nepozval někdo, koho znáte, na žádnou systematickou propagaci jste nikde nenarazili. Boanerges to nemají zapotřebí. Promlouvají svou hudbou, a to jim stačí.

leták cross 14.1.2015 reggaenerace meets dub ext band dasha fyah

Koncert se měl konat od 21 hodin v „kryptě“, což je místnost nacházející se na –3. podlaží – prostor, z něhož se při evakuaci patrně nelze evakuovat, takže člověku nezbývá než se modlit. A k tomu ostatně vyzývá i kříž, který tam visí na stěně a který na té stěně visel i během live-actu DUBových Boanerges. Původní devátá se nekonala, protože se konala vědomostní večírková soutěž studentů teologie, kterou jsme – upřímně – odzívali. Pak ale v deset to Boanerges fakt rozjeli.

Jsou jen tři, ale to nevadí. Každý z nich vydá nejméně za dva, a to doslova, protože každý obsluhuje hned několik nástrojů. Honza Koukal sampluje, tvoří elektronický základ rytmiky pod dohledem dvou krásných vyřezávaných andělů, kteří rámují jeho pult, a do toho ještě tu a tam zpívá. Texty jsou jednou vtipné, jindy hluboké s duchovním obsahem. Pak je tu Jáchym Gondáš, baptistický kazatel, který v tomto případě nemluví a pouze výborně hraje na binghi bubínek repeater, na další perkusivní nástroje a mj. i na theremin – asi po vzoru Jimmyho Page ;). Melodické linky pak naživo a mistrně obstarává někdejší kapelník Urban Bushman, klávesista Tomáš Výchopeň.

Koncert byl strhující, možná proto, že tam bylo tak málo lidí a byl to underground –3.stupně :) Dub v podání Boanerges je pestrý, živý a s obsahem. Mluví k člověku slovy i hudbou. Zapařili jsme v „kryptě“ s teology a odcházeli příjemně osvěženi hypnotickým dubovým groovem i nápaditými melodickými motivy v podání zejména Tomáše Výchopeně. Když říkám, že jejich DUB je živý, pak myslím opravdu živý, protože ho na místě hrají živí muzikanti, kteří navíc přebíhají a všelijak si mění nástroje, což je vtipné a udržuje to člověka v bdělosti. Je těžké popisovat hudbu, a o DUBu to platí dvojnásob, proto uděláte nejlíp, když si zajdete 14. ledna 2015 na koncert Boanerges do CROSS klubu v Praze. Akci podpoří DUBová DJka Dasha Fyah, která přivezla do Čech The Vibronics, a spolu s ní budou Boanerges supportovat EXT Band a Orly w Blotie Europy. Doražte.

Boanerges si lze poslechnout na jejich profilu na Soundcloudu

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]