Kom-pot nebo komplot? aneb komunitní zahrada a kouzelné fazole...

[· 9.3.2014 · autor: koudelka · ilustrace: koudelka ·]

V životě jsem nezasadila tolik fazolí...

Komunitní zahrada Kom-pot vznikla na pozemku patřícím zakládající člence projektu. Její dobrá vůle a neochota smířit se s tím, že rodinné pole získané v restituci zůstane ležet ladem, v horším případě se promění na satelitní zástavbu, může za to, že dnes nedaleko Středokluk roste zelenina, poletují včely a děti si mají kde smysluplně hrát.

Cestou od zastávky autobusu ve Středoklucích je pomníček.

Právní subjektivitu umožňující získání dotací a další věci zajišťuje Kom-potu stejnojmenné občanské sdružení. A skutečně, aktuálním hitem je dotace získaná na truhlářský workshop, při němž budou umělečtí řezbáři a sochaři z ateliéru Bubec vyrábět na zahradě Kom-potu velký dřevěný stůl pro společné posezení. Workshop bude přístupný široké veřejnosti, takže se ho můžete zúčastnit i vy a naučit se pracovat se dřevem.
Já se tuto sobotu zúčastnila jedné z prvních letošních akcí na zahradě, budování boudy na nářadí. Na samém počátku jsem o čtveřici nadšených zahradníků, kteří se tohoto úkolu chopili, měla až strach – dostat těžké střešní panely nahoru na krov bez lešení a kladkostroje se jevilo jako nemožné. Poslední ze čtyř panelů měli však chlapci nahoře, než jsem stačila dosvačit a navléci si rukavice.

Jde se podél silnice, ale naštěstí tam vede cyklostezka.

Po cyklostezce ze Středokluk k zahradě Kom-pot…

Zatímco se muži věnovali těžké „chlapské“ práci, my ženy s dětmi jsme vyrazily sázet fazole. Z uschlých lusků visících dosud na plotě jsme vylupovaly fialová semena a obratem je sázely do země. V životě jsem nezasadila tolik fazolí! Velmi rychle nám to ale uteklo, příjemně jsme si při práci povídaly a zapomněly na chvíli na shon a starosti všedních dnů. Bylo to očistné a povznášející.

Těžké střešní panely se podařilo dostat na krov bez lešení!
Zatímco se muži věnovali těžké „chlapské“ práci, ženy s dětmi sázely fazole.

Od členů sdružení jsem dozvěděla spoustu zajímavých věcí, třeba to, že během loňské sezony (cca od května do října 2013) sklízeli průměrně 10 kg zeleniny týdně na jednoho člena. Tomáš, kterému ještě jednou děkuji za svezení zpátky do Prahy, říkal, že bylo té zeleniny v jednu chvíli tolik, že prý nevěděli, co s ní :) Z toho plyne, že komunitní zahrada není jen úlet hipíků a zapálených alternativců, ale že jde o praktickou věc, která přináší své ovoce – totiž zeleninu.
Protože v sezoně je potřeba takřka každodenní péče o zahradu, loni Kom-pot zaměstnával profesionálního zahradníka, který se ovšem neosvědčil, a proto jej nyní nahradily dvě dobrovolnice z řad členů. O víkendech přijíždějí ostatní a společně dělají objemově náročné práce, které by jednomu, popřípadě dvěma, lidem zabraly nekonečně mnoho hodin.

V jednom rohu bzučí včelí úly.

V jednom rohu stojí úly a v protějším strážce zahrady, velká třešeň zasazená loni společně členy Kom-potu. Návštěva zahrady byla inspirativní a ukázala mi, že je možné změnit svět. Pokud byste se chtěli dozvědět, jak na to, abyste i vy sami mohli rozjet podobný projekt u vás, neváhejte a přijeďte zahradu Kom-pot navštívit. Rozpis akcí a setkání najdete na jejich webu. Pokud si netroufáte na rozjezd vlastního projektu, můžete se připojit ke Kom-potu… a nebo k podobnému, rovněž velmi vydařenému projektu, který je postavený na stejném know-how, funguje na Praze 8 a jmenuje se Komunitní zahrada Kuchyňka.
Všem přeji bohatou úrodu a skvělou antistresovou terapii, neboť to vše poskytuje komunitní zahradničení.
„Zahrádkaři Kersku, spojte se!“

Prořezávaly se vrby...
...a po zimě vyrašila petržel kudrnka.

Prořezávaly se vrby a po zimě vyrašila petržel kudrnka…

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]