Kapely 2010

[· 12.8.2010 ·]

Uraggan Andrew & Reggae Orthodox

Uraggan Andrew & Reggae Orthodox (Ústí nad Labem). Uraggan Andrew & Reggae Orthodox (Ústí nad Labem). Uraggan Andrew & Reggae Orthodox (Ústí nad Labem).

Tahle ústecká parta úspěšně dobývá srdce českých rastů i pankáčů a rozdává radost plnými hrstmi. Své uvědomělé texty se nebojí sem tam odlehčit humornou slovní hříčkou či školáckým rýmem, jejich hudba je správně „tough“ [taf], možná i díky klávesám, na které hraje první dívka na našem seznamu, Helenka Sýkorová.
Bohužel, vlastně spíš bohudík, jsme se právě dozvěděli, že Hellča na festivalu nevystoupí, protože v září čeká miminko – malého Uragána! Držíme palce a přejeme hodně zdraví a štěstí.

Na svých stránkách o sobě Uraggáni píšou:
Začalo to Ondrou SkaLakem (gt.), bez něj by nebylo nic.
Je jasné, že on je hlava i pata kapely. Na Smržovce počátkem roku 2003, kam si vyjel s Do Shaschka!, stáčí díky Michalovi (Do Schaschka!) pracovní solo folk-reggae nahrávku svých věcí, které připravuje doma. Ta se dostává k Honzovi Kubíčkovi, který přesvědčí Bažiho (perc., zpěv, Do Shaschka! Orly w blotie Europy, El Frontal atd.), aby přesvědčil Ondru, aby s ním vystoupil. Ondra má z vrozené skromnosti vítr vystoupit sám, takže už spolu s Bažim oslovují Vojtu (keys) aka Mr. Silencia (fagot) v jedné osobě. Přípravy v MAHA Baru (dvě) vrcholí úvodním koncertem na Podletné 11/9/2003. Do hry vstupuje Pítrs (perc.), který spolu s Hafem z Mewy (drum) a Jardou Gabrielem (basa, Krucipüsk) mastí s klukama na Střižáku v ÚLu koncert druhý.

Náš záměr s ženskou reggae ligou tedy jaksi nevyšel, ale nic není ztraceno, protože je tady další kapela z našeho pestrého programu…


Nebiba

Nebiba (Praha). Nebiba (Praha). Nebiba (Praha).

To je uskupení ryze ženské, v jeho čele jasně září hned dvě ženy. První z nich je Zdeňka Vaňurová a.k.a Tandega (ex Messenjahs, ex Éterity, ex Načeva), která kromě zpěvu hraje též na klávesy a která se reggae věnuje už docela dlouho, což se projevuje na jistotě a současně lehkosti, s jakou se tahle malá-velká žena pohybuje po pódiu.
Druhou ženou v popředí Nebiby je Pája (ex Lion Taxi Service), která rovněž zpívá i hraje na klávesy, za kterými se s Tandegou střídají. Pája je rozverné děvče, které kromě talentu oplývá i smyslem pro humor, o čemž svědčí její vystoupení s kapelou Tribetown (s níž spolupracuje jako doprovodná vokalistka) 16. července na zámku rodu Vraždů v Martinicích u Dolních Kralovic, kde s Asheemou zazpívaly v obrovských černých afro-parukách…
Ale zpátky k hudbě, která se v případě Nebiby v posledním roce dvou přiklonila výrazně k reggae oproti dřívějším dobám, kdy do repertoáru zaznívaly o dost víc vlivy africké hudby a latiny. Dnes může na Nebibu bez obav pařit jak fanoušek Uraggánů, tak příznivce dancehallu – ano, opravdu takhle kapela přitvrdila, a proto také na Right News Music Garden vystoupí až ve večerních hodinách! Těšíme se.


San-Dal

San Dal (Plzeň). San Dal (Plzeň). San Dal (Plzeň).

Tak je to tak, Sandály se poprvé přiblíží ku Praze. Je to tudíž jedinečná příležitost pro líné Pražáky (ne že by všichni Pražáci byli líní) vidět tuhle partu živě, protože to stojí za to! Žena v jejich středu se jmenuje Marta Bauerová a miluje ji celá naše redakce. Promiňte, že to tak říkám, ale až uslyšíte Martin sametový alt, budete mžourat na pódium, jestli tam nestojí černoška, a taky si ji zamilujete. Marta kromě zpěvu hraje též na altsaxofon, který v reggae rovněž není marný – a ona na něj navíc opravdu umí hrát. Mohla bych vychválit i další členy téhle plzeňské party, ale na začátku se řeklo, že to bude o ženách… a nejen pro ženy. Kluci, fakt přijeďte, budete zírat!
Tak, dost už bylo těch sexistických průpovídek. San-Dal je kapela s poselstvím, českými texty a přesvědčivým hudebním přednesem. Hrají převážně roots reggae, i když o sobě na webových stránkách tvrdí, že dávají i dub… tak jsem zvědavá, protože to musí být vážně tough.
„Náš styl by se dal asi nejblíže definovat pojmem roots rock, kolem kterého si vesele oscilujeme, např. dubovým směrem,“ píší na svých stránkách.

Na kytaru hraje se Sand-dalem sice muž, ale zato z Žatce. Jmenuje se Ota Blail a je frontmanem další kapely, která vystoupí na Right News Music Garden…


Jahtec Jammin’ Job

Jahtec Jammin' Job (Žatec). Jahtec Jammin' Job (Žatec). Jahtec Jammin' Job (Žatec).

Jak již název téhle kapely napovídá, pocházejí ze Jahtce (Žatce), chmelové metropole Čech. Ženou v popředí JJJ je Tereza Dvořáková přezdívaná „T-erii“, jež v kapele hraje na klávesy a zpívá. Tereza je JJJ velkou oporou a její „ženská ruka“ je na zvuku téhle kapely podle mě znát – v pozitivním slova smyslu. Její klávesové linky jsou neotřelé a zároveň obstarávají to, co je v reggae třeba. To, že současně s hrou na nástroj zvládá i zpívat, není rozhodně jen tak – a Terka to zvládá s přehledem.

Na svých stránkách o sobě píšou:
Hlavní směr JJJ je roots reggae – dub. „Roots“ znamená „kořeny“, „kořenový“, „od kořenů“. Pojem „kořeny reggae“ JJJ nevnímá pouze geograficky (či botanicky:o)), nýbrž zejména duchovně. Ačkoli si JJJ uvědomuje geografickou i historickou a společenskou vzdálenost od míst a okolností, za nichž reggae a zejména rasta kultura vznikly, nepovažuje právě tento rozdíl za směrodatný a věří, že reggae bylo předurčeno a ve svém vývoji dospělo do fáze, kdy se stalo předmětem sdílení a pozitivní inspirace veškeré lidské populace. Proto nepřekvapuje, že na něj narazíme v každém koutě světa – právě toto je jeho smyslem – šířit mezi lidmi pozitivní energii a přimět je přemýšlet o sobě, svých životech a skutcích a své roli na tomto světě. To, co je podstatou reggae, tedy vidíme jinde než striktně na Jamajce, v Africe a v černošské populaci, kterýžto pocit sdílí a deklaruje nejedno velké jméno v oblasti reggae. Názory na toto se však mohou velice různit, a tehdy se obracíme ke klasickému přísloví z jamajského venkova: „Who feels it, knows it“ („Kdo to cítí, ten to ví“), které dává nejedné při kompromisní rozuzlení…

Ota Blail, autor výše citovaného textu, v poslední době výrazně podpořil další ženu z další kapely na programu Right News Music Garden. Stalo se tak přímo na stránkách Right News, v komentářích pod článkem o festivalu Reggae Meeting, který dlouhodobě podporujeme a který bohužel s letošním ročníkem zanikl. Článek napsala jistá koudelka (moje skromná maličkost)…


ExT band

ExT band (Praha). ExT band (Praha). ExT band (Praha).

Kapela, která původně vznikla v Praze a v Praze také zkouší (ve strahovských zkušebnách), se postupem času (a jen částečně) přesunula do mikroregionu Týnecko, kde se rozhodla šířit poselství od krále, reggae. Líná huba holý neštěstí, říká se, ale díkybohu to neplatí jen tak pro nějakou koudelku, takže slovo dalo slovo a Zahrada SC bude 4. září naše. Koudelka v odpoledních hodinách zahraje na basu a zazpívá s ExT bandem, který v současné době prochází bouřlivým vývojem a stále více směřuje k reggae. Velkým přínosem je příchod kytaristy Lukáše (ex Confessions), ale dneska je to o ženách, takže zpátky ke koudelce:
„No dobře, tak já se teda přiznám. Jsem blondýna. A opravdu působím hloupě a neumím vyprávět vtipy a jsem ráda, že mám vedle sebe na pódiu Senéšala Regenerátora, protože on za mě všechno vždycky řekne. Jakmile totiž otevřu pusu, je to malér. Naštěstí si texty nemusím psát sama a naštěstí hraju na basu. A umím taky kreslit, ale zase se tady nechci moc vytahovat. Rozhodně mě už nebavilo o sobě psát ve třetí osobě a rozhodně jsem ráda, že se v Týnci nad Sázavou bude konat reggae festival a rozhodně bych chtěla, aby pokračoval Reggae Meeting, a je mi jedno, co si o tom kdo myslí chytrýho,“ říká koudelka, poslední žena z reggae kapel na naše programu. Ale co my víme, možná přijdou i nějací hosté…

ornament

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]