AKCE!@lx5homebase

[· 23.9.2007 · autor: koudelka · ilustrace: ·]

LX5 lounge.

Podtitul výstavy a rovněž její koncept „nic není černobílé“ zní v překladu do lucemburštiny naischt ass schwarz/waiss. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to myšlenka příliš všeobecná, jak poukázala Simone Schwartz, lucemburská malířka, která se na výstavě také podílí, a měla pravdu. Jenže on to byl záměr. Šlo o to, aby koncept nebyl příliš omezující, jelikož jeho druhou součástí je požadavek kladený na provedení, které má být paradoxně… černobílé. Tím pádem, kdyby koncept zúžil výběr námětu, a ještě by práci omezovala černobílost, měli by autoři možná až příliš svázané ruce.
To, že nic není černobílé, je stará obnošená vesta, ale jakého významu bychom se chtěli v rámci výstavy držet, by možná nebylo od věci zde alespoň namátkou zmínit. Věci, které bychom na výstavě chtěli prezentovat, by měly nějakým způsobem vyjadřovat, že nic není takové, jaké se to jeví na první pohled, že každý úkaz, situace nebo i člověk mají nějaké skryté rysy, které třeba mohou být důležité a hodnotnější, než to, co z nich vidíme, když je míjíme na ulici. Někdy si dokonce vnější slupka s vnitřním obsahem silně protiřečí, a právě tento vnitřní rozpor by mělo do jisté míry podtrhovat i černobílé provedení. Inspiraci pro koncept výstavy jsme nehledali dlouho, protože času bylo málo.

komiks Mistr Džošu

Jeden příběh komiksu Mistr Džošu …a světský člověk; znáte z RN.

Japonská zenová říkadla jsou dobrou ukázkou živoucího paradoxu, protože ani jim člověk někdy prostě nerozumí. Hovořím o nich zde proto, jelikož tři příhody se zúčastní výstavy přepracované do podoby komiksu. Vlastně to byl ten komiks, kvůli kterému teď všechno bude muset být černobílé a zároveň nečernobílé, protože byl zkrátka ready. Pevně doufám, že jeho grafický styl upadne zahanbeně do stínu vedle skvělých prací Jakuba Másla, který rovněž přislíbil účast. Tato informace, stejně jako údaje o ostatních účastnících výstavy a jejich dílech, je celkem podstatná, jelikož LX5 mají také určitou jednotící myšlenku pro své letošní projekty, postavenou mj. na vzájemné interakci mezi vystavovanými díly.
Lucemburská malířka Simone Schwarz, která se výstavy zúčastní za Lucemburčany, bude malovat úplně nový obraz, snad plátno většího formátu. Simone zajímají skryté vlastnosti lidí a věcí, její styl není právě prvoplánový, pracuje však obvykle s barvami, takže to pro ni bude docela výzva.

Pohled do domácí „galerie“ lucemburské malířky Simone Schwartz.

Velkou část výstavy budou tvořit, jak pevně věřím, fotografie některých autorů, kteří se sešli na vyšehradských Ex-teriérech. I jim, jak jsem si všimla, koncept výstavy poněkud komplikuje život, protože v současné době pracují hodně v barvě, takže se jim to teď pokusíme usnadnit. Pozor, vůbec nebude vadit, sáhne-li některý z autorů do archivu a použije nějaké své starší práce, bude-li mít dojem, že vystihují koncept výstavy lépe než jeho současná tvorba. Samozřejmě že současná tvorba, ideálně vytvořená přímo pro lucemburskou ne-černo-bílou výstavu, by byla úplně nejlepší, ale archiv je taky v klidu. Důležité totiž je, dát dohromady výstavu, která bude držet při sobě a spolu-reagovat, takže sem tam i lze slevit z přísných nároků a raději doplnit celek něčím, co už třeba trochu zastaralo, protože je jistá šance, že výstava danou věc zase omladí a propůjčí jí nový aspekt, že ji nějak promění… o to se alespoň budeme při instalaci snažit.
Dalším účastníkem je fotograf David Kumermann, který přispěje svými dokumentárními snímky z romských ghett České republiky. Jeho práce jsou i nejsou černobílé, stejně jako situace Romů u nás, a kromě toho David pomůže vyjádřit i další myšlenku, která může tvůrce inspirovat, a tou je otázka národnostních menšin a uprchlíků, kteréžto téma prosazuje přímo Evropská unie v rámci projektu Lucemburk – Evropské město kultury 2007, do něhož AKCE!@lx5homebase spadá. Problém uprchlíků je závažný a rozhodně ne černobílý a potýká se s ním i Česká republika, jejíž kulturu v Lucembursku bude tato výstava prezentovat, nebo možná i reprezentovat.

Simone Schwartz podruhé.

Konceptu se drží i zahajovací párty nebo-li vernissage, kterou se pokusí zpříjemnit česká kapela Ex-t, hrající bílou hudbu inspirovanou černým reggae. White people black music, yeah! Součástí vystoupení Ex-t bude i černobílá animovaná projekce. Podobnou strunu rozezní o něco později (a možná že i v předvečer) Lucemburčan Paul Schumacher, DJ a VJ v jedné osobě, který s DJem Sharpshooterem a jeho zpívající jamajskou manželkou podpoří AKCI! reggae-dubovými mixy. White people black music, yeah!
Otevřený nicméně zůstává druhý doprovodný (sobotní) večer výstavy, která potrvá dva až tři týdny. Vlastně zůstává otevřený i ten třetí, ale to jedině v případě, že se dohodneme na třech týdnech, i to zůstává zatím otevřené.

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]