GOOGLE STORY

[· 7.10.2006 · autor: David A. Vise, Mark Malseed · ilustrace: obálka ·]

historie googlu

Z úvodu ke knížce Google Story, která co nevidět – snad do Vánoc – vyjde konečně i v České republice.

To, že Google vzbudil takový zájem sdělovacích prostředků, má na svědomí dokonalá funkčnost stejnojmenného vyhledávače, který nejenže působí vkusně, ale rovněž drží prst na tepu doby a zhusta jej používají při práci redaktoři, novináři a další lidé z médií. Guglovat se dnes říká namísto „vyhledávat“. Fakt, že se z obchodního názvu společnosti stalo sloveso – a platí to pro angličtinu, pro němčinu i pro další jazyky –, jednoznačně dokládá, jaký vliv měl a má na světovou kulturu.
Zdá se, že Google skýtá větší potenciál než jeho předchůdci, jakkoli svého času platily za ikony. V minulých desetiletích se objevily nejrůznější technologie, přehnaly se kolem jako divoká voda, aby je vzápětí smetla vlna dalších. Desítky let nazpátek vyřešily obchodním společnostem problém se zpracováním dat IBM a elektronkové počítače. Pak přišel Intel a Microsoft, kteří oba velkou měrou přispěly k rozvoji osobních počítačů a jednotlivcům dali do rukou nový pracovní nástroj, díky čemuž se z výroby osobních počítačů stalo velice rozšířené a výnosné odvětví. Dnes se internet, kdysi projekt ministerstva obrany, vyznačuje nepřeberným množstvím možností, kdy v první linii narazíte na jména jako Amazon, Yahoo, eBay a samozřejmě Google. Mezi ikonami příznačnými pro tuto dobu se žádná nepohybuje tak vysoko jako právě Google, jediná z velkých značek na internetu, která vznikla v minulém desetiletí. Nakupovat akcie této společnosti znamená sázku na jistotu, víru v budoucnost internetu a v princip obchodování, jenž Google zavedl a s jehož pomocí lze vydělávat peníze na reklamě, aniž by se člověk musel stydět.
Dvě z nejzajímavějších oblastí, kterými se Google a jeho zakladatelé tiše a nenápadně zabývají, jsou molekulární biologie a genetika. Miliony genů v kombinaci s nezměrným množstvím biologických a vědeckých údajů, to je přesně ta správná matematická úloha pro Google a jeho vyhledávač, téměř nekonečnou databázi, kterou společnost spravuje, a výkonnou výpočetní sílu. Zatím se Googlu podařilo stáhnout mapu lidského genomu a nyní úzce spolupracuje s biologem dr. Craigem Venterem a dalšími významnými genetiky na vědeckých projektech, které by jednou mohly znamenat průlom v přírodních vědách, v lékařství a v oblasti lidského zdraví. Řečeno jinými slovy, možná že se blíží doba, kdy si lidé budou moci „vyguglovat“ své vlastní geny.
„Tato chvíle je rozhodující křižovatkou, kde se setkává technologie a péče o zdraví,“ uvedl Verner. „Mají výkonnější výpočetní sílu než kterákoli organizace na světě. Rozsahem dalece převyšují veškeré databáze, s nimiž dnes disponuje vláda. Možnost pomoci lidem rozluštit jejich genetický kód a statistickou pravděpodobnost by měla být do deseti let u něčeho, jako je Google, běžně dostupnou službou.“
Podle Brina s Pagem není Google žádná konvenční společnost a není ani jejich záměrem, aby se jí stal. Kdyby byl Google člověk, prohlásil Brin, nastoupil by 19. srpna 2004, tedy s první emisí akcií, do základní školy a už v létě roku 2005 by dochodil první stupeň. Dnes Google digitalizuje miliony knížek ze Stanfordu, z Harvardu, z Michiganské univerzity, z Newyorské veřejné knihovny a z Oxfordu. Klade si za cíl dostat na internet co možná největší množství knih, které by se pak daly prohledávat bez fyzických omezení kamenných knihoven. To je samo o sobě velice ambiciózní úkol, který by bezesporu měl pozitivní dopad na vzdělávání a sociální sféru na celém světě.
Google a jeho zakladatelé doputovali hodně daleko. A současně jsou oba dva i jejich firma pořád ještě mladí – takže stojíme teprve na začátku.

Více informací o titulu naleznete na stránkách thegooglestory.

jenom čára
 1. denne :) zajimava kmizka

  btw co znamena:

  „rozluštit jejich genetický kód a statistickou pravděpodobnost“

  jakou pravdepodobnost?


  regenerator    říj 8, 18:10    #
 2. NO, to „rozluštit jejich genetický kód a statistickou pravděpodobnost“ zni v originale takto (cela veta): Helping people understand their own genetic code and statistical code is something that should be broadly available through a service like Google within a decade. Samotnou by me zajimalo, co to jako ma bejt… ten preklad je v podstate dost vernej.


  koudelka    říj 8, 18:49    #
 3. Takže podle nejnovějších informací by knížka „Google Story“ měla vyjít v březnu nebo v dubnu, nejpozději však do pražského knižního veletrhu.


  koudelka    led 28, 11:37    #
 4. Takže podle nejnovějších informací knížka už vyšla.


  koudelka    čen 18, 21:17    #

[· Používáte Google? Proč? [4] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]