Bubble Gun v Ukradené galerii

[· 19.2.2011 · autor: koudelka · ilustrace: Bubble Gun (archiv) ·]

Nástěnkáři všech zemí spojte se!

Bubble Gun v Ukradené galerii Bubble Gun v Ukradené galerii Bubble Gun v Ukradené galerii

Ukradené galerii, zkráceně UKG, jsme na Right News už referovali. Ve zkratce připomenu, že jde o street-artový projekt oživení zapomenutých nástěnek, který vznikl v Českém Krumlově a rozšířil se postupně na sever do Prahy a na jih do rakouského Linze. Na pražských nástěnkách jsou nyní k vidění komiksy z brněnského fanzinu Bubble Gun.

Na vernisáži, která se konala teď ve čtvrtek – 17. února 2011 ve 21.oo hodin –, se i přes lehce nevlídné počasí a tmu sešlo docela dost lidí. Jasně, nebyly to žádné davy, ale geografický záběr návštěvníků byl pozoruhodně široký. Nechyběl jeden ze zakládajících Krumlováků, dorazil týpek z komunity Nová země z lesů poblíž Hradce Králového, z Posázaví přijela vlakem koudelka, do toho pár lidí z Prahy, taky někdo z Chebu, no zkrátka chyběli už jen Brňáci…

Brňáci ale obstarali to nejdůležitější, a to byly parádní černobílé komiksy, které vybrali z archivu Bubble Gunu, který „ňácí borci z brna“ vydávají už od roku 2008. Až do příštího čtvrtka budou tedy v Modřanech (viz mapu) k vidění vtipné krátké storky Jaroslavy „Líné Edny“ Dejlové, Michaela „Devcagera“ Petruse a Lukáše Diváckého.

Bubble Gun v Ukradené galerii Bubble Gun v Ukradené galerii Bubble Gun v Ukradené galerii

Kromě vystavených komiksů měli návštěvníci vernisáže možnost nahlédnout do tištěných Bubláků (č. 3 a č. 5), a také že do nich nahlíželi. (Jsou úplně ohmatané a jeden málem ohořel, protože nástěnky jsou během vernisáže osvětlené svíčkami!) Po krátkém zahajovacím proslovu, při kterém koudelka hrdě provolala bublácká hesla: „Fanoušci fanouškům!“ a „Nikdy nebudeme normální!“, se rozvinula příjemná a podnětná diskuse, která pokračovala až téměř do půlnoci. Pil se zelený a černý čaj, červené a bílé víno a bezbarvá slivovice.

Je zajímavé, jak se různým lidem líbí různé komiksy. Vlastně je to asi normální, ale stejně mě reakce lidí vždycky překvapí. Holkám se hodně líbila Líná Edna se svými šnečky, a její „Láska v roce Krysy“ je prý smutná – já nevím, já se při ní smála. Kluci se zase řehtali jak houpací koně u nástěnky s komiksem Lukáše Diváckého, který na můj vkus až příliš připomíná kultovního Maxe Anderssona. Něžně dokonalou Devcagerovu kresbu nikdo nahlas nehodnotil, a tak jsem usoudila, že nad ní lidé zkrátka tiše žasli…

Kromě bezvadných komiksů bylo na tomhle setkání fajn právě to, jaké to bylo fajn setkání. Jak už jsem psala, lidé přijeli vážně z daleka a byli vážně různí – různě staří, různě mladí, různě zaměření a různě oblečení. Oblečení není tak nedůležité (tedy pokud ho někdo neměl málo a nemrzl), o to důležitější je to sdílení, výměna dojmů a pojmů a názorů, zkušeností s pořádáním různých kulturních akcí. Týpek z Nové země vyprávěl, jak se jejich komunita věnuje v lesích na Hradecku permakulturnímu zemědělství, a že se možná také vlámou do nějaké nástěnky – nebo aspoň udělají vernisáž na nedalekém krmelci pro srnky a lesní víly. Tomáš z Krumlova, vedle Artura a Alex jeden ze zakladatelů projektu UKG, zase vyprávěl, jak vlastně tohle „nástěnkaření“ vzniklo… úplně spontánně. Šli jednou v noci domů kolem prázdné nástěnky a… postupně chodilo na vernisáže víc a víc lidí, dělaly se různé performance, až už se na to Město Krumlov nedokázalo dál dívat a dalo jim k dispozici starou fabriku (bývalou velkoprádelnu), kde se dnes konají různé DIY akce. Podobný potenciál má i pražská sekce, která se nedávno sdružila pod hlavičku občanského sdružení Zvonice a usiluje o získání pronájmu nevyužívané zvonice, která je kousek od modřanských nástěnek. (Držíme palce!)

Bubble Gun v Ukradené galerii Bubble Gun v Ukradené galerii Bubble Gun v Ukradené galerii

Komiksy se na nástěnkách krásně vyjímají – a doufám, že během toho týdne, co tam budou viset, pobaví a potěší i další lidi, kteří půjdou kolem – buď cíleně, nebo třeba jenom na procházku se psem. Projekt UKG jakož i fanzin Bubble Gun dokazují, že se v ospalé České republice možná nakonec přece jen začínají lidé probouzet a něco dělat. Podobné aktivity a občanská sdružení jsou prvním zárodkem občanské společnosti. Kluci a holky, my na to máme!

Odkazy:

jenom čára
  1. takze hlasim, pristi ctvrtek – tj. 24. 2. 2011 – vystavi flajery ExT bandu cedronela a.k.a koudelka
    viz http://rightnews.cz/images/2280.jpg


    koudelka    úno 21, 16:52    #

[· Komentář [1] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]