Nový chladič pro GeForce Ti4200

[· 18.5.2006 · autor: rightnewser · ilustrace: rightnewser ·]

Bastlcooling – modifikace chlazení na grafickou kartu Abit Siluro GeForce Ti4200–8

co je to za ulet?

Kartu Abit Siluro GeForce Ti4200–8× jsem koupil u firmy Sirius computer někdy na jaře roku 2003. Byla to vlastně výměna za reklamovanou ATI Radeon 9500, která mi nefungovala v desce Asus A7A266 s chipsetem Ali Magic 1. Mohl jsem si vybrat ještě variantu OTES, kde chlazení zabírá vedlejší slot a vyfukuje teplý vzduch ven ze skříně – stalo se inspirací pro FlowFX a AC VGA Silencer. To jsem s díky odmítl, protože chci mít tichý počítač a k tomu se karta s přimontovaným vysavačem nehodí… Mělo mi tehdy dojít že firma která je schopná přijít s podobným úletem asi nevybaví ani tu druhou kartu normálním chlazením.

originální chladič

Na první pohled vypadá docela pěkně…

Musím uznat že dokud větráček běžel dokázal kartu uchladit i mírně přetaktovanou – původní takt byl GPU/RAM 250/500 MHz, provozoval jsem jí na 263,5/540 ve větrané skříni. Ze začátku šly nastavit i vyšší frekvence, ovšem postupně se schopnost větráčku uchladit kartu snižovala, jak se zanášel prachem. Spolu s tím se ovšem zvyšovala jeho hlučnost – časem se stal nejhlasitějším větráčkem v počítači. Několikrát jsem ho čistil a mazal ale to pomohlo vždy jen na chvíli. Nakonec se přestal točit úplně a já můžu být rád že jsem si toho včas všiml. Koupil jsem si tedy v Alzasoftu větráček AC Fan TC, který má průměr 8 cm, je vybaven samočinnou termoregulací a určen do počítačových skříní. Připevnil jsem ho drátem na původní pasiv a začal jsem měřit teplotu chipu čidlem ze skříně 3R System AIR Case na zadní straně karty. Display na bedně ukazoval 64° C, což mi připadá docela hodně – kolik by asi ukázal s původním chlazením? Na pcb naproti chipu nešel předtím ani udržet prst. Nicméně karta šla zase o něco více přetaktovat – na 270 MHz.

S tím jsem se ale nespokojil a začal shánět pro kartu lepší chlazení. Na foru overclocking.cz jsem zjistil že VGA Silencer od Arctic Cooling se kartu dát nedá, takže ani tichý vysavač nebude a že mi zbývá jen připevnit na GPU nějaký chladič určený na procesor. Snažil jsem se najít takový, který by se dal bez velkých úprav na kartu připevnit, nezabral by moc místa, měl tichý nebo regulovatelný větrák a stál pár korun. Žádný jsem nenašel. Usoudil jsem že asi neexistuje a že si ho budu muset vyrobit. Potřeboval jsem vlastně už jenom pasiv, a tak jsem vybíral podle ceny. Nejlevnější chladič na CPU v nabídce Alzasoftu je CoolerMaster DP5–5G11B. Za 193,98 Kč s daní dostanete chladič o rozměrech 60×60×25 mm a větrák který podle výrobce dělá 5500 otáček za sekundu a vytváří tím hluk o síle 37 dB. To je opravdu úctyhodný bordel a já soucítím s těmi kterým takový větrák podstrčí prodejce při koupi sestavy. Nicméně já jsem miniaturní větráček sundal, uložil ho k ostatním řvounům a jal se přikládat pasiv ke grafické kartě abych zjistil jak jsem nakoupil.

Prvního problému jsem si všimnul hned – montážní otvory na kartě mají rozteč asi 75 mm a já koupil pasiv 60×60 mm! Ačkoliv jsem vzdálenost otvorů měřil a někam si výsledky zapisoval, mezitím uběhla nějaká doba a já na to v obchodě ani nevzpomněl… Tím tedy padla možnost přidělat pasiv na grafiku šroubky, ale to mi vlastně nevadilo, protože bych musel chladič zespodu navrtat a já nemám vrtačku. Jinak žádný problém nenastal, přiložený pasiv na grafiku pěkně pasuje a nic nepřekáží.

Naskytla se ale jiná možnost – použít chladič Titan D5TB-TC, kterým jsem právě sundal z CPU. Ten mi sloužil dobře na AMD K6 200 MHz, chladil i K6-II 550 MHz a špatně si nevedl ani na Bartonu 2500+, dokud jsem ho nepřetaktoval na 3200+. Pak se již nedalo využít jeho termolugace, neboť běžel stále na maximálních otáčkách.Nahradil jsem ho chladičem AC Copper Silent2 TC rev2, ale o tom jindy.

Skusil jsem tedy titána přiložit ke kartě a zjistil že by to šlo. Vypadalo to docela lákavě, ale odradila mě praktická zkouška – karta s titánem zakrývala v počítači nejen první, ale i druhý PCI slot. Vyzkoušel jsem tedy druhou variantu a hned bylo jasné že jí dám přednost – pasiv z CM a aktiv AC jsou dohromady nižší a nechávají mi druhý PCI slot v počítači volný… Všechny ostatní mám už zaplněné, takže je to pro mě důležité.

obrázek ilustrující umístěni karty v počítači

vyšlo to akorát

Když už jsem se pustil do tak odvážného podniku, jakým výroba vlastního chlazení na GPU bezesporu je (považte že GeForce Titanium 4200 má 63 milionů tranzistorů), nevynechal jsem ani paměti. V obchodě Czechcomputer jsem za 265,– Kč koupil Thermaltake A1978 Cooper Ramsink, pasivní chladiče určené na paměťové čipy. V balení je jich osm kusů, na spodu jsou opatřeny lepicí páskou. Jejich instalace na paměti grafiky byla dílem okamžiku. Mám 128 MB v osmi čipech, takže to akorát vyšlo.Mimochodem kdybych byl trochu šikovnější a nebyl tak líný, mohl jsem si podobné chladiče opatřit levněji – je to koneckonců jen kousek mědi nařezaný na osm kousků.

Pořád jsem to odkládal, bál se toho, ale je to tu, nastal čas připevnit hliníkový pasiv na GPU. Nejprve jsem ho tam jen přiložil a koukal na něj. Pěkné. Přiložil jsem ještě větrák. Nádhera. Rozhodl jsem se napřed spojit oba díly dohromady. Jelikož jsem měl už nějakou dobu aktiv na původním pasivu přidělaný obyčejným drátem s bužírkou a byl jsem s tím spokojen, neváhal jsem. Coolermaster opatřuje chladič jakousi paticí nacvaknutou na pasivu, do které se přišroubuje větrák. Nechal jsem ji na svém místě a přidrátoval na ni artica. Vypadá to originálně a každý hned vidí že to není žádná sériová výroba.

nový chladič na VGA

ruční práce

Vrtačku nemám, ani dlouhé šrouby které bych našrouboval do větráku a přitlačil jimi pasiv na GPU, takže nezbývalo než chladič na kartu přilepit.Jednou jsem už pasiv na čip lepil, když jsem vyměňoval větráček ze severního můstku čipové sady na základní desce Abit NF7-S za pasiv z chladiče k procesoru AMD Barton 2500+ Box. Přilepil jsem ho tehdy vteřinovým lepidlem a byl nepříjemně překvapen když po chvíli sám upadl. Naštěstí mi pomohl kamarád $oda a přilepil mi ho tam silikonem. I nezaváhal jsem a vydal se koupit si vlastní do Bauhausu. Bylo tam plno důležitých pánů s mobilními telefony a jeden z nich mi poradil který silikon z asi tisíce druhů co mají na skladě vybrat. Byl to neutrální transparentní sanitární silikonový tmel od firmy „udělala jsem si to sama“ Soudal. Bohužel měli jen hodně velké balení s kterým bych přilepil těch chladičů asi milion a ještě jsem si musel koupit takovou „pistoli“, kterou se tmel z tuby vytlačuje. Nevýhoda tohoto řešení může být menší tepelná vodivost tohoto tmelu v porovnání se stříbrnou pastou určenou k vyplnění nerovností mezi čipem a pasivem a také to že chladič z karty asi už nikdy nesundám. Musel jsem se také smířit se ztrátou záruky. Obával jsem se jestli nebude chlazení pro kartu moc těžké, ale mám to tak již asi měsíc 2 roky a zatím drží.

pohled do skříně na kartu už naistalovanou

všechno pohromadě

jenom čára
  1. rad bych chladis na geforce 4200 ti ... dekuji prazak 320249107


    jan    led 15, 01:36    #

[· bastcooling? wtf? [1] ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]