Abraka Dub - folklórní reggae z Dolnej Krupej

[· 18.12.2012 · autor: koudelka · ilustrace: BUKjah/regenerator ·]

Abraka Dub - slovenské reggae

Všechno vlastně začalo v Ústí nad Labem na festivalu REGGAE AREA 2012, kam na pozvání organizátorů přijeli zahrát slovenští bratři & sestra Abraka Dub. Tam se poprvé setkali s kamarády z Čaje na EX (tehdy v sestavě EXT Band). Slovo dalo slovo a po několika měsících a e-mailech se z toho vyklubalo slovenské mini-tour českých Čaj na EX. A jelikož o Čaji na EX, potažmo EXT Bandu, tady na Right News píšeme docela hodně, zaměříme se dnes na Abraka Dub.

Kapela Abraka Dub má „pouhé“ čtyři členy – bubeníka, basistu, kytaristu a houslistku. Zdálo by se, že je to málo, ale není to málo. Je to tím, že zkrátka mají co říct. Když nemáte ústřední myšlenku, ani orchestr vás nezachrání. Abraka Dub vsadili na roots čili na kořeny, které zcela pohotově našli doma v Dolnej Krupej. Jejich půvabné spojení slovenského folklóru s jamajským reggae je skutečně jedinečné a osloví každého, kdo si nesedí na uších.

Kytarista Maťo Karásek hraje v některých písničkách na fujaru a v jiných zase na dřevěnou flétničku, kterou mu snad vyřezal nějaký slovenský bača. Maťo navíc hodně autenticky zpívá, máte při tom pocit, že jeho hlas – a vy spolu s ním – se vznáší nad údolími a bystřinami Vysokých Tatier. To dokonale umocňují „husličky“ Dušany Lehotové, která se k Abraka Dubu připojila na popud bubeníka Ľudovíta Novoty, s nímž chodila na základní školu.

Abraka Dub - slovenské reggae

Houslistka Abraka Dubu Dušana Lehotová a basista Adam Progy Karásek.

Dušanka hrála na husličky v orchestru v Trnavě a její obratnost je úctyhodná: při hostování s Čajem na EX v Intergalaktickej oblude v Bratislavě se dokázala naučit ústřední téma písničky „Srdce otevřený“ jen tak z poslechu během asi 5 minut od kytaristy Lukiho těsně před koncertem. A když už jsme u toho hostování, bylo toho víc. Krátce, ale významně spolu s Dušankou zahostoval s Čajem na EX také Maťo (na fujaru a freestyle zpěvem), ovšem zcela podstatně přispěl bubeník Ľudovít Novota, který s Čajem na EX odehrál oba slovenské koncerty na bicí nebo na basový buben thunder. Ľudovít se všechno předem naučil podle nahrávek a dokázal tak, že je skutečně znamenitý hudebník, že má cit pro dynamiku a vývoj skladby, navíc se všem z Čaje na EX s ním hrálo úplně parádně. Oba koncerty se víc než povedly a vy se tady díky DUBovému mágovi Sevakovi (Čaj na EX) můžete o tom sami přesvědčit na videozáznamu, který Inženýr Sevak pořídil a hlavně pečlivě zpracoval (tj. dodatečně opatřil mj. kvalitnější zvukovou stopou).


Písnička „Šibenička“ od slovenských Abraka Dub. POZOR, obsahuje fujaru!

Kromě koncertů, které v Trnavě a Bratislavě zorganizoval Abraka Dub v rámci projektu ČSR, stojí za zmínku i relácia v místním internetovém rádiu BUNKER, kde Čaj na EX (+Ľudovít) poskytli legrační interview a naživo zahráli pro všechny, kdo včas dostali odkaz. Pravda, že i pro ty, kdo ten link včas nedostali, protože tady je. Závěrem ještě zmíním slovenskou pohostinnost, která se zasloužila o to, že slovenské mini-tour bylo pro všechny české účastníky nezapomenutelným zážitkem. DĚKUJEME!


Písnička „Dubová košielka“ od slovenských Abraka Dub.

jenom čára

[· Komentář ·]

  Formát Texy
jenom čára

[· další články ·]